V parku občas nepoznáte, zda venčí majitel svého psa, nebo je to přesně naopak. Máte i vy problém se psem, který vás za sebou neustále tahá na napnutém vodítku? Zeptala jsem se zkušeného kynologa Pavla Bradáče, kde je problém a jak jej řešit.

Proč někteří psi chodí na napnutých vodítkách a vypadá to spíše, jako by oni venčili své majitele?
Neukázněná chůze na vodítku je problém, který může být způsoben několika příčinami. 

Pes táhne proto, že to považuje za „normální“. Normální proto, že má naučeno, že napnuté vodítko je jediné správné. Samonavíjecí vodítka, která táhnou pořád, jsou také tím, co psovi říká, že tahání je správně.

dog

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Pes táhne proto, že mu to majitel potvrzuje. Často. Pokud pes zatáhne, tak většina majitelů (aby se chudák neškrtil) povolí a popustí vodítko. Tím psovi potvrdí, že tahání na vodítku je správné, že se tak dostane ke svému cíli rychleji.

Pes táhne, protože má slabý vztah k majiteli, že je pro něj majitel málo zábavný.

Pes ale může tahat také proto, že je špatně socializovaný na cizí psy a tahá ze strachu.

Jak tedy naučit psa, aby chodil poslušně na uvolněném vodítku a netáhl?
Postup učení je jednoduchý, ale je zcela závislý na důslednosti a schopnostech majitele psa. Využíváme tzv. Premackův princip, kdy odměňujeme psa něčím, co chce, za to, že dělá, co chceme my. Tedy: pes chce jít dopředu, což mu dovolíme, ale pouze když bude prověšené vodítko. Zní to jednoduše, ale klíčem je správné provedení a stoprocentní důslednost. Nikdy už nesmím dovolit psovi jít dopředu, dokud táhne. Vždy a za všech okolností musím počkat, až sám povolí, bez upozorňování, mluvení a podobně. Musím mít správné načasování, řeším zastavením se napnutí vodítka a nikoli tahání. Nesmím řešit nic jiného, tedy reaguji pouze na napínání vodítka, nikoli třeba na to, že pes jde blízko či daleko, že nejde u nohy a podobně.

Důslednost mohu řešit také tím, že když nemám čas či možnost psa učit, tak ho vedu na postroji. A když je pak na obojku, tak musí být vždy povolené vodítko.

Může se to naučit každý pes? Jak dlouhý je proces učení?
Chodit na prověšeném vodítku se může naučit každý pes. Doba učení je dlouhá podle toho, zda to majitel učí správně a zejména důsledně. Znám psy, kteří se to naučili za týden a naopak. Někteří se to nenaučili za rok. Já osobně jsem to naučil jednu fenku už za cca 300 metrů chůze.

Slouží k tomu nějaké pomůcky?
Pomůcky, například Halti ohlávky či postroje jsou vhodné pro řešení situace. Psa sice nic nenaučí, ale správně použité řeší problém s tahajícím psem.

Jaké dělají majitelé nejčastěji chyby při vodění psa na vodítku?
Pes neumí rozlišit, kdy může tahat, a kdy by měl mít prověšené vodítko. Měl by tedy vždy chodit na prověšeném vodítku, anebo být na volno. Případně, jak už jsem zmínil, být na postroji a venčit se takto. Chybou je to že majitel problém neřeší nebo ho řeší násilím – cukáním, řvaním a podobně.

bradacKdo je Pavel Bradáč?

Společně se svou ženou Evou provozuje areál v Herolticích, je zakladatelem Klubu pracovní a zábavné kynologie a hlavním trenérem zdejší psí školy. Výcvikem psů se živí od roku 2009, věnuje se také vodnímu záchranářství. Má za sebou velké množství „napravených“ psů a vytvořených kvalitních vztahů s jejich páníčky. Více na www.kynolog.cz.

Čtěte také:

Reklama