Předposlední adventní víkend se pomalu, ale jistě přišoural před naše dveře. Pojďme mu otevřít a podívat se, co nám přichystal.

stromeček

Ze zdí domů se line vůně vánočního cukroví. Záclony načichly od neustálého pálení františků. Děti se pečlivě připravují na vánoční besídky. Mladší se neustále ptají, kdy konečně dorazí Ježíšek. Starší prohledávají byt ve snaze najít Ježíškův úkryt. Nervozita nás nemá šanci porazit. Trpělivě odpovídáme mladším dětem a přehlížíme hříchy starších. Práce nám jde pěkně od ruky a těšíme se na další vánoční přípravy. Úkolem pro tento víkend je - cítit vůni jehličí. Ať již na živém stromku nebo alespoň větvičkách.

Vánoce bez stromečku si stěží představíme. Těšíme se na jeho zdobení, vůni jehličí a hlavně na dárky pod ním. Jako lidstvo samo, prošel vánoční stromeček několika etapami evolučního vývoje. Měnil se způsob jeho umístění, techniky zdobení a v poslední době také materiál. Předchůdce stromečku bychom našli ve světnici starých Germánů nebo Keltů, kteří si na den Slunovratu zavěšovali nad stůl stromeček špičkou dolů. Zdoben byl plody přírody - žaludy, kaštany, oříšky, apod. Později se zavěšovaly na stěnu větvičky. Prý nejvíce oblíbené byly na Šumavě. První zmínka o vánočním stromečku pochází ze 16. století z Německa. Nejdříve byl zdoben pouze svícemi. O tři staletí později se dostal do českého prostředí. Šikovné české ručičky si s ozdobou poradily. Vyráběly se slaměné, dřevěné figurky a ozdobičky. Brzy si přišli na své mistři skláři. České skleněné ozdoby se šířily do světa a byly velice oblíbené.

Stromeček bychom si měli pořídit během tohoto víkendu. Kupovat na poslední chvíli se nevyplácí. Většinou jsou stromky přebrané a domů bychom si přivezly křivé koště. Do lesa se pro něj asi také nevydáme. Proti krádežím jsou stromky chráněné nástřikem, který reaguje při pokojové teplotě. Místo vůně jehličí bychom pocítili neidentifikovatelný zápach. A navíc. Krást se nemá! Nevím, jestli nástřik funguje i tehdy, když si utrhnete pár větviček. Chráněny jsou mladé stromky. Větvičky proto trhejte raději ze stromů vyšších.

Živé stromečky v posledních letech nahradily stromky umělé. Oba dva mají svá pro i proti a je na každém z nás, kterému dá přednost. My používáme umělý. Vůně jehličí ovšem musí být. Chodím si natrhat pár větviček tújí na zahrádku. Průřez je nutný. Nemám kvůli pár větvičkám výčitky. Dám je do vázy a ode dneška do Vánoc jistě vydrží a neopadají. Větvičky zdobím perníky a skleněnými ozdobami. Občas zdobíme i jiné rostliny. Jen tak pro legraci.

Mohli bychom udělat revizi ozdob a případné ztráty nahradit. Z praktických důvodů (ten důvod se jmenuje dcera a pes) se u nás stromeček zdobí nerozbitnými ozdobami. Musíme však zkontrolovat funkčnost světýlek a stav háčků. Preventivně překontroluji zásoby obyčejných svíček. Každý večer před Vánoci se stane porucha na elektrickém vedení a salát dodělávám při svitu svíček. Zřejmě se mi ČEZ snaží naznačit, že romantika musí být, ačkoliv na topení suším kapří dušičku, abych jí mohla bouchnout jako balónek a na vrchu odpadkového koše leží kapří bulvy narafičené na manžela.

Co nás čeká dále? Pečení posledních várek cukroví, třeba strojkové. Výborné jsou polomáčené banánky nebo ořechové věnečky. Z polámaných zbytků všech možných druhů cukroví utvoříme rumové kuličky. U nás je oblíbená varianta rozsekat pomlácené cukroví, přidat rum, panáka neředěné malinové šťávy, přiměřeně jemně sekaných mandlí, polévkovou lžíci jahodové marmelády (může být jiná). Nic nevážím. Nějak vždy postupem času otupím a už mě navažovat přesný poměr surovin nebaví. Uhnětu hmotu, kterou obalím v nahrubo sekaných vlašských ořeších.

V neděli nezapomeneme zapálit již třetí svíčku adventního věnce. Dosypeme krmení sýkorkám. Můžeme pomoct zvířátkům v útulcích nebo donést dobroty ke krmelcům.

A co jsem pro vás našla v historii magazínu žena-in?

Poučte se, jaké jsou triky kapsářů.

Co možná nevíte o Lucii.

Kadlu přišlo navštívit prasátko. A ne ledajaké.

Omrkněte výzdobu a nechte se inspirovat.

Hlavně klid, aneb vánoční přípravy.

Jak vypadá Ježíšek? Posílaly jste nám vaše představy.

Objasnily jste nám, jak snášíte zimu. S humorem se dají přežít i třeskuté mrazy. Při svařáku a za oknem je zima kouzelná.

Reklama