Vztahy

Neopouštěj mě, budeme mít miminko!

„Když je láska pryč, dítě manželství neslepí,“ praví lidová moudrost. Bodejť. Těhotenství, první týdny a měsíce s miminkem, postupná přeměna „milenců“ v „rodinu“ – tohle období dá zabrat i pohodovým dvojicím. Což teprve vztahu, ve kterém je víc problémů než radostí!
Na druhou stranu: rodičovství může být hlubokou zkušeností, která ženu a muže (konečně) spojí. Dítě jako by dalo jejich společnému životu smysl. Jasně vyvstane, které věci jsou opravdu důležité – a které, přestože se kvůli nim dřív hádali, nejsou víc než prkotiny.

deodorant
Chceme dítě, protože se navzájem vzdalujeme

Typická situace: už ne zcela mladá, finančně zajištěná, stabilizovaná dvojice. Buď jsou bezdětní a intenzivně se věnují každý své práci, nebo mají odrostlé dítě, které je už tolik nepotřebuje. Když se večer sejdou ve svém pohodlně zařízeném bytě, prohodí několik „provozních“ poznámek a jdou si každý po svém. Více spolubydlící než partneři. Hádky? Ani ne, to spíš lhostejnost.

Takový vztah, přes zdánlivou bezproblémovost, spěje ke svému konci. Protože citově vystydlé prostředí nemůže partnery uspokojovat, dříve nebo později si jeden z nich či oba dva najdou náhradu. Jediné, co může takové manželství zachránit, je právě změna – a pořádná. Nemusí to být právě „radostná událost“; naopak, ozdravný účinek na takový partnerský stereotyp můžou mít i události značně neradostné, ba přímo katastrofy. Vážné onemocnění v rodině, otřes v podnikání… pokud je ve vztahu ještě živé zrníčko, stav ohrožení oba probere, přiměje je semknout se k obraně.

Nakonec, i příchod dítěte je – svým způsobem – krize, při které nezůstane kámen na kameni. Nutnost řešit nezvyklé situace může být v tomto případě velmi osvěžující. 
 

Když s ním budu mít dítě, tak mě neopustí!

Zamiloval se do jiné – a ta jeho je z toho zoufalá. Je zraněná a uražená, ale příliš jí na něm záleží, než aby postavila kufr za dveře. Chce bojovat, a to všemi prostředky. A tak je na cestě další dítě…

Je nám líto, ale tohle je s největší pravděpodobností slepá ulička. Přinejmenším v dlouhodobém měřítku. Relativně slušný muž, který se zapletl jinde, má opravdu plnou hlavu starostí. Netuší, co má dělat; jako většina mužů není zvyklý o vztazích přemýšlet ani mluvit a už jenom představa, že bude muset vzniklou situaci řešit, ho naplňuje panickou hrůzou.

Z toho plyne, že s velkou pravděpodobností přijme řešení, které mu bude nabídnuto. Ztropí-li mu manželka příšernou scénu, v jejímž závěru zazní něco jako: „Buď já, nebo ona“ nebo „Jestli teď půjdeš za ní, už se nevracej,“ znamená to, že mu nabídla na stříbrném podnose řešení,  které hbitě a s úlevou přijme: půjde za ní a už se nevrátí. Přichystá-li  manželka naopak večeři při svíčkách, při níž mu něžně oznámí, že se rodina brzy rozroste, bude to považovat za pokyn osudu, aby ukončil svůj mimomanželský vztah. Takže happy-end?

Bohužel ne tak docela. Pokud muž zůstal s rodinou pouze z pocitu povinnosti (opustit těhotnou manželku, to opravdu není jen tak), krize se  odkládá o několik měsíců nebo i let, ale rozhodně se neřeší. Dítě nedokáže zbavit muže jeho touhy odejít a nepřiměje ho zapomenout na milenku. Pokud se někdo z partnerů cítí nespokojený, je třeba problémy vyložit na stůl a pokusit se o změny. Je-li jednou ze změn příchod dítěte, dobrá; ve vztahu ale musí nastat pohyb i v jiných směrech.

 

Čekám s tebou dítě. Kdy si mě vezmeš?
Dítě jako prostředek nátlaku na nerozhodné pány? Někdy to vyjde, mnohdy ne. Takové věci se stávají velmi často: napůl závazný, napůl volný příjemný vztah dvou dospělých a samostatných lidí. Muži to naprosto vyhovuje, žena ale začíná cítit, že jí ujíždí vlak. Když nezaberou lehké náznaky ani napůl žertovné narážky (když přijde na hovory o budoucnosti, postihuje některé muže frapantní kombinace nedoslýchavosti s nechápavostí), přejde partnerka do útoku – a vysadí prášky.

Každopádně jde o rozhodnutí značně riskantní. Vyjasnění situace bude nepochybně dosaženo, není ovšem jisté, že se vyjasní právě takovým způsobem, jaký si žena představovala. Možné to jistě je. Mnozí muži se brání založení rodiny jen z pohodlnosti nebo prostě z nechuti cokoliv změnit; zázrak otcovství tyto zábrany snadno překoná. Jiní však cítí opravdu silnou nechuť se vázat a jednostranným partnerčiným rozhodnutím se cítí zahnaní do rohu. I když nakrásně ke svatbě dojde, v muži zůstane pocit, že nešlo o jeho svobodné rozhodnutí, že byl zrazen a zmanipulován. A to věru není dobrý počáteční kapitál pro tak dlouhodobý podnik, jakým je manželství!
 

Proč si lidé pořizují dítě, přestože je jejich vztah v krizi?
Zdaleka nejde jen o situace, kdy je dítě zneužito jako nátlakový prostředek. Manželští poradci tyhle situace dobře znají: dva lidé, kteří si vůbec nejsou jistí, jestli spolu chtějí zůstat dál, kteří se denně vyčerpávají hádkami, případně se potýkají s celou řadou problémů kvůli majetku, úvěrům či dluhům, se znenadání po hlavě vrhnou do dalšího riskantního podniku – pořídí si miminko. Všichni známí nad tím kroutí hlavou, oni ale nedovedou říct jediný rozumný důvod, proč chtěli mít dítě právě teď.

Důvod ale existuje. Jak vysvětlují psychologové, je jím strach z budoucnosti. Rozchod je vždy velká neznámá. Najdu si někoho? Budu mít kde bydlet? Nezůstanu sám/sama? A co děti, jak to zvládnou bez táty? Skoro všechno je lepší než taková nejistota. Když ale lidé mají spolu dítě, nemůže to být přece s nimi tak vážné! Je to vlastně snaha popřít existující problémy před okolím i sami před sebou. Místo aby se rozpory řešily, přikryjí se radostnými nákupy pro miminko a hrdým přijímáním gratulací od přátel a příbuzných. Někdy to dokonce může i zafungovat – není-li krize příliš závažná. Partnerům, jejichž hlavním problémem je manželská nuda a nedostatek perspektivy, může velký společný cíl, jakým výchova dítěte bezpochyby je, jedině prospět.

 

Až doposud tu byla řeč výhradně o muži, ženě a jejich vztahu. Dítě ale není nový domácí spotřebič, který, pokud se neosvědčí, vytáhneme ze zásuvky a uložíme do sklepa. Pokud miminko zachrání ohrožené manželství a upevní narušený vztah, je to dobrá zpráva. Ale co když ne? Mluvíme o lidské bytosti, která si určitě nezaslouží vyrůstat v nějaké sicilské domácnosti plné křiku a poletujícího kuchyňského náčiní. Dítě, za jehož vznik nesou oba stejnou zodpovědnost, má nárok být chtěné a milované. A rodičovství docela určitě není obor, ve kterém by se dalo experimentovat ve smyslu „Zkusíme metodu pokusu a omylu, buď to vyjde, nebo ne.“

   
03.04.2007 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [24] Tobbi [*]

  Bereš prášky? Fakt? No, znám tě měsíc, tak ti budu věřit...

  superkarma: 0 03.04.2007, 15:44:46
 2. [23] Tobbi [*]

  Máme partnerskou krizi. Čím to vyřešíme? Jo, už vím, nečím, co je drahé, náročné na čas, hlučné a zabrání nám to provozovat většinu aktivit, co máme rádi

  Dítě patří do vztahu, který je pevný. A i tak je to zkouška jako sviňa...

  superkarma: 0 03.04.2007, 15:43:44
 3. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Kassy: Řekla bych, že ženské, kterou chlap zná týden, se nemá ptát na odříkání příbalového letáku k práškům, ale má si s ní natáhnout kondom Až bude s některou natolik dlouho, že bude sám vědět, co bere a kdy, tak je správný čas na to spoléhat.

  superkarma: 0 03.04.2007, 15:37:03
 4. avatar
  [21] MEK [*]

  dítě partnerské kolize nevyřeší

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:16:46
 5. [20] prosty sekacek travy [*]

  jj, zit s nekym jenom proto ze s nim mam dite je pekna blbost.

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:05:48
 6. avatar
  [18] Suzanne [*]

  Tak to mi hlava nebere, ale slyšela jsem, že takové případy existují Vše už bylo níže řečeno, též to považuji za cestu do pekel - pro všechny zúčastněné.

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:04:29
 7. avatar
  [17] Luciš [*]

  A tak, myslím si, že někomu to třeba může vyjít, takoví nesobečtí, tolerantní lidé se prostě podřídí doživotně určité situaci, nejsou sice nejšťastnější, obětují se, nic za to nechtějí, ALE JÁ TO URČO NEJSEM

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:16:22
 8. avatar
  [16] závislá na čokoládě [*]

  Naši známí takhle řešili partnerské problémy a dneska jsou rozvedení s dítětem, které je jim na obtíž. Bývalá manželka chce jenom peníze a nejvíc líto je mi toho kluka.Když se ho dneska ptáme, tak potvrdí, že dítětem se všechno jenom zhoršilo a ne vyřešilo.

  superkarma: 0 03.04.2007, 12:20:01
 9. avatar
  [15] Vivian [*]

  "Zachraňovat" vztah dítětem je blbost největší...
  Já měla ze začátku těhotenství takový nálady, že bych se, být můj manžel, asi zabila , takže si moc nedovedu představit, že by to mohlo nějak slepit rozpadající se vztah... Navíc ta odpovědnost a ta kupa práce a starostí s tím potom... To je spíš zátěžová zkouška než "lepítko". Pokud je ten vztah fakt na rozpadnutí, tak se tím spíš rozsype...
  Jsou sice chlapi, kteří z pocitu zodpovědnosti těhotnou ženskou neopustí, ale na čem potom stojí takový vztah?

  superkarma: 0 03.04.2007, 11:57:44
 10. avatar
  [14] Gabi [*]

  To snad ne Lepit vztah potomkem je cesta do pekla.

  superkarma: 0 03.04.2007, 11:23:54
 11. avatar
  [13] Kassy [*]

  Jo, děti jako "páka na muže" se asi budou rodit, dokud chlapi nepochopí, že antikoncepce je i jejich záležitostí, ne pouze partnerčinou. Když někomu stačí, že mu ženská, kterou zná týden, řekne, že bere prášky, tak je to jeho blbost. Má si to ověřit. Chtít, aby mu je ukázala, vyptávat se, co je to za značku, kdy je bere... Nejen proto, aby měl sám jistotu, ale taky proto, aby partnerka neměla pocit, že je to jen její zodpovědnost.

  superkarma: 0 03.04.2007, 10:12:53
 12. avatar
  [12] Amálie [*]

  Chce bojovat, a to všemi prostředky. A tak je na cestě další dítě… Je nám líto, ale tohle je s největší pravděpodobností slepá ulička.
  * Je mi líto, ale dle mého názoru je to podraz.
  * Zahánět dětmi nudu či vyplňovat prázdno je hnus. Člověk by měl především umět žít sám za sebe a být spokojený.

  superkarma: 0 03.04.2007, 09:49:43
 13. avatar
  [11] malenina [*]

  Naprosto souhlasím s posledním odstavcem. Dítě není spotřebič nebo kus nábytku. Taky bych chtěla druhé dítě, ale manžel už nechce. Několik let jsme to řešili, ale abych si pořídila dítě nátlakem nebo lstí jak mi někteří známí radili, to bych neudělala. Dítě musí chtít oba partněři

  superkarma: 0 03.04.2007, 09:22:03
 14. avatar
  [10] lilithheta [*]

  Anai: Snad se z toho tvůj bratr poučil a až zase příště bude brát cokoli se namane, tak si vezme šprcku.

  superkarma: 0 03.04.2007, 09:02:42
 15. [9] Anai [*]

  Přesně takhle "zaexperimentoval" kdysi můj bratr: své budoucí ženě slíbil sňatek po několikatýdenní známosti (léčil se tehdy z nešťastné lásky a tak prý bral, co se naskytlo...), protože byla těhotná (namluvila mu, že bere antikoncepci) a vyhrožovala mu, že když si ji nevezme, zničí mu život - z rodiny bude dolovat peníze a své dítě nikdy neuvidí. Můj bratr byl - bohužel - dobře vychovaný mladý muž (21 let), a tak si ji vzal, přestože ji nemiloval, přestože před námi všemi předstíral opak. Prý spoléhal, že se zamiluje časem. Když to bylo po 2 letech jen horší (sex nebo i jakýkoliv tělesný dotek prováděl s nechutí a nebylo to to tím, že by švakrová nebyla sexy, naopak...), napadlo ho, že to třeba spraví další dítě. A tak se narodila neteř. Po dalších letech manželství, kdy se cítil velmi nešťastný se rozhodl konečně pro rozvod. Švakrová dělala strašné scény: je hrubšího zrna (její výroky o bratrovi před dětmi, jeho rodiči a sourozenci byly strašlivé...) a nemá žádnou hrdost - prý ho milovala, ale spíše si nedovedla přestavit, že opustí zazobanou rodinu, rodinný dům, luxusní chatu, atd... sama rodinné finanční zázemí neměla. Dnes, po několika letech po rozvodu, se mu opravdu ze všech sil snaží dělat ze života peklo, jak kdysi vyhrožovala: štve proti němu dnes pubertální děti, zasahuje do jeho současného vztahu, snaží se dostat z něj a jeho rodiny co nejvíce peněz prostřednictví dětí a myslím, že i vydírání..... je mi z toho na Takže pozor: býti charakterním gentlemanem, který s hrdostí nese osud, za který odpovídá, se nevyplácí a my ženy bychom ze svých synů měli vychovávat sice muže slušné, leč ne ..... no, symbol pro to tady asi není a svého bratra mám nesmírně ráda, takže se zdržím slova!

  superkarma: 0 03.04.2007, 08:48:08
 16. avatar
  [8] cmelda [*]

  zachranovat vztah ditetem je nerozum, chtit si chlapa "pojistit" ditetem je ubohost.

  superkarma: 0 03.04.2007, 08:40:59
 17. avatar
  [7] Z_U_Z_U [*]

  Osobně by mě uráželo, kdyby se mnou chtěl někdo žít (zůstat, vzít si mě) jen kvůli dítěti. Tenhle druh nátlaku je totálně hnusnej a nefér, vymyslet ho může jen totální bezmozek Přítel druhé dítě nechce, já bych třeba chtěla, ano, mohla bych otěhotnět a on by se mnou zůstal, ale co z toho? Radovat se z miminka s tím že vím že on ho nechtěl a pak se hrozně divit, že ho to nepřešlo? Dítě jako prostředek pro jakýkoli nátlak je totální humus

  superkarma: 0 03.04.2007, 08:17:29
 18. [6] Chlop [*]

  No dítě spíš spoustu vztahů rozloží, ale spojit? To musí bejt jo vyjímka! Dítě/děti jsou záhul jak hrom a to naopak vztah prověří a ve stresu vypluje napovrch spousta dosud ukrytých neshod a rozdílů.

  superkarma: 0 03.04.2007, 07:14:30
 19. avatar
  [5] Luciš [*]

  No já taky nemám ráda, když se mi dává nůž na krk, ten člověk se mi mnohem rychlejc zhnusí, tak se chlapům vůbec nedivím, jak se zachovají

  superkarma: 0 03.04.2007, 06:22:11
 20. avatar
  [4] Léthé [*]

  Canadian: By ses divila, kolik takových žen stále existuje….

  superkarma: 0 03.04.2007, 01:57:30
 21. avatar
  [3] Canadian [*]

  A ja myslela, ze praktiky typu "dite jako paka na chlapa" nebo lepeni podivneho vztahu patri minulemu mileniu jak muze nekdo takovou pitomost vymyslet a v dnesni dobe praktikovat, to nechapu

  superkarma: 0 03.04.2007, 01:25:59
 22. avatar
  [2] danca79 [*]

  Nyotaimori: souhlas!

  superkarma: 0 03.04.2007, 01:06:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme