Zdraví

Není rozjívený, ale nemocný


Viděla jste už také zbrklé dítko, kterému vše padá z ruky, do každého vrazí, každého přerušuje, ale výzvy a napomenutí nevnímá? Je nešikovné, do všeho je „hrr“, ale u ničeho nevydrží, každou hru pokazí. Na všechno vyleze, odevšad spadne. Máma pro něj přijde do školky, dítě se k ní vrhne, zakopne o rozvázanou tkaničku, umaže jí sukni a přitom roztrhne výkres, který pro ni nakreslilo.

 

Paní učitelka vzdychne, ostatní rodiče kroutí hlavou, děti se smějí. Maminka se stydí, že ho nezvládá. Děti se oblékají, a malý nezbeda mezi nimi skáče a pošťuchuje. Ostatní odchází, on je stále nepřevlečený, válí se po zemi, nemůže najít boty, leze pod skříňku, roztrhne si tričko a odře si svou beztak již jizvami pokrytou hlavu. Máma křičí, na pokraji pláče, slibuje nářez, nebo že to řekne tátovi. Nakonec ho ale obleče, ačkoliv on to už dávno umí sám. Odcházejí, oba nešťastní a naštvaní. „Ty mě nemáš ráda...“, ale než mamka stačí odpovědět, už se cáká v blátě... A když dítko večer po dlouhém boji usne, všichni si oddychnou. Ale jenom na chvilku – zítra vše začne nanovo!

 

Možná si řeknete, že je to jen další rozjívený capart, kterého rodiče jednoduše nezvládli. Nebo také jen tiše povzdechnete nad tím, jak je vám popsaná situace blízká. Pokud ano, je možné, že vaše dítě není ani zlomyslné, nevychované nebo hloupé, ale trpí tak zvanou hyperkinetickou poruchou – ADHD (poruchou aktivity a pozornosti). ADHD se vyskytuje přibližně u 3–9 % dětí, častěji více u chlapců než u dívek, a často již někdo z rodiny předtím měl tuto poruchou.

 

Péče o dítě s ADHD je celodenním problémem nejen pro rodiče. Vše začíná ránem, kdy dítě nechce vstávat z postele a nezvládne se samo vypravit do školy. Ve škole se nedokáže soustředit a často vyrušuje. Nedokáže se zapojit do mimoškolních aktivit či navštěvovat zájmové kroužky Není schopné se připravit na druhý den do školy, udělat domácí úkoly. Zabavit dítko alespoň na chvíli je téměř nemožné. A večer ho vyčerpaní rodiče nemohou uložit k spánku. Vstává totiž ještě několikrát z postele.

 

Být rodičem takového dítěte není vždy jednoduché. Možná jste nespokojeni s jeho chováním a výsledky ve

škole i doma a možná máte pocit, že jde o vaše výchovné nebo rodičovské selhání. Nejde ale o vaše selhání – jde o neurovývojovou poruchu, ADHD. Narušená schopnost soustředěné pozornosti, nadměrná aktivita a impulzivita u těchto dětí je dána odlišnou strukturou a funkcí mozku.

 

Máte-li podezření na ADHD u vašeho dítěte, nebojte se oslovit odborníky, pomohou vám!

 

Pedagog – Učitel ve školce nebo na základní škole dítě s diagnózou ADHD okamžitě pozná a má možnost přizpůsobit své výchovné působení této poruše. Pokud ale výchovná opatření nedostačují, má možnost doporučit rodičům konzultaci v příslušné Pedagogicko psychologické poradně (PPP). Na doporučení PPP a v součinnosti s dětským psychiatrem pak může škola použít individuální učební plán, který lépe odpovídá možnostem a potřebám dítěte s ADHD.

 

Psycholog a Pedagogicko-psychologická poradna – Školní psycholog může zhodnotit intelekt dítěte a posoudit, zda dítě netrpí poruchami učení. Psycholog vysvětlí odlišné reakce dětí s ADHD a poradí rodičům, jak výchovně působit na dítě v rodině. V případě potřeby může také nabídnout rodinnou psychoterapii a informovat školu o vhodných režimových i učebních úpravách.

 

Pediatr – Dětský lékař vyloučí tělesné onemocnění a v případě podezření na ADHD doporučí konzultaci u dětského psychiatra (pedopsychiatra).

 

Pedopsychiatr – Dětský psychiatr dítě vyšetří a posoudí, zda se jedná o ADHD nebo o jinou poruchu V případě potřeby pošle dítě na vyšetření ke specialistům – např. k neurologickému (včetně EEG), foniatrickému nebo logopedickému vyšetření. Pedopsychiatr pak léčí ADHD a koordinuje spolupráci mezi pedagogicko-psychologickou poradnou, školou, rodinou a ostatními specialisty.

   
17.09.2008 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [52] babočka12 [*]

  Přeji pěkný den,mám 5a půl letého syna.V I.trimstru těhotenství 3je antibikotika,zkalená plodová voda,resuscitace těsně po porodu.Do 1 roku byl sledován,chodili jsme na Rehabilitace.Vše naprosto v pořádku.Loni začal nosit brýle a okluzor.Od prázdnin chodí na logopedii.A před měsícem jsme navštívili dětskou psychiatričku.Diagnóza zněla ADHA.Mou domněnku tím potvrdila.Chápu všechny rodiče,kteří mají takovouto dg.u svého dítěte,a přeji hodně hodně trpělivosti.Hlavně záleží na nás rodičích a pak také na škole,na učitelích.Věřím,že se takové děti byly i dříve,ale nikdo to neřešil,byly to prostě spratci a nevychovanci.Bohužel pro ně,všechno má vždy svůj důvod,a tím myslím i chování dětí.A hlavně si všímejte co je baví,každý je v něčem dobrý:-))

  superkarma: 0 20.09.2008, 13:51:48
 2. [51] renčí [*]

  ahojky, já to taky dobře znám,mému synovi je už 11 let, u nás to vzniklo klešťovým porodem,někdy mám pocit,že už to nevydržím, prožívám to a chápu

  superkarma: 0 19.09.2008, 19:58:52
 3. [50] ru-li [*]

  Všechny zdravím, znám to, ale stejně, kdo to neprožil nepochopí.

  superkarma: 0 17.09.2008, 20:57:42
 4. avatar
  [49] pajda [*]

  *Kotě*: IKE: ADHD mívá příčinu v problémové době před porodem a v problémovém porodu. Statisticky jsou nejčastjěi postiženy děti, narozené předčasně, císařským řezem nebo s obtížným porodem pomocí kleští nebo vakuumextraktorem. Pokud tedy stoupá počet takto rozených dětí, je jasné, že bude stoupat i počet dětí s danou poruchou. Jinak ano, vyskytovaly se vždycky - "roztržitý" profesor matimatiky z filmu Škola - základ života je toho nejlepším důkazem. Statisticky vykazuje poruchu učení nebo chování cca 8% dětí, z toho polovina, tedy 4% ji mají jednoznačně klinicky diagnostikovanou. Toto číslo je známo z USA víc jak 50 let a příliš se nemění, mění se jen podmínky, které se takto nemocným dětem poskytují. Jinak dieta se skutečně nařizuje, ovšem ne u nás - základem diety je vyřazení cukru a smažených jídel a týká se opět USA, kde je skladba jídelníčku dost odlišná od naší. U nás jsem se nesetkala s žádnou studií, která by nějakou dietu klinicky ověřila...pouze s přeloženou příručkou z kalifornské univerzity, kde jsou samozřejmě doslovně popsány jejich podmínky a poměry. U nás asi opravdu není příliš reálné, aby léky podávala školní zdravotní sestra před výukou, jak mi bylo v oné příručce doporučeno.

  superkarma: 0 17.09.2008, 17:39:05
 5. [48] Korálek [*]

  To je zvláštní, jak je na všechno odbornej termín. Za nás se takovejm dětem říkalo, že jsou z divokejch vajec, a holt dostávaly přes zadek častějc než ostatní. Taky to přežily a vyrostly z nich normální lidi. Bratranec takovej byl, toho uhlídat bylo nemožný a teď, ve svých dvaceti, je to skoro dvoumetrovej flegmouš.

  superkarma: 0 17.09.2008, 16:18:47
 6. avatar
  [47] Gedžitka [*]

  *Kotě*: se nečil, jen že by si to tak mohl někdo přebrat. Však netvrdím, že to píšeš .

  superkarma: 0 17.09.2008, 14:11:36
 7. [46] mindulinka [*]

  Tak nějak si myslím, že 60% dětí, o kterých rodiče říkají, že mají poruchu chování - jsou nevychovaní spratci. Zbylých 40% věřím tomu, že opravdu poruchu mají.
  Jinak bych řekla, že každé dítě, které je unavené, je protivné a zlobí. Vidím to na klukovi - úplně normální průměrné 4leté dítě - jakmile nejde v poledne spát, je večer protivnej

  superkarma: 0 17.09.2008, 14:04:57
 8. avatar
  [45] *Kotě* [*]

  Gedžitka: copak tvrdím, že to musí sedět na každé dítě? Jinak já to osobně neznám, jenom zprostředkovaně a z populárně naučné literatury a článků, sama hyperaktivní dítě rozhodně nemám

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:59:38
 9. avatar
  [44] Gedžitka [*]

  *Kotě*: no jo jenže to co jsi popsala 41. tak by bylo třeba i o jednom z mých dět, ale hyperaktivní podle mě není

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:56:45
 10. avatar
  [43] *Kotě* [*]

  IKE: myslím, že projevovala, ale mnohem méně - jak jsem psala, je to civilizační choroba, její výskyt, stejně jako výskyt různých poruch učení (zvaných taky lehká mozková dysfunkce), se plíživě zvyšuje. Samozřejmě někdo může namítnout, že ten nárůst je způsoben snahou každému jen trochu problémovému dítěti něco diagnostikovat, a možná tomu tak i do jisté míry je, přesto je prokazatelné, že každým rokem počet takto diagnostikovaných dětí stoupá a že to nebude jen tím, že každá matka hned žene trochu aktivnější dítě na vyšetření.

  Jak říkám, ze svého dětství si pamatuju kluka, který z mé dnešní zkušenosti ADHD prokazatelně měl, ale byl prostě označen za zlobivého, problémového, nezvladatelného, nikdo se nepídil po tom, zda s tím jde něco dělat a jestli je skutečně jenom takový spratek

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:25:12
 11. avatar
  [42] Kuře [*]

  IKE: Nevím, jestli se ADHD vyskytovalo, dítě bylo pravděpodobně označeno za černou ovci rodiny, nebo bylo bito jak žito.
  Vím, že diagnóza mého syna se vyskytovala a dítě-dívka bylo označeno za plaché a vzhledem k tehdejšímu uspořádání života to byla ideální manželka, chlapeček byl za blázna nebo zbabělce.

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:22:09
 12. avatar
  [41] *Kotě* [*]

  Vivian: stejně jako u staršího - málo a špatně spí, nedokáže se na nic soustředit, nedokáže odpočívat, čím je unavenější, tím je nezvladatelnější, má prudké výbuchy aktivity, třeba běhá bezcílně pořád kolem dokola gauče nebo tak podobně... já to teda znám jenom od větších dětí, ale údajně se to takhle projevuje prakticky od narození.

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:21:04
 13. [40] IKE [*]

  Celkem by mě zajímalo, zda se ADHD vyskytovala i v generaci našich matek a babiček.... Pokud ano, jak to řešily, pokud ne, čím to asi bude

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:14:56
 14. avatar
  [39] cicinka [*]

  jull: Přesně tak,ani ne tak z dítěte,ale z učitelů. Dobrý učitel to je zázrak.

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:34:40
 15. avatar
  [38] jull [*]

  cicinka: to je snad jediné, čeho se bojím, ale zase si řikám, že když zvládáme školku, zvládneme i školu. Jen abych v mladém věku nezešedivěla...ne z Ondry, ale z nářků učitelů.

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:27:51
 16. avatar
  [37] jull [*]

  Vivian. Nám hyperaktivitu diagnostikovali ve třech letech na žádost paní ředitelky ze školky, ale jinak Ondra si v necelých 5.ti měsících stoupl na nohy a v 6-ti měsících chodil. Ještě ale v 1 roce chodil s ručičkama zvedlýma nahoru a snažil se udržovat rovnováhu, do všeho narážel...ostatně to dělá do dnes když chvátá a a nevybere zatáčku.

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:24:52
 17. avatar
  [36] Vivian [*]

  *Kotě*: a jak se to pozná na miminku?

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:22:38
 18. avatar
  [35] cicinka [*]

  jull: Zvládáte to dobře. Tak držím pěsti až půjde do školy.

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:22:22
 19. avatar
  [34] cicinka [*]

  *Kotě*: Jo nám taky známí říkali,že synek kolem 1-2 roku je jako antikoncepce.I když nám v té době přišel normální.Ale narážky okolí mě tak deptaly,že jsem s ním šla k psycholog. už ve dvou letech.Bohužel tam měli nějaké divné objednávání,že vždy když jsem dorazila,tam nikdy nebyli.Tak jsem se na to vykašlala.Ale ve školce začal být také takový individualista a samotář.

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:20:45
 20. avatar
  [33] jull [*]

  Zatím jsem nečetla všechny příspěvky, tudíž se předem omlouvám, pokud budu psát něco, co už je zde napsané. Jsem mamina dítka, pro někoho nevychovaného, ale pro nás s diagnostikovanou hyperaktivitou. Naštěstí ji má jen v lehčí formě, ale... převážně vše co je napsáno v článku znám z vlastní zkušenosti. Synovi je 5 let, loni chodil do školky, kde paní učitelka se dětem plně věnovala, cvičila s nima jógu, hrála různé hry a Ondřej chodil ze školky jako jiné děti...trošku živější, ale jinak v pohodě. Teď od září chodí do jiné školky, paní učitelky se jim asi zas až tak nevěnují a syn je rozjívený, zbrklý..děs. Ze zkušenosti vím, že čím je unavenější, tím je vzteklejší, zbrklejší...těžko zvladatelný. Doma to zvládáme v pohodě a s klidem,je fakt, že člověk na něj musí být jak policajt, ale v klidu si hraje a nebo když něco dělám co ho zajímá, tak za mnou chodí a vyptává se na kde co...je užvaněnější. Ale jak k nám přijde návštěva, nebo jsme-li někde mezi větším množstvím lidí, tak je to "spratek" Ale i pro toto má naše psycholožka vysvětlení. Čím je větší stres, tím víc je aktivní. Jedině co zabírá je mluvit s ním "z očí do očí" udržovat oční kontakt, zabavit ho, snažit se mít pravidelný děnní režim, vyhybat se sladkostem, vše v čem je kofein (černý čaj) a dodržovat určitou skladbu jídelníčku. Je to zápřah, ale pořád je to naše a dle mého názoru lepší hyperaktivní, než nějakého pecivála či nemocné dítě.
  Sorry že jsem se tak rozepsala, ale nedalo mi to.

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:19:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] *Kotě* [*]

  Vivian: myslím, že na dítěti, které má skutečně ADHD vinou nevyzrálosti mozku, to poznáš už od miminka, a znám osobně dvě matky, které takové dítě mají a potvrzují to, ale diagnostikuje se to až tak kolem 3. roku.

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:16:42
 2. avatar
  [31] SENSITIVESKIN [*]

  cicinka: na schůzky pošli tatínka

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:13:58
 3. avatar
  [30] cicinka [*]

  I když toto je článek o hyperaktivních dětech.To ten můj není.ten si nejraději zaleze někam do kouta,aby ho nikdo nevyhmátl a tam se zaobírá svýma fantaziema ap.Tak abych to tu nezaplevelila nářkama na učitelky.
  Ale pravda je,že pokud je dítě hyperaktivní a nemá dobrou učitelku je to očistec pro rodiče i dítě.

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:13:54
 4. avatar
  [29] SENSITIVESKIN [*]

  *Kotě*:

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:13:16
 5. avatar
  [28] Vivian [*]

  A od kdy se to dá na dítěti poznat, že je chorobně hyperaktivní?

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:12:42
 6. avatar
  [27] cicinka [*]

  Manx: Ale to víš,že to učitelky vědí.Každý rok jim dávám nové posudky.Jelikož jak ho nedostanou už se po něm ptají.Na každé třídní schůzce to s nima řeším.co je psáno,jak si to já interpretuji.jaký je kluk doma,jak se s ním učím.Chci abychom se nějak shodly.ale většinou odcházím,těžce zadržujíc slzy.Naštvaná na kluka,na ně,na sebe,že jsem neschopná naučit ho jak se maká ve škole.
  Teď budu psát s nadsázkou,aby jste pochopily-nechala jsem si předepsat něco na uklidnění.Až budou schůzky vyzkouším to.Já totiž pak nemůžu několik dní spát.Bolí mě na hrudi a mám pocity úzkosti.Možná jsem zralá na blázinec.

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:12:07
 7. avatar
  [26] ToraToraTora [*]

  Tvrzení, že to pozná učitelka ve školce či ve škole není moc na místě. Právě ony mívají sklon vinu házet na rodiče a odmítají se takovým zlobidlem zabývat...i když výjimky se najít mohou
  To, že se zvedá procento těchto dětí je fakt a množí se informace o tom, že za to mohou určitá aditiva v potravinách.

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:04:34
 8. avatar
  [25] *Kotě* [*]

  SENSITIVESKIN: ty jsi fakt mimo

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:54:39
 9. avatar
  [24] SENSITIVESKIN [*]

  *Kotě*: vidím jich v metru denně desítky ...

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:53:45
 10. avatar
  [23] *Kotě* [*]

  SENSITIVESKIN: je vidět, že jsi dítě s ADHD v životě neviděla.

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:49:31
 11. avatar
  [22] SENSITIVESKIN [*]

  *Kotě*: to je praxe!

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:47:55
 12. avatar
  [21] *Kotě* [*]

  SENSITIVESKIN: to je ale kravina

  Moje kamarádka z dětství měla prokazatelně hyperaktivního mladšího bratra. Dneska, když o tom něco vím a takové děti jsem viděla, je ta diagnóza jednoznačná. Ale tehdy se o tom nic nevědělo a nediagnostikovalo se to, takže to prostě byl nezvladatelný spratek. A žádné fláknutí přes prdel ho z toho skutečně nevyléčilo

  A krom toho je ADHD prokazatelně civilizační choroba, která se v posledních letech zhoršuje, stejně jako např. alergie a atopie, o kterých jsou taky mnozí schopni prohlašovat, že na ně nevěří

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:37:09
 13. avatar
  [19] SENSITIVESKIN [*]

  Dřív se dítěti fláklo přes prdel a bylo po hyperaktivitě a fakani nebyli tak drzí a všehoschopní,jako dneska....

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:22:27
 14. avatar
  [18] cicinka [*]

  pajda: Jejda,víš,že ani nevím jestli jí tam mají?To se pozeptám.Za měsíc jdeme zase na testy.Tak uvidím jak dopadnou.

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:20:07
 15. avatar
  [17] pajda [*]

  cicinka: číst posudky by měla výchovná poradkyně, ne ředitelka. S tou jste mluvili? Zbytek raději do vzkazů...

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:18:54
 16. avatar
  [16] cicinka [*]

  pajda: To víš,že ano.Ale de facto jsme si to vyřídili sami.Škola ho brala jako líného lempla.Chodíme do poradny každý rok,od první třídy.On nemá typické dys.Jen to ADHD,ale bez hyperaktivity.Paní ředitelka je toho názoru,že pokud dokáže sledovat v televizi film nebo pohádku,tak nemá poruchu pozornosti.A letos v pololetí nám naznačila jestli nebude trochu na hlavu po babičce.manžel s oblibou o mamince říkal,že je vadná.A řed.je naše známá.Tak to od něj slyšela.Tak jí na to manžel říká,no to on teda nebude,jelikož je celé máma(jako já) a doplnil,že má teď nový psych.posudek a že je vlastně normální.Ptá se jí,jestli to četla.A ona na to,že ještě ne.A to ho měli v té škole(ten posudek)už dva měsíce.Vtipná ředitelka co?
  No bojuju,snažímse.Občas taky podlehnu názoru,že je to lenoch línej.Ale dala jsem si za úkol ho dokopat k nějakému vzdělání.

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:15:41
 17. avatar
  [15] pajda [*]

  cicinka: a byla jsi s tím v poradně? Nebo vůbec u nějakého odborníka? Ona totiž to je porucha poměrně přesně diagnostikovatelná a měřitelná - takže ne že "bývalý profesor to pozná z řeči", ale určená po řadě specifických vyšetření. Hlavní diagnostický nástroj jsou skeny mozku, mozkové činnosti a rozbory hormonálních hladin - což učitelka ve škole opravdu neudělá.

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:05:15
 18. avatar
  [14] cicinka [*]

  Syn není hyperaktivní,ale má dost dobrou poruchu soustředění.A trochu jiné ne přímo specifické poruchy učení.Ač je normální inteligence,výsledky tomu neodpovídají.A včera jsem si v práci vyprávěla se strojníkem.takový zvláštní chlapík.Prý vysokoškolák,bývalý profesor.A jen jsem vyprávěla jak syn začal školní rok a jak nedává pozor a on se mě pak ptal zda nemá to a ono.Říkám jo, to přesně má.Tak mi řekněte,jeden člověk který s tím nemá co do činění a hned ví o čem je řeč.A učitelky už tři roky nejsou schopny brát to v potaz a přistupovat k němu tak,aby ho motivovaly.Jooooo učitelky to je kapitola.

  superkarma: 0 17.09.2008, 09:17:52
 19. [13] gentiana [*]

  *Kotě*: No, tak nějak. Jak se motám mezi didaktikama a podobnou havětí, která velice nesnáší, když se hyperaktivní, dyslektické atp. děti považujou za nemocné, tak jsem to nějak přejala taky:) Nicméně, podle učitelů prý je dnes móda právě kdejakého nevychovaného hýzlíka tahat od jednoho psychologa ke druhému, dokud nějaký nepovolí a neudělí diagnózu... aby pak mamá a papá mohli vítězoslavně strčit papír učiteli pod nos a sdělit, že učitel je debil a díťátko potřebuje extra zacházení.

  Kapradina: Jak které. Mladší brácha mého kamaráda byl postrach, protože utahal celou rodinu k smrti. Nicméně, vydržel si čutat s klukama, pobíhat po lesích, blbnout na skejtu. Jiní dva, dvojčata, oba s absolutním sluchem. Kluk chtěl už asi v sedmi být bubeníkem v rockový kapele, takže ho stačilo posadit k bubnům, holka hrála klavír a cokoli, co vydávalo tóny a vydžela u toho taky donkonečna.
  Ale lidé jsou různé a navíc se hyperaktivita často míchá s dyslexií a spol., což je pak teprve mor.

  superkarma: 0 17.09.2008, 09:09:26
 20. [12] Kapradina [*]

  Kuře: Hlavně mají malou odolnost vůči stresu, jsou spíš psychicky unavené. Přála bych všem dětem aby měli štěstí na dospělé kolem sebe, hlavně rodiče a učitele.
  Tyto děti také mohou být nevychované nebo rozmazlené, někdy nepřiměřeně trestané, není to jednoduché.

  superkarma: 0 17.09.2008, 09:03:02
 21. avatar
  [11] Kuře [*]

  liva99: Je hodně malých hýzlíků, kteří ostatním otravují život . A je těžké odhadnout, jestli patří mezi sortu "pár facek je vyléčí" nebo mezi ty, kteří si sami se sebu nevědí rady a musí se jim nějak do hlavičky dostat pravidla.
  Průšvih je, že třeba dětští lékaři děti v podstatě neznají a hodně jich nerado posílá děti "dál". Já jsem pro syna dostávala takové rady, že kdybych se jich držela, tak mám dneska kluka, který je němý.

  superkarma: 0 17.09.2008, 08:59:28
 22. avatar
  [10] liva99 [*]

  Kuře: neshazuju tuto poruchu - v žádném případě! Jen jsem upozornila na to, že některé maminy tím omlouvají své spraty! U našeho konkrétního sprata tato porucha prokázána nebyla. Shodou okolností o tom bylo včera povídání v Sama doma - člověk se aspoň něco dozví v té své izolaci /MD/.

  superkarma: 0 17.09.2008, 08:48:12
 23. avatar
  [9] Kuře [*]

  Kapradina: Někde jsem slyšela, že hyperaktivní dítě se v první řadě musí naučit odpočívat, že bývají hrozně unavené a "zlobí" často z únavy.
  Ale tyhle problémy nás naštěstí minuly, takže jsem se o to nikdy moc nezajímala.

  superkarma: 0 17.09.2008, 08:39:36
 24. [8] Kapradina [*]

  Rozumujete a přitom nevíte o čem mluvíte! Hyperaktivní dítě se většinou sportem ani vybít nedá, jde to ruku v ruce s poruchou hrubé a jemné motoriky a je velmi neobratné. Napřed koná a potom teprve přemýšlí. Je samo ze sebe neštˇastné, že pořád selhává!

  superkarma: 0 17.09.2008, 08:17:46
 25. avatar
  [7] Kuře [*]

  liva99: Už jsem to tu psala, dneska je snaha vše omlouvat diagnózou. Jenže ono to vede i k opačnému efektu - děti, které potřebují pomoc, jsou automaticky podezřelé z pouhé nevychovanosti. Hodně lékařů i pedagogů odmítá problémy řešit pouze z toho důvodu, že "už zase s tím někdo otravuje".
  Přitom lze u hodně poruch chování (nebo poruch komunikace) dítěti aspoň částečně pomoct, naučit ho aspoň částečně korigovat chování. Ono kolikrát stačí i to, že učitel ví o specifických potížích a tudíž dokáže vhodně reagovat.

  superkarma: 0 17.09.2008, 08:15:19
 26. [5] Lindaa [*]

  Jako kdybych cetla o dceri v dobe skolkové...ale diagnostikovaná nebyla na nic, ale jestli to není tím, ze jsem odmítla s ní litat od doktora k doktorovi a radsi jsem jí nechala vybít baterky sportem a lítáním venku...asi je to ten nevychovaný spratek...ale spís bych rekla nevychovatelný spratek . Ale dneska je to uz jedno.

  superkarma: 0 17.09.2008, 08:06:55
 27. avatar
  [4] gerda [*]

  A to je nějaká nová nemoc? Za časů našich, teda mých , babiček se na něco takového nevěřilo. Děti si to prostě nesměly dovolit. Asi měly smůlu.

  superkarma: 0 17.09.2008, 07:33:33
 28. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  gentiana: hyperaktivita je projevem nedozrálosti určitých mozkových center. Může se tedy označit i za nemoc, byť vyléčit vlastně nejde. Jde částečně zlepšit pomocí různých terapeutických metod, např. biofeedback, ale většinou nezbývá než čekat, až ten mozek dozraje sám, což může být v dospělosti, ale taky nikdy.

  liva99: věř mi, že rozdíl mezi hyperaktivním dítětem a obyčejným spratkem lze poznat na první pohled.

  superkarma: 0 17.09.2008, 07:22:12
 29. avatar
  [2] liva99 [*]

  gentiana: tak nějak... Nechci podceňovat naše odborníky, ovšem mám pocit, že se v dnešní době říká hyperaktivita už snad všem klackům... Včera se jeden "hyperaktivní" vozil po novém svetru mé dcery jako po skluzavce ve třídě... Ať se pak nedivíme, kde se bere násilí u dětí

  superkarma: 0 17.09.2008, 04:49:37
 30. [1] gentiana [*]

  Tak zaprvé a hlavně: hyperaktivita není nemoc, ale porucha chování. Nemoc se dá léčit, porucha ne. Detailněji rozdíl jistě popíše někdo, kdo se v tom vyzná detailněji.
  A zadruhé, většinou je to naopak, dítě není hyperaktivní, dítě je nevychovaný spratek:D

  superkarma: 0 17.09.2008, 00:22:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme