Bulvár

Nepáchejte dobré skutky! Druhá kniha naší čtenářky

Pod taktovkou Olgy Suchomelové se nejen dozvíte, že páchat dobré skutky se nevyplácí, ale také se necháte příjemně unášet na vlnách vlídného humoru okořeněného špetkou typicky ženského sarkasmu. 

Po úspěšném titulu Pivo, které strašilo, přichází Olga Suchomelová s další povídkou sbírkou trefně nazvanou Nepáchejte dobré skutky. Série drobných úsměvných příběhů opět odhaluje laskavou ironii i lehkou autorčinu jízlivost s jakou ledabyle předkládá životní osudy svých blízkých i jí samotné.

Většina historek se však neomylně točí kolem kokršpanělí slečny Anetky, která je evidentně oobojkovanou hlavou celé rodiny (a také pěkným raubířem).

Olga Suchomelová

Olga Suchomelová

 • Nick v magazínu ŽENA-IN.cz: Bludicka

V červenci loňského roku (2010) vydala Olga Suchomelová svoji první knihu Pivo, které strašilo. Zapříčinil to vlastně náš magazín, díky kterému Olga (naše čtenářka) napsala příběh Jekyll a Hyde, ten vše odstartoval (více o tom přímo v rozhovoru s autorkou - viz odkazy pod tímto článkem).

Ukázka z knihy (z povídky Vztah kokršpaněla k veterinární medicíně)

... vzpomínám si, jak jsem jednou se zájmem hleděla na vysokého, urostlého muže, který se sliby i domlouváním snažil přesvědčit drobného jorkširáčka, aby popošel ještě pár metrů, že paní doktorka na něj bude hodná a že pak dostane prima dobrůtku. Když si pán všiml zaujetí, se kterým jsem nerovný souboj sledovala (pejsek vytrvale táhl vodítko na opačnou stranu), vysvětlil mi pán s pokrčením ramen: „Jdeme na vyšetření zubů a to on nesnáší, tak se se mnou pere už od křižovatky.“ Proč pán nestrčil psíka do kapsy a na veterinu neodnesl, zůstává mi záhadou: ale třeba se bál, že by s ním jeho společník za tu pohanu už nikdy nepromluvil ani slovo.

 Naše kokršpaněla Anetka přirozeně nebyla výjimkou z výše popsaného pravidla a tak se - naštěstí nepříliš časté - návštěvy u zvěrolékaře odehrávaly zásadně ve vypjatě dramatickém duchu. Sice nepatřila mezi psy bojovné, kteří se snaží doktora pokousat, ale zato mistrně zvládala umění vyšplhat mi v ordinaci po zádech a pevně se omotat kolem krku, takže bylo nutné ji opakovaně sundávat a snažit se ji připlácnout zpět na vyšetřovací stůl. K tomuto úkonu pak bylo zapotřebí zmobilizovat všechny pomocníky, kteří byli po ruce, protože Aneta se v ordinaci měnila v měňavkovitou chobotnici s nejméně osmi chapadly a dokázala se propasírovat ke dveřím i nepatrnou skulinou v naší obranné hradně; též okamžitě využívala nejmenší slabiny naší zásahové jednotky. Pokud jsme ji i přesto dokázali udržet na vyšetřovacím stole, dala se alespoň do tak strašlivého vřískání, že vzápětí v čekárně několik čekajících zvířátek omdlelo hrůzou...

nepachejte dobre skutyk cteniNavštivte autorské čtení!

 • Kdo: Olga Suchomelová
 • Co: čtení z knihy Nepáchejte dobré skutky
 • Kde: Knihovna Poděbrady, pobočka Žižkov
  Adresa: V Aleji 1355
 • Kdy: 25. srpna 2011 od 18.30 hodin

Zhodnocení redakce

Příjemně oddechové čtivo, jakého není nikdy dost (pozornost si jistě zaslouží i karikaturní ilustrace od Jana Pohunka a pochvalu mám i pro grafické zpracování jako takové). Doporučuji využít na krátké cesty autobusem či tramvají, rozhodně však nikdy před spaním - jinak hrozí následující den akutní spánková deprivace, protože se od knížky určitě nedokážete odtrhnout.

A ještě jedno varování: Ačkoli se jedná o knihu primárně určenou ženským čtenářkám, buďte maximálně obezřetné, aby vám ji nesebral manžel či partner - nikdy by to nepřiznali, ale smát se budou na celé kolo.

Jediné, co mohu publikaci vytknout, jsou časté chyby a překlepy, korektor, zdá se, neměl nejlepší den...

 • Hodnocení: 90 %

Fotografie: Archiv Olgy Suchomelové

Čtěte také...

   
23.08.2011 - Knihy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [6] bludicka [*]

  Děkuji moc za vlídné názorySml16, těším se na zítřejší čtení, snad se s některými z vás setkám...

  Pokud se týká kokršpanělí slečny Anetky, pak ona opravdu byla jedinečným zdrojem inspirace a vládla naší rodině laskavou, leč pevnou tlapkou.

  Protože se však bohužel v lednu tohoto roku ve věku 17 let odebrala do psího nebe - a my jsme po pár dnech zjistili, že bez psího člena rodiny zkrátka už být nedokážeme - přibyl mezi nás hned 29. ledna anglický špringršpaněl Benny (kterého nejspíše Anetka sama vybrala jako důstojného nástupce). Zdroj inspirace tím dostal novou sílu (jen tak namátkou - Benny ve věku pouhých tří měsíců dokázal zablokovat dopravu v odpolední špičce na frekventované pražské křižovatce Karlovo náměstí - Ječná; na chalupě lovil pošťačky; trénoval slepice ve sprintu i maratonském běhu; stal se z něj velice obratný kapsář...no, vlastně zloděj, protože nepozorovaně umí čmajznout i brýle, mobil anebo klíče...). O náměty by tedy nebyla nouze, protože tomu rošťákovi je teprve devět měsíců...Sml30

  Prosím, držte mi zítra palce!Sml16

  superkarma: 0 24.08.2011, 22:10:50
 2. avatar
  [5] evelyn [*]

  Sml36bezva cteniSml16

  superkarma: 0 23.08.2011, 22:49:47
 3. [4] dadma [*]

  Knihy si určitě přečtu a do další práce přeji hodně tvůrčích nápadů. 

  superkarma: 0 23.08.2011, 21:37:35
 4. avatar
  [3] peetrax [*]

  Jako bych Anetku viděla. Sml52 Olgo, hodně úspěchů a ať se daří! Sml72

  superkarma: 0 23.08.2011, 14:44:00
 5. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Sml67 ráda bych si přečetla a také přeji hodně dalších úspěchů paní Olince Sml67

  superkarma: 0 23.08.2011, 09:55:45
 6. avatar
  [1] wich [*]

  Sml67 Já jsem věděla, že mezi těmi stálicemi ženy-in jsou velmi zajímavé osobnosti. Přeji hodně úspěchů Sml59

  superkarma: 0 23.08.2011, 08:17:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme