Novinky

Není cena za porod doma příliš vysoká?

Další dítě zemřelo při domácím porodu. Titulek a osobnost autora článku mě sváděla k přečtení, ale zpočátku jsem zvažovala, jestli do toho jít. Těžko taková témata snáším. Těžko se vyrovnávám se skutečností, že jeden život skončil dřív, než mohl začít. Jako máma vím, kolik krásy a pýchy se skrývá v každém pohledu na toho malého tvorečka. Obdivu, kde bere sílu zvednout hlavičku, otočit se za vaším hlasem, sednout, usmát se s jedním zoubkem tak neodolatelně a obejmout buclatýma ručičkama. 

Pamatuji se, že když se dcera narodila, seděla jsem u postýlky a dotýkala se těch drobounkých prstíků, které pod mými dotyky krčila. Seděla jsem tam celou noc a nemohla jsem uvěřit tomu štěstí, že je jen moje a je tu. Zdravá a krásná. Nebýt její statečnosti a péče lékařů a sestřiček, nemuselo by to dopadnout. A už ten pocit, představa bolí strašlivě.

Měla jsem rizikové těhotenství a prakticky celého ho strávila v nemocnici. Jako prvorodičku mě netrápil strach z bolestí, doma mě sužovala představa, aby bylo vše v pořádku. Lékaři a sestřičky mi ten pocit jistoty, že o nás bude postaráno, poskytli, a jsem za to nesmírně vděčná. Už samotný porod, který je pro mě dodnes tím nejkrásnějším zážitkem, byl souhrou. Měla jsem pocit, že jsme s dcerkou součástí týmu a všichni máme společný cíl – přivést na svět zdravé dítě.

porod

Zajímalo mě, odkud se bere přesvědčení žen, že domácí porod je přirozenější a rozhodnou se nakonec pro tuto variantu. Jedna z horlivých zastánkyň domácích porodů tvrdí: „Porod v domácím prostředí je prostě něco úplně jiného. To je zážitek, na který nemůžete zapomenout, protože byl neuvěřitelně silný a neskutečně krásný.

Tím neříkám, že porod v porodnici musí být vždy stresující zážitek, na který se žena snaží co nejrychleji zapomenout. Nemusí, ale občas bohužel je. Vím, že už existují porodnice, kde jsou nejen „Baby friendly“, ale i „Mother friendly“. Stále se objevují články o ne zrovna hezkém chování zdravotnického personálu k maminkám a miminkům. Spousta zdravotníků, bohužel, zastává názor, že „takhle malé děti ještě nic nevnímají“, takže na ně klidně můžeme svítit zářivkami, i když byly celý svůj dosavadní život v pološeru, můžeme je mámě různě odnášet, i když do téhle chvíle nebyly od mámy odloučeny ani na vteřinu.“

holka

Rozhodnutí rodit doma by mělo vycházet z upřímného přání a přesvědčení rodící ženy. Nejsem si jistá, zda je dvacetiletá prvorodička sama schopna takovou touhu v sobě probudit a sama si za ní jít a prosadit ji navzdory všem. Nebyla možná ovlivněna v tomto fatálním rozhodnutí svou matkou, která svou roli porodní asistentky evidentně nezvládla? Smíme si vůbec takto pohrávat se životy druhých? V případě komplikací rozhodují vteřiny a odborná pomoc. Může ji na takové úrovni poskytnout samozvaná porodní asistentka, v tomto případě matka rodičky?

Rodila byste doma?

Možnost%
ano4,7
ne91,5
jiná odpověď (napište do diskuze)3,8

Já sama jsem si nikdy ani na chvilku nepohrávala s myšlenkou, že bych rodila doma a svěřila náš osud do rukou jednoho člověka – porodní asistentky. Navíc v prostředí, které nemůže zajistit adekvátní pomoc, pokud přijdou problémy. A s těmi je potřeba počítat, neboť cena, kterou pak zaplatíme, když si neporadíme, je příliš vysoká.

Článek, který mě zaujal:

   
27.06.2014 - Redakční novinky - autor: Hana Novotná

Komentáře:

 1. [28] Martička666 [*]

  V poslední době se porody nějak tak nedaří právě na renomovaných klinikách a věčně se něco zanedbává, nebo jsou přístupy sester a lékařů k rodičkám otřesné, takže být zanedbaná někde v nemocnici, nebo to sama podělat doma, to je už asi jedno. Nevyjít to může tam i tam.

  superkarma: 0 29.06.2014, 00:33:35
 2. [27] grafkova [*]

  Tak asi je to každého věc. Pokud někdo hodlá riskovat život svůj i dítěte, ať si rodí doma, ale v případě komplikací a následné hospitalizace bych je všechny náklady nechala do koruny uhradit. A pokud je zmařen lidský život, má se s tím chytrá mamina co vypořádávat do konce života. Jinak já proti lékařské péči nemohu říct ani slovo, rodila jsem obě děti v Nbk a nebýt v nemocnici, nemám ani jedno. Sml80

  superkarma: 0 28.06.2014, 22:59:56
 3. [26] efina [*]

  V roce 1977 jsem porodila doma.Vše dopadlo dobře ,dovezli nás do nemocnice hned potom vše ok.Ale kdybych si mohla vybrat tak jedině rodit v nemocnici, žádný domácí porody .

  superkarma: 0 28.06.2014, 19:01:41
 4. avatar
  [25] Barbucháč [*]

  bokul — #24 co ti prosím tě udělali tak strašnýho? Celkem vítám, žes to napsala a doufám, že mi to vysvětlíš. Prostě to zatím nejsem schppná pochopit.

  Rodila jsem v porodnici dvakrát, v okresní a žádné trauma nemámSml80

  superkarma: 0 28.06.2014, 18:23:57
 5. avatar
  [24] bokul [*]

  Při hledání odpovědi na položenou otázku se dostávám k závěrům, které jsou vždy poznamenány tím, ke komu si je vztáhnu...

  Moje babička, kterou jsem nikdy osobně nepoznala, rodila na začátku minulého století sama, na poli... Porodní bába k ní nemohla, neměla povolení na německé území. Z porodu se stal boj o život a babička nakonec ten svůj život vyhrála. Když by měla možnost jít do dnešní nemocnice při vzpomínce na její ztracené dítě - šla by nebo ne?

  Rození dětí v nemocnici vnímám celkem přirozeně. Sama mám za sebou jeden porod. O porodu doma jsem nikdy neuvažovala, bohužel nejsem tak zdravá na to, abychom mohla podstoupit podobné experimenty. Pokud bych byla 100% zdravá, těžko říct, jak bych uvažovala - zda bych třeba chtěla riskovat a zažít jiný porod.

  Na straně druhé však pociťuji touhu napsat, že maminky hledající alternativu zaběhlému způsobu porodů chápu. 

  Když mi jedna lékařka do očí řekla, že porody v okresních nemocnicích by zvládly i cvičené opice, že to není žádná medicína, poněkud mi šla čelist dolů. Ačkoli jsem porod na takovém pracovišti nezažila, tak dle zkušeností spousty maminek, smekám před těmito doktory a asistentkami. Pokud jsou schopni zabezpěčit bezpečný vstup dítěte do života, dělají záslužnou práci. Bohužel, co si budeme říkat - ne vždy se to musí podařit.

  Ale co potom porody ve specializovaných centrech, kde se dělá ta pravá medicína, ovšem ženy a děti jsou tu jen čísla ve statistice? Pokud nechápete ženy, které se takového zážitku bojí, zřejmě jste nic podobného nezažili... 

  Mě odrodili "profíci", dítě je díky Bohu zdravé, ale ta psychická jizva, co zůstala díky jejich přístupu, bolí... Rozhodně ne tolik, jako by bolela ztráta dítěte. Ale částečně mi umožňuje pochopit ženy, které hledají alternativy příchodu jejich dítěte na svět.

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #25
  superkarma: 2 28.06.2014, 16:40:21
 6. avatar
  [23] kobližka [*]

  Barbucháč — #21 Sml30

  Holka zlatá - to s tím náměstím,tomu se říká revitalizace (jistě znáš) a prošlo tím kdejaké náměstí ve městě,jejich radní získali na to dotace.Nebo je EU snad rozdávala?Nevím...ale ty miliony,co to stálo u nás (a jinde taky) by se daly jistě využít smysluplněji.My máme všude,až na  malé vyjímky,malou dlažbu,nebo právě ty kočičí hlavy.Jak se po nich chodí Sml31Sml31Sml31 a kolik zničených bot -  o tom může vyprávět asi jenom ženská,chlapovi je to fuk! A těm blbcům na radnici taky.Takhle mrhat financemi je až trestuhodné.Všude,kam přijedu,se z náměstí stala obří,neosobní,vydlážděná plocha,ale k čemu?

  Omlouvám se,že jsem odbočila od těch porodů....

  superkarma: 0 28.06.2014, 13:50:01
 7. avatar
  [22] gerda [*]

  Barbucháč — #21 radnici asi zbyly peníze anebo je potřeboval nějaký kamarád.Sml57

  superkarma: 0 28.06.2014, 11:18:44
 8. avatar
  [21] Barbucháč [*]

  zrovna včera jsem šla po našem náměstí, které po nedávné opravě za šílené euromiliony nabylo historizujícího rázu - to je oficiální proklamace radnice, ve skutečnosti se vyhodila funkční neporušená zánovní zámková dlažba a položily se kočičí hlavy.

  A jsme zpátky ve středověku. Jen mi tedy chybí středověké škorně a v mých trapně novodobých lodičkách na těch kočičích hlavách hopkám jako pako a náměstí se raději obloukem vyhýbám.

  Domácí porody jsou také projevem tohot historizujícího fenomenu.

  Ještě čekám, kdy někdo objeví kouzlo první noci s panovníkemSml57

  1. na komentář reaguje gerda — #22
  2. na komentář reaguje kobližka — #23
  superkarma: 0 28.06.2014, 10:37:21
 9. avatar
  [20] gerda [*]

  iva65 — #18 až pomře dostatečné množství novorozeňat při domácích porodech - je to cynické, ale nedovedu si představit jiný důvodSml80

  superkarma: 0 28.06.2014, 10:05:44
 10. avatar
  [19] peetrax [*]

  Nikar — #7 "při porodu jsem mohla být" zní skvěle! Sml30 Sml67

  superkarma: 0 28.06.2014, 07:50:38
 11. avatar
  [18] iva65 [*]

  Není cena za porod doma příliš vysoká?

  ANO JE!!! I KDYŽ JE TO VĚC KAŽDÉ Z NÁS, PŘESTO BY MĚL ZVÍTĚZIT ZDRAVÍ ROZUM!!! Kdy už konečně milující maminky dostanou rozum!!!

  1. na komentář reaguje gerda — #20
  superkarma: 0 27.06.2014, 23:08:27
 12. [17] llkacaba [*]

  Zdraví ženy a ďítěte snad za trochu nepohodlí stojí.Nikdy bych dobrovolně doma nerodila,kdyby se něco stalo,do smrti bych si to vyčítala.3 dny v nemocnice přece uteče jako voda.

  superkarma: 0 27.06.2014, 21:31:13
 13. [16] slávenka [*]

  nikdy bych doma nerodila, s mými problémy při  porodech...už bych tu asi nebylaSml15Sml22

  superkarma: 0 27.06.2014, 19:41:02
 14. avatar
  [15] kobližka [*]

  Elis19 — #14 Zřejmě,jak vidno,nějaké připomínání je mnohdy zbytečné.Já jsem své děti přivedla na svět asi ve stejné době,jako ty.Podmínky nebyly ideální,ani chování sester,ale těch pár dní se to dalo vydržet,kvůli tomu nebudu dělat humbuk!Ani za nic bych nerodila doma!Jenže dnešní nastávající maminky (některé) mají dojem,že všechno musí jít podle nich,mají pocit,že doma je ten správný komfort a atmosféra,ale vůbec si nechtějí připustit,že je to krok zpátky.No jo,to jsou ty konopné ženy.Porod prostě patří pod dozor lékaře,vůbec nechápu tu komedii s tím přivádět děti na svět doma....Vůbec bych se nedivila,kdyby se domácí porody zakázaly.

  superkarma: 0 27.06.2014, 17:31:38
 15. [14] Elis19 [*]

  kobližka — #1 Není nad to pořád připomínat.Sml22

  Já bych také doma nerodila a dnes mají ženy výhodu, že mohou mít u porodu někoho blízkého.To my jsme byly v porodnici doslova zamčené, návštěvy se nekonaly a jediným spojením byl společný telefon na chodbě, případně pokřikování z druhého patra.A i přesto bych se k domácímu porodu neuchýlila.

  Mám známou, která to s domácím porodem myslela naprosto vážně, její maminka byla na mrtvici,ale "naštěstí" se vyskytly nějaké drobné komplikace ještě před samotným porodem a manžel ji šupem lifroval do nemocnice.Teď už své stanovisko úplně přehodnotila a je vděčná, že má zdravého chlapečka.Sml22

  1. na komentář reaguje kobližka — #15
  superkarma: 0 27.06.2014, 15:53:37
 16. avatar
  [13] Ivásek [*]

  Nikar — #7 domů můžeš - na revers, ale dítě tam musíš nechat...

  superkarma: 0 27.06.2014, 14:40:50
 17. avatar
  [12] datura [*]

  Já jsem se narodila doma, ale jen proto, že porodní bába bydlela u nás v domě a s mamkou byly kamarádky, já bych naopak doma rodit nechtěla ani za nic, i když jsem měla porody lehké a bez komplikací.

  superkarma: 0 27.06.2014, 13:12:17
 18. avatar
  [11] vodfon, kolie [*]

  Mám dvě dospělé dětiSml16Sml16Sml16U obou jsem měla rychlý porodSml16Nikdy bych si netroufla rodit domaSml80Sml80Sml80

  superkarma: 0 27.06.2014, 13:07:18
 19. [10] danouch84 [*]

  doma bych nikdy rodit nechtěla, neopustila bych si, kdyby se něco stalo, porody jsem měla sice bezproblémové, ale to dopředu nemůže nikdo vědět. V nemocnice jsem byla vždy 3 dny a to se dá lehce vydržet, tak proč potom riskovat.

  superkarma: 0 27.06.2014, 13:02:53
 20. [9] vladka60 [*]

  Doma bych nikdy nerodila. Mám krásné dva chlapečky a s nemocnicí jsem vůbec problém neměla, naopak u prvního i u druhého jsem se bála domů, jak to budu zvládat.

  superkarma: 0 27.06.2014, 12:50:50
 21. avatar
  [8] gerda [*]

  Jsem velice PROTI porodům doma. Nikdo neví, co se může zvrtnout. Snad to každá těch pár dnů vydržet. Nejde přece jen o pocity matky a její pohodlí, jde hlavně o bezpečný porod dítěte, kdy často rozhodují vteřiny. Matka, která si postaví hlavu a dítě takhle ohrozí, by v případě komplikací měla platit výjezd i celou následnou péči.

  superkarma: 0 27.06.2014, 12:18:46
 22. [7] Nikar [*]

  Nedávno jsem četla článek, že ženy v porodnicích jsou týrány ze strany doktorů, nemají právo na to a na to, musí podstoupit klystýr, nesmějí hned po porodu domů (příp. další den) atd. O sobě mohu říci, že jsem mladá (relativně, je mi kousek po třicítce Sml16) maminka dvouletého prcka. Zatím prvního. Musím říci, že doma bych nerodila, bála bych se a do smrti bych si vyčítala, kdyby se něco při porodu pokazilo a já to mohla ovlivnit tím, že bych rodila v nemocnici. Taktéž si nemyslím, že doktoři a ostatní zdravotnický personál "týrá a ponižuje" matky v porodnicích. Ano, někteří se chovají hnusně, proto jsem také rodila, tak kde jsem chtěla. Ale v dnešní době člověk přece klystýr podstupovat nemusí, existuje i yal, nebo si ho vůbec nemusí dávat. Při porodu jsem mohla být, manžel mě psychicky podporoval, dopoval cukrem....A to, že nemůžu druhý den domů? Mě porod velice psychicky vyčerpal, tak jsem byla i ráda, že si můžu odpočinout, nabrat ztracené síly a nemusím se při učení kojení, přebalování...ještě starat o domácnost.

  1. na komentář reaguje Ivásek — #13
  2. na komentář reaguje peetrax — #19
  superkarma: 0 27.06.2014, 12:18:43
 23. avatar
  [6] LudPa [*]

  Každý umíme něco,jsou různé profese. Samozřejmě, že nemůžeme umět všichni všechno, tím spíš se nemůžeme plést do zdravotnické profese, kde jde o život těch nejbezbrannějších tvorečků. Jak si tohle může vzít někdo na svědomí skutečně nechápu.A na životě je ohrožena i matka. Ach jo.

  superkarma: 0 27.06.2014, 12:09:55
 24. [5] doginka [*]

  Doma bych nerodila, ani jsem o tom nikdy uvažovala, to fakt néé

  superkarma: 0 27.06.2014, 12:01:46
 25. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  NE, ano moje babička rodila doma, ovšem to byly jiné doby, ale dneska, zahrávání si životem děcka a aj se svým Sml15

  superkarma: 0 27.06.2014, 11:45:01
 26. [3] bobulebob [*]

  tohle fakt nechápu Sml80

  superkarma: 0 27.06.2014, 11:38:06
 27. [2] dadma [*]

  Nikdy bych nerodila doma.Kolikrát i v nemocnici mají doktoři co dělat, když nejde vše hladce.

  Tyhle lidi co se pořád ve všem vracejí sto let zpátky jsou v myšlenkových pochodech ,tak trochu vychýlení.

  superkarma: 0 27.06.2014, 11:36:45
 28. avatar
  [1] kobližka [*]

  Tak to se tu probíralo už mockrát,k tomu není co dodat.Ale jinak zvolené téma dobré,to bude komentářů...a kliků Sml58

  1. na komentář reaguje Elis19 — #14
  superkarma: 0 27.06.2014, 11:32:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme