Bulvár

Nenechte se znásilnit!

rape

Každé dvě minuty je na světě znásilněna jedna žena! Odborníci radí: Buďte ve střehu. Útočník si ke svému přepadení vybere nejspíš okamžik, kdy bude vaše pozornost rozptýlená. Jde například o situace, kdy něco hledáte v kabelce, telefonujete apod.

Snažte se proto soustředit svou pozornost na okolí, abyste v případě útoku mohla rychle zareagovat. V případě ohrožení zachovejte chladnou hlavu a postavte se útočníkovi přímo. Pokud máte deštník, sprej nebo jiný předmět, který vám může pomoci v obraně, neváhejte ho použít. Poměrně neúčinné jsou však klíče, protože obrana jimi vyžaduje blízký kontakt s agresorem, a tedy i značnou sílu.

Pokud vás útočník sevře, zaměřte svou obranu na citlivá místa jeho těla. Ideální je rozkrok, ale i oči, ušní lalůčky, vnitřní strany paží a nohou. Jestli vás však tato reakce zachrání, zdaleka není jisté. Vždyť počet znásilněných žen narůstá. Přímé napadení zažije 13 % žen, znásilněná je podle psychologických statistik každá šestá, a to včetně svým vlastním partnerem. Kdo se stává násilníkem?

Nebezpečné jsou osoby, které nejsou schopné uspokojit své sexuální fantazie v rovině představ, ale musí je realizovat ve skutečném světě.

Ne na každý typ násilníka totiž platí stejná obrana. Jací tedy jsou?

Chudák

Tito muži nemají dostatek sebedůvěry, aby navázali normální vztah se ženou. Často pocházejí ze skupiny osob blízkých oběti. Spolupracovník, rodinný přítel, příbuzný, tudíž ho žena zná. Ubránit se můžete hlasitým křikem, prosbami či výhružkami. Jedná se o nejméně násilný typ útočníka, na svědomí má 27 % nahlášených znásilnění. Mívá průměrnou inteligenci a rád si z místa činu odnáší trofej v podobě punčochy nebo spodních kalhotek. Někteří si o svých činech vedou deníky.

Doporučení: Často jedná z nedostatku příležitosti. Máte šanci uspět s verbální (slovní) obranou.

Chlapák

Je to nejčastější typ násilníka, který má na svědomí 40 % všech znásilnění. Vyznává pouze mužské hodnoty a ženami víceméně pohrdá. Jeho inteligence je průměrná. Potkáte ho v barech, posilovnách, bývá fanda sportovních klubů. Cílem tohoto agresora není ženu zabít, ale demonstrovat na ní svou mužnost, převahu, autoritu a sílu. Neodradí ho ani pláč, prosby nebo vyjednávání. Ubránit se můžete jen útěkem, použitím různých obranných předmětů nebo fyzickou silou.

Doporučení: Chce si dokázat svoji nadřazenost. Jednejte nečekaně a tvrdě.

Mstitel

Nenávidí ženy a chce se pomstít. Na svědomí má 28 % znásilnění. Má impulsivní chování a zlostně patologické projevy. Konkrétní oběť si nevybírá, bere takovou, která je po ruce. I když ji zabít nechce, jeho útoky jsou tak brutální, že na jejich následky žena často umírá – souvisí to s jeho nízkou inteligencí. Při setkání s tímto útočníkem myslete hlavně na záchranu svého života. Často k ní vede podřízení se jeho požadavkům.

Doporučení: Jde mu o ponížení ženy, ne o její život. Špatnou sebeobranou však může být vyprovokován k takové brutalitě, že oběť končí mrtvá.

Psychopat

Tak tenhle inteligentní krasavec je ze všech nejnebezpečnější. Je to sadista, který svůj čin plánuje dlouho dopředu. Oběť týrá pro své sexuální vzrušení a nakonec likviduje jako nepohodlného svědka. Ubránit se není lehké. Pokuste se o cokoli, jde vám o krk! Tito devianti zapříčiňují „jen“ 4,5 % trestních činů znásilnění.

Doporučení: Zkuste všechno, co vás napadne, i když bude jen malá naděje, že to vyjde.

Předcházejte útoku:

 1. Vyhýbejte se opuštěným místům, držte se zalidněných částí komunikací. V noci choďte středem ulice místo po chodníku. Eliminujete tak výhodu útočníka spočívající v tom, že on určuje, kde a kdy dojde k napadení.
 2. Útočníci preferují hezké, přátelské a mladé ženy ze střední vrstvy. Čím vypadají slaběji, tím lépe. Velice často se kořistí stávají podnapilé ženy na vysokých podpatcích (neschopné rychlého běhu ani účinné obrany). Nevypadejte jako snadný cíl. Jděte rázně, tvařte se nepřátelsky a na hlavu si nasaďte rádiovku po dědečkovi. 
 3. Pohybujte se ve společnosti známých osob (kamarádka, přítel), nedůvěřujte příliš náhodným známostem, zásadně si neberte nikoho cizího do bytu.
 4. Pokud to jde, domluvte si na noční cestu doprovod nebo si vezměte taxi a požádejte řidiče, aby počkal, než vejdete do domu. Je-li někdo doma, zazvoňte, aby věděl, že se vracíte, a čekal na vás.
 5. Při nočním cestování autobusem nebo tramvají sledujte, kdo s vámi vystupuje, zda vás někdo nesleduje, a držte se mezi lidmi. Předem si domluvte, aby vám k zastávce někdo přišel naproti. V případě, že máte podezření na sledování, požádejte někoho o doprovod, zatelefonujte domů nebo pro taxi. Nezůstávejte sama na ulici. Největší opatrnosti je třeba při vstupu do domu!
 6. Zásadně nepouštět do bytu cizí osoby, pokud jste samy doma. Výpis z měřičů můžete sdělit ústně přes dveře.
 7. Nikdy nejezděte stopem

Fakta

Jen každé čtvrté znásilnění se odehraje na veřejných místech, jako je park, podzemní garáž apod. Téměř sedmdesát procent znásilnění se, podle statistik, odehraje mezi šestou hodinou večerní a šestou ranní. Téměř polovina sexuálních násilníků je při svém činu pod vlivem alkoholu a drog, ale jen necelá třetina použije zbraň. O tom, zda při přepadení svým postojem útočníka odradíte, se rozhoduje v první minutě napadení.

Dojde-li k tomu nejhoršímu, nesnažte se své trauma dusit v sobě a okamžitě čin nahlaste na policii. Chráníte tak nejen sebe, ale i ostatní ženy. Pokud oběť mlčí a rozhodne se s prožitým traumatem vyrovnat sama, trvá mnohem déle, než stres odezní, protože tady chybí satisfakce z viníkova potrestání. Zároveň se však také zvyšuje pravděpodobnost, že nepotrestaný útočník svůj čin znovu zopakuje.

Ozbrojte se

Technické prostředky výrazně zvyšují šanci na odvrácení útoku jak svou účinností, tak na psychické rozpoložení agresora. Každému se však hodí kurs sebeobrany.

zbraň

 • Střelná zbraň

Vyrábí se celá řada „dámských“ lehkých modelů do kabelky. Jejich použití je jednoduché, ale potřebujete k tomu zbrojní průkaz.

Výhody – velký psychologický aspekt, možnost boje na dálku

Nevýhody – útočníka můžete také vyprovokovat k použití zbraně, miřte s rozmyslem – počítejte s právními důsledky „nepřiměřené“ obrany

 • Spreje a tekuté střely

K dispozici jsou spreje různých náplní – s výtažky pepře, slzný plyn...

Výhody – jsou lehké a diskrétní, slouží i při napadení zvířetem, lze použít do vzdálenosti 2 metrů

Nevýhody – možnost sebezasažení, snížený účinek v případě, že má útočník brýle

 • Paralyzér

Elektrický výboj pronikne i přes silnou vrstvu oblečení, některými typy můžete vystřelovat elektrody na několik metrů, jsou kombinované i s tekutou střelou a zábleskem.

Výhody – účinkují kdekoli na těle

Nevýhody – nutný fyzický kontakt s agresorem, pozor, aby nedošly baterie

 • Plynové pistole

Mohou být nabité paralyzujícím plynem nebo slepými náboji

Výhody – velký psychologický aspekt, dosah až 3 metry

Nevýhody – vyhrocení konfliktu, provokace útočníka k použití zbraně

 • Osobní alarmy, záblesky

Nejsou to přímo zbraně, ale světlem a ostrým zvukem můžete násilníka pěkně vylekat, zahnat na útěk nebo získat čas na vlastní obranu

Výhody – nehrozí zneužití proti vám

Nevýhody – slouží pouze k překvapení a znejistění útočníka

Už jste se někdy samy střetly s násilníkem?

   
04.08.2009 - Společnost - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [19] karolina78 [*]

  Já souhlasím s tím, že nejlepší možností je používat proti útočníkům pepřový sprej

  superkarma: 0 03.12.2013, 14:51:02
 2. [18] Rikina [*]

  Hm, tak já tedy porušuju úplně všechny ty dobré rady, kromě té o vysokých podpatcích, ty nenosím ale z jiných důvodů, než kvůlivá násilníkům. Kurz sebeobrany jsem kdysi absolvovala, neb jsem měla jako vedlejší zaměstnání ostrahu objektů a k tomu se to vyžadovalo. Sml57 Dneska z toho nevím nic. Ozbrojená taky nejsem. Často chodím za tmy a opuštěnými místy, a násilník zatím nikde žádný. Sml80 Jen jednou mi bylo vyhrožováno vystřelovacím nožem, ale to bylo za dne bílého, na ulici, lidí v dohledu bylo celkem dost, a dotyčnému nešlo o znásilňování, nýbrž se akorát velkohubě vytahoval. Takže shrnuto - nevím, co bych dělala, potkat některý z výše zmíněných typů, nikdy jsem to neřešila a nepřemýšlela o tom.

  superkarma: 0 06.08.2009, 00:47:38
 3. avatar
  [17] wich [*]

  German — #16 Napsala jsem ti vzkaz Sml33

  superkarma: 0 04.08.2009, 17:59:35
 4. [16] German [*]

  wich — #14 To by mě docela zajímalo! Tedy, hlavně ten fit box a sebeobrana, klučina až na druhém místě Sml16.

  Máš s fit boxem nějaké zkušenosti? Je to hodně fyzicky náročné? Já mám totiž fyzičku na bodě 0 (nebo spíš ještě pod ním), potřebovala bych tudíž nějakou vybudovat, ale aby mě zase třeba hned první lekce nesložila...

  1. na komentář reaguje wich — #17
  superkarma: 0 04.08.2009, 15:42:17
 5. [15] Anime Otaku [*]

  Irad — #12 Kurzy sebeobrany vřele doporučuju. Dost to pomáhá. Jednou sem složila ožralýho chlapa právě díky cvičení bojových umění. S tím sem už teda sekla, ale některé reflexy mi zůstaly...

  superkarma: 0 04.08.2009, 15:30:08
 6. avatar
  [14] wich [*]

  Pro Ostravačky - teď v Porubském fitku na bazéně probíhají lekce fit boxu a jejich součástí je i výcvik sebeobrany žen. Vyučuje to takovej pohlednej klučina Sml37

  1. na komentář reaguje German — #16
  superkarma: 0 04.08.2009, 15:21:32
 7. avatar
  [13] wich [*]

  Jezdím autem, když někam razíme s kamarádkami, partner mne odveze a přiveze, nebo se radši zřeknu skleničky a jedu autem. Na svou tělesnou obranu mám teleskop, ale ten se hodí i když třeba člověk zapadne autem...Sml67 U kamarádek, co za mnou přijedou trolejbusem trvám na tom, že je odvezu až domů, přeci jen bydlím v bílém místě na černé mapě.

  Jak píše Irad, rady jsou rady, ale těžko říct, jak se žena zachová, může se v ní vzepřít nenávist a ubrání se, nebo se naopak tak lekne, že bude naprosto paralyzovaná Sml80

  superkarma: 0 04.08.2009, 15:16:14
 8. avatar
  [12] Irad [*]

  Nevím, co bych dělala. Rady jsou fajn, ale obvykle stejně nepomohou (třeba od příbuzného útok neočekáváš vůbec a domu si ho klidně pustíš). Teď si říkám, že bych křičela, kopla ho do rozkroku.. Ale kdo ví, co by bylo, kdyby na mě někdo ze  zadu skočil. Asi bych šokem ztvrdla a nebyla zprvu schopna žádné reakce.

  Různé ty pomůcky jsou dost nebezpečné. Bála bych se chodit se zbraní. Noční stíny zvládnou hodně (ještě bych někomu ublížila, mít ju v ruce, když mě napadne, tak mi ju jistě vezme) a mít zbraň v batohu, tak ju včas nevytáhnu.

  Dlouhou dobu jsem nosila sebou dost pronikavě pískající píšťalku a večer jsem ju měla v ruce. Pak se mi někde ztratila. Asi bych si měla zase nějakou pořídit.

  Už dlouho uvažuji o kurzu sebeobrany. Je to důležité.

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #15
  superkarma: 0 04.08.2009, 14:34:33
 9. [11] Anime Otaku [*]

  Moony — #8 A máš výcvik na použití nože? Pokud ne, tak ho zahoď, je ti k ničemu a jen zvýšíš nebezpečí, že až tě někdo napadne, tak ti nůž vezme a použije ho proti tobě.

  Zkoušela jsem boj s tanto (dřevěná maketa nože) a je opravdu těžké si ho nedat vyrazit z ruky a to jsem v tom "souboji" byla ta zkušenější a můj kamarád ten silnější. Neměla sem šanci a to mě šetřil...

  superkarma: 0 04.08.2009, 11:58:28
 10. avatar
  [10] Ni-ka [*]

  Jdu dálkově na školu a kdoví kdy budu jezdit domů.Mám hrůzu z přesedání na vlak a teď se mám ještě bát úchyláka????Na vlakáči jsem totálně neschopná přestoupit,takže jsem docela snadná oběť,asi si koupím pepřák,jen tak,ať mám něco po ruce:)))Celkem se bojím,teď je totiž hodně podivínů na světě.

  superkarma: 0 04.08.2009, 11:33:39
 11. [9] Josephine [*]

  Moony — #8 Ale co když tím, že budeš mít zbraň apod. zvýšíš sílu pachatele, že ti ji vytrhne a použije rázně proti tobě? Není lepší se podřídit a ihned po zdrhnout? Pokud jde tedy do tuhého... Nevím, zda bych stihla a byla schopná identifikovat typ pachatele - bohužel asi ne. Taky by mne zajímalo, kolik lidí je ochotno se zainteresovat do konfliktu. Myslím, že obecně jsou lidi rádi, že oni jsou ok a uhánějí rychle dom, než aby se ohrozili také.

  superkarma: 0 04.08.2009, 11:13:02
 12. avatar
  [8] Moony [*]

  užitečný článek Sml59 já u sebe nosím pepřák a pro jistotu i zavírací kudlu Sml32 hned jak budu moct, udělám si zbrojní  pas

  1. na komentář reaguje Josephine — #9
  2. na komentář reaguje Anime Otaku — #11
  superkarma: 0 04.08.2009, 10:42:16
 13. avatar
  [7] Alisa [*]

  to je optimismuSml30s... "Zkuste všechno, co vás napadne, i když bude jen malá naděje, že to vyjde."

  superkarma: 0 04.08.2009, 10:15:03
 14. avatar
  [6] kareta [*]

  jo, potkala jsem mstitele a málem mne zabilSml68

  superkarma: 0 04.08.2009, 10:14:45
 15. avatar
  [5] SStream [*]

  Nestalo se mi, jsem tomu moc ráda. Doplním ještě jednu radu, kterou jsem získala na kurzu sebeobrany (poučné a zajímavé, doporučuji). Pokud je nejhůř a Vaše šance se krátí na minimum - není od věci se pozvracet, počůrat, cokoliv. Ale jak tak čtu výčet "druhů" ... mstitele nebo psychopata to možná ještě i potěší......

  superkarma: 0 04.08.2009, 10:10:04
 16. [4] Bébina [*]

  Anime Otaku — #2 Nejlepsi sebeobrana je nenechat v noci na opustene ulici nikoho k sobe priblizit tak na 50m. Po nocich se moc netoulam, ale kdyz uz nahodou, presne vim, kdo je kolem me. Lidi v nocnim busu si bezostysne prohlizim. Razna chuze a neprijemny vyraz je u me na dennim poradku, taktez tenisky a batoh, tak snad nejsem snadnou koristi. Jo a cizi lidi uz jsem do bytu parkrat pustila (treba poslicka se zasilkou), ale v tom pripade poustim do bytu i psa velikosti ponika, ktery mi sedi pred domem a doufam, ze zautocit na me pred takovou obludou by si nikdo netrouf.

  superkarma: 0 04.08.2009, 08:42:52
 17. [3] German [*]

  Anime Otaku — #2 To máš určitě pravdu. Ale já mám obavu, že bych hrůzou nebyla schopna vydat ze sebe ani hlásku... 

  superkarma: 0 04.08.2009, 08:33:03
 18. [2] Anime Otaku [*]

  Všechny zde míněné prostředky sebeobrany mají velkou nevýhodu - k jejich použití je nutný jistý výcvik a zkušenost. Už vidím například mamku svého přítele jak hledá v tom bordelu co má v kabelce třeba pepřák...

  Nejlepší sebeobrana je rchlý útěk a hlasitý křik, mám to vyzkoušenéSml32

  1. na komentář reaguje German — #3
  2. na komentář reaguje Bébina — #4
  superkarma: 0 04.08.2009, 08:27:09
 19. [1] German [*]

  No jo, ale jak v první chvíli poznám, do které kategorie útočník patří a jakou sebeobranu tudíž použít?

  superkarma: 0 04.08.2009, 07:41:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme