Mým nejvíce zamilovaným jídlem je asi svíčková omáčka s knedlíkem. Ale málokde mi chutná. Proto jsem se ji již několikrát pokusil uvařit sám. Pokaždé to dopadlo jinak.

Když si představím svíčkovou omáčku, a nemusím ani zavírat oči, okamžitě začnu slinit a chuťové buňky mi pošlou informaci do mozku, který zareaguje libými pocity.

Opravdu dobrou, hebce smetanovou, mírně nakyslou a nasládlou chuť této laskominy zná asi každý. A každá rodina má svůj vlastní recept.

Moji chuť svíčkové formovala moje babička, která zemřela, když mi bylo deset. Od té doby jsem ochutnal stejnou chuť jen v jednom zastrčeném motorestu mezi Chrudimí a Hlinskem. Úplně náhodou jsem tam zastavil, nikdy předtím jsem tam nebyl, objednal si svíčkovou a po prvním soustu jsem se stal těžce závislým.

Moje tehdejší přítelkyně si dala guláš, a ten byl hrozný již od pohledu. 

Na stejném místě jsem se zastavil ještě jednou, o měsíc později, a dal si ji znova. A nebylo to ono.

Od té doby jsem několik let přemýšlel nad tím, že si ji uvařím. Pročítal recepty a s nástupem internetu i diskuse pod internetovými kuchařkami.
Sehnal jsem si recept, jak se má vařit správná hospodská svíčková, a uvařil ji podle něj. Byla to svíčková, jakou známe asi všichni z hospod, ale nebylo to ono.

Zkusil jsem recept podle časopisu Apetit, opět to byla svíčková, ale ne ta moje chuť.

Zašel jsem za svojí maminkou, která mi jistě odpustí, když na ni prozradím, že jí pouze, aby neumřela hlady, a taky tak vypadá a chutná většina jejích jídel... Zeptal jsem se jí přesto, zda nemá ten starý babiččin recept. 

ilustacni obrazek

Dala mi ten, který odkoukala od své maminky, mé babičky. Ale kouzlo té chuti mi to neodhalilo.

A tak ve mně sílí přesvědčení, že do toho tenkrát dávala nějakou tajnou ingredienci. Až na ni přijdu, tak zešílím blahem. Sednu si nad talíř s knedlíkem a tou pravou svíčkovou a rozplynu se v nekonečnu. Umřu blahem.

A jak tak nad tím přemýšlím, možná tu ingredienci nenajdu, protože to, co do toho přidávala a co mi tu chuť tak vylepšovalo, byla její láska ke mně.

Ale jak si pak mám vysvětlit ten podivný motorest, který je již dnes uzavřený, fakt nevím…

Reklama