Rodina

Nepapá! Znáte to?

Může se to jevit jako rozmar, když dítě dnes odmítá jídlo, které ještě včera patřilo k jeho nejoblíbenějším. Avšak chutě dětí se mění! Předškolní období je spojené s celou řadou změn. Nástup do školky a společné stravování s vrstevníky v kolektivu může být pro řadu dětí problematické. V tomto věku by děti měly jíst pravidelně 5krát denně, přibližně po dvou až třech hodinách.

Protože se v předškolním věku růst dětí zpomaluje, snižuje se také jejich chuť k jídlu. Nejen že děti některá jídla odmítají, ale i nově nabízená jídla často nechtějí ochutnat. Proto se nové potraviny mohou velice těžko do jejich jídelníčků zařazovat. Děti je musí opakovaně ochutnat, často až 10x, než si na jejich chuť zvyknou a začnou je bez obtíží baštit.

eatJe důležité neztrácet trpělivost a dál je dětem nabízet. Pro děti musí být jejich jídelníček dostatečně atraktivní, složený z rozmanitých druhů jídel různých chutí, vůní, konzistencí a teplot. Malé děti nejedí dobře pokud jsou unavené. Odpočinek nebo mírná aktivita stejně jako dostatečný pohyb na čerstvém vzduch přispívají k dobré chuti k jídlu.

Nechutenství dětí je velmi častým problémem, se kterým se v našem Poradenském centru setkáváme. Mezi důležité zásady patří fakt, že by se do jídla děti neměly nutit.

Nemělo by se na ně křičet ani používat fyzické tresty, pokud nechtějí jíst. Naopak není ani vhodné slibovat dětem odměnu za to, že se nají (např. čokoládu). Přibližně hodinu před hlavním jídlem by děti neměly dostávat žádné jídlo ani pití. Když děti jedí neměla by se jejich pozornost zbytečně odvádět (např. puštěním televize). Předškolní děti by měly jíst ta samá jídla jako ostatní členové rodiny a pokud je odmítají neměla by se jim připravovat náhradní strava. Je pravdou, že si dětské tělo reguluje příjem stravy samo a tak se Vám můžou zdát jejích porce s porovnání s dospěláckými velmi malé. Důležitý je také dostatečný pitný režim. Ovšem základem je klást důraz na důslednost.

Pokud řeknete „když to nesníš, tak nic jiného nedostaneš“ musíte to dodržet. Je to velice těžké, ale nesmíte ustoupit! Avšak děti se učí také napodobováním a opakováním, proto je důležité aby šla rodina dítěti příkladem. Ze společné každodenní snídaně či večeře u rodinného stolu  se tak stane každodenní příjemný rituál. Pokud děti odmítají některé druhy potravin, třeba ovoce nebo zeleninu, můžete zkusit pomocí hry a společné přípravy jídla jejich nechuť zlomit. Ovocné špízy nebo jednohubky jsou pro děti velice lákavé (například z kostiček barevných melounů). Stejně tak můžete s pokrájené různobarevné zeleniny skládat na talíři obrázky zvířátek či domečků.

Mnoho informací o zdravé výživě můžete najít na našich webových stránkách www.vyzivadeti.cz, v sekci Zdravá výživa dětí.

V případě dotazů na zdravou výživu dětí ve věku od 3 do 18 let můžete použít i naší bezplatnou informační linku 800 230 000.

Hana Knížková

Nutriční terapeutka

Poradenské centrum Výživa dětí

   
13.09.2010 - Děti - autor: Hana Knížková

Komentáře:

 1. [13] ova9 [*]

  ........nikdy jsem nemusela nutit, neni jidlo, ktere by jim nechutnalo.Pokud to slo casove, vzdy jsme jedli u jednoho stolu cela rodina.Sml16

  superkarma: 0 24.09.2010, 10:17:19
 2. [12] bernadeta1 [*]

  Když nepapá-evidentně z důvodu, že si vymýšlí, začnu jeho porci ujídat já a náramně u toho mlaskat a pochvalovat si to-jak vidí, že mu někdo jiný jí z jeho porce, hned by se strhal Sml30 Ale obvykle jí vše a dost.

  superkarma: 0 23.09.2010, 09:44:59
 3. avatar
  [11] Sonne [*]

  Klára Křížová — #9 Klid, to v pubertě dožene!!

  Mmch, já taky maso nechtěla a popravdě, zrovna kvanta ho nesním ani dnes... Sml80

  superkarma: 0 13.09.2010, 19:50:56
 4. avatar
  [10] ToraToraTora [*]

  RenataP — #2 Je to předškoláček:)

  superkarma: 0 13.09.2010, 16:28:57
 5. [9] Klára Křížová [*]

  Náš Albert nestojí o maso a při tom by ho měl jíst - hodně sportuje. Když už maso, tak je to párek Sml15

  Teď o prázdninách hodně vyrostl a je tak hubený, že vypadá jako by měl místo rukou futrálky na stanové hůlky

  1. na komentář reaguje Sonne — #11
  superkarma: 0 13.09.2010, 16:08:04
 6. avatar
  [8] Kuře [*]

  Znám...

  Letos jsme si s velkou slávou vyfotila, jak náš pan syn na dovolené poprvé v životě dal do pusy salám a snědl celé jedno kolečko!!! Bude mu šest let Sml80

  U nás je to teda o nemoci, není možné mu "nové" jídlo nutit a není možné ho nechat vyhladovět, neb je schopen se vyhladovět do bezvědomí. A to je pak opravdu psychologická válka, každá nová potravina je vítězství a každé ochutnání nové potraviny musí být načasováno na tu správnou chvíli. Pokud není, tak mám v lepším případě smůlu, v horším musím hódně dlouho počkat, než zkusím něco dalšího. Zatím jsme se třeba nedostali k namazanému chlebu...

  Ale snažím se mu nevyvařovat speciální jídla a pokud vím, že něco "jí" a on se stejně ofrňuje, tak je hlady.

  "Obyčejný" nejedlík mě nemůže rozházet. Nechceš - nejez. Akorát se to blbe realizuje, když má člověk dvě děti a u jednoho to na plno aplikovat nejde. Dcera kolikrát brblá, že brácha "nemusí" a že má jiná pravidla. Jenže co s tím?

  superkarma: 0 13.09.2010, 15:15:16
 7. avatar
  [7] maje [*]

  moje dcera jedla pořád. já místo toho, abych řešila, že nepapá, řešila, co jí dát, aby mě nesežr...aSml54Sml54

  superkarma: 0 13.09.2010, 14:30:36
 8. [6] mafi [*]

  Zaplatpanbu papa celkem dobre. V tomhle mam docela kliku, i kdyz je fakt, ze si mala uz vybira. Nektera jidla ji proste nechutnaji. Ji v omezenem repertoaru ovoce a zeleninu. Kdyz ovsem dorazi na stul maso, tak je k nezastaveni :-)) Mala ma rada i cocku, olivy, houby, omacky vsecho druhu, polivky a taky píjo s dedou (pivo, samozrejme nealko). Ted mame rustovy obdobi, takze nepapa, ale zere jako zjednana, nejvic me vzdycky pobavi dve teple vecere hned za sebou, otesanek nas malej - takovou porci bych ja asi nesnedla.

  superkarma: 0 13.09.2010, 14:17:55
 9. avatar
  [5] Renia [*]

  Mně vždycky dostalo to,že jsem sesnažila uvařit jak nejlíp jsem mohla a dcera vždycky řekla: neci,neci,mlíčko mi dej!

  superkarma: 0 13.09.2010, 13:41:50
 10. avatar
  [4] Krišpína [*]

  Pimpa D — #3 přesně tak. Vždycky říkám, že tady v našich podmínkách ještě žádné dítě na hlad nezemřelo. Když nechce, nejí.

  superkarma: 0 13.09.2010, 13:27:11
 11. avatar
  [3] Pimpa D [*]

  Nepapá? Nechat vyhladovět. To ještě nikdy neselhalo.Sml57

  1. na komentář reaguje Krišpína — #4
  superkarma: 0 13.09.2010, 13:14:45
 12. avatar
  [2] RenataP [*]

  ToraToraTora — #1 ale to už nebude předškoláček, co? Sml58

  Nejedení znám.... znepokojí mě to, to asi každýho, ale snažím se to v klidu neřešit. Dva tři dny moc nejí, třetí den se nafutruje jako bezedná studnice...

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #10
  superkarma: 0 13.09.2010, 13:03:27
 13. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Nepapá? nepapá, jí jednou denně:od rána do večera

  1. na komentář reaguje RenataP — #2
  superkarma: 0 13.09.2010, 11:02:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme