První adventní neděle se kvapem blíží a my si už dnes můžeme v řadě českých měst vychutnávat pravou vánoční atmosféru. Někteří z nás se ale s vánočními trhy v naší vlasti nespokojí a pravidelně se vydávají za neopakovatelnou atmosférou do evropských metropolí. Pokud jste tak ještě neučinila, neváhejte a zajeďte k našim blízkým sousedům – Vídeň, Drážďany, Budapešť, Bratislava, Krakov. Všechna tato města mají totiž co nabídnout!

Stále přemýšlíte, kam si v adventním čase pojedete zpříjemnit své volné sváteční chvilky? Pak neváhejte a vsaďte na některé z našich tipů, nebudete jistě litovat! 

Kouzlo adventu a vánoční trh ve Vídni

Kdy: 15. 11. – 24. 12. 2014

Kde: Radniční náměstí (Rathausplatz)

Tu pravou vánoční atmosféru zcela jistě nasajete na nejznámějším vídeňském Radničním náměstí, které se každoročně proměňuje v pohádkovou krajinu. Na své si samozřejmě přijdou milovníci cukrovinek a teplých nápojů, které uvidíte na každém rohu. Najdete zde totiž bezmála 150 stánků, v nichž můžete mimo pochutin zakoupit taktéž i vánoční dárky. Nedaleko odsud na náměstí Marie Terezie se navíc nachází vánoční vesnička s více než 70 stánkaři, u nichž můžete ochutnat výtečný vídeňský punč. Zajisté vás také nadchnou rukodělné výrobky, které zde stánkaři každoročně nabízejí.

ffff


Nejpopulárnější evropské adventní trhy? Jednoznačně v Budapešti!

Kdy: 27. 11. – 31. 12.2014

Kde: náměstí Vörösmarty

V Budapešti, jejíž adventní trhy na náměstí Vörösmarty se řadí mezi nejpopulárnější v Evropě, je možné zažít spoustu zábavy, čeká na vás totiž řada doprovodných programů, jako například tradiční vánoční koncerty, které si můžete zpříjemnit usrkáváním vynikajícího svařáku, či ochutnat tradiční maďarské pečivo Kürtös kalács či lángos. Vaše děti budou dozajista překvapeny loutkovým divadlem a gigantický adventním kalendářem, který se vyjímá na budově Gerbeaud. Zařádit si společně s nimi budete moci i na jednom z největších evropských městských kluzišť v Evropě, které na vás právě v Budapešti čeká.

fff


Za tradicí do Drážďan

Kdy: 27. 11. – 24. 12. 2014

Kde: náměstí Altmarkt
Ani naši němečtí sousedé nesmějí zůstat pozadu.  Vydejte se do oblíbených Drážďan, které své vánoční trhy pořádají již od roku 1434. Hlavní z drážďanských trhů Striezelmarkt naleznete v centru na náměstí Altmarkt. Bude na vás čekat více než 250 stánků, ve kterých můžete zakoupit vše – od krušnohorských řezbářských kousků počínaje po malé figurky kominíků  Pflaumentoffel ze sušených švestek konče.

ggg


Do Bratislavy za medovníkem!

Kdy: 1. – 31. 12.2014

Kde: Hlavní, Františkánské a Hviezdoslavovo náměstí

Na vánočních trzích, které se u našich slovenských sousedů konají hned na třech místech, můžete koupit vynikající tradiční občerstvení – vedou například lokše, zelňačka, punč, grog a sladký medovník. Na své si přijdou všichni nadšenci ručně vyráběných předmětů od kovářů, hrnčířů či sklenářů. I letos pořadatelé připravili bohatý vánoční program, letos bude jeho součástí Mezinárodní festival vánoční a adventní hudby, na němž vystoupí sbory z celého světa.

ggg


Nechte se uchvátit polským Krakovem

Kdy: 1. – 24. 12. 2014

Kde: Rynek Główny

Kam jinam se před nejvýznamnějšími křesťanskými svátky v roce vydat než do Polska. Není se čemu divit, že právě polský Krakov patří se svými trhy mezi nejvyhledávanější města v Evropě. Můžete si být jisti, že zde naleznete prodejce tradičních předmětů a jídel, neboť trhovci s pochybným zbožím se nesmějí. Hlavní krakovské náměstí Rynek Główny se tak každoročně promění v kouzelné adventní městečko, které je nezapomenutelné díky své vůni – ve vzduchu pocítíte nejen svařené víno a jehličí, ale i včelí vosk. Až se budete chtít občerstvit, nezapomeňte ochutnat bigos - pokrm z čerstvého nebo kysaného zelí, červeného masa, klobásy, uzeného bůčku, hub a koření (pepř, sůl, bobkový list).

ddd

Zdroj foto: Facebook.com

Čtete také:

Reklama