Rodina

Nenechte se oškubat chlapem

flat

Představte si, že jste měla přítele, který byl nahlášený ve všem bytě k trvalému pobytu, pak jste se rozešli, on se odstěhoval, ale trvalé bydliště mu zůstalo u vás. On se navíc z vašeho bytu odmítá odhlásit. Je to průšvih, nebo se nemáte čeho bát?

Co když někde nadělá dluhy a vám pak exekutor přijde zabavit majetek? Co když si na občanský průkaz s vaší adresou třeba koupí byt, auto nebo vám z bytu bude chtít odvést věci movité? Jak se takového člověka zbavit bez jeho souhlasu? Abychom si v tom udělaly jasno, sedla jsem si nad tento problém s právníkem.

„Adresa trvalého pobytu má jen evidenční charakter. Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná jeho práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti,“ sdělil mi odborník.

Říkejte to ale exekutorům...

V případě, že se někdy v životě v této situaci ocitnete, první vaše kroky by měly vést na ohlašovnu příslušného obecního úřadu, kde svého expřítele odhlásíte z trvalého pobytu bez jeho vědomí či souhlasu. Stačí vám k tomu předložit výpis z katastru (u osobního vlastnictví), nebo nájemní smlouvu (v případě družstevního, státního či s.r.o.) na vaše jméno a podat návrh na zrušení trvalého pobytu. Ten právně zanikne za 30 kalendářních dní a úředně vznikne na adrese ohlašovny, kam začne chodit i veškerá pošta. I když bude mít váš bývalý tuto adresu dále v občance, žádné nebezpečí by vám z právního pohledu hrozit nemělo. Naopak on se dopouští podvodu a klamání úřadů, což vy dokážete jak dokladem o vlastnictví nebo nájmu nemovitosti, tak potvrzením o zrušení jeho trvalého pobytu.

Jak to chodí v praxi?

Stejně jsem ale neodolala a zavolala na pražský exekutorský úřad, abych se zeptala na pár rad ne ryze akademických, ale přímo ze života.

Rada 1: Dobře si předem rozmyslete, koho si do bytu stěhujete!! První cesta exekutora vede nejen na adresu trvalého pobytu, ale i na adresu, kde se dlužník fakticky zdržuje. To znamená, že o majetek můžete přijít, i když váš současný přítel, se kterým žijete v jedné domácnosti, má trvalou adresu úplně jinde než ve vašem bytě. O tom, že je v rukách exekutorů, se nemusíte dozvědět jinak, než že budete mít policejně zapečetěný byt.

Rada 2: V případě, že jste se rozešli a on už u vás nebydlí, musíte dokázat, že tomu tak skutečně je. Bohužel ale většinou až po té, co vám exekutor zabavil věci z vaší domácnosti.

Rada 3: Pozor si při vzájemném soužití dejte na jednu věc, a tou jsou účty za nákup bytového zařízení a ostatních věcí movitých. Nejbezpečnější je mít faktury na vlastní jméno, v případě, že existuje jen bezejmenný účet o zaplacení, pečlivě ho uschovejte a nikomu neříkejte kam. V případě handrkování o majetek vyhrává u soudu jeho vlastník, stejné je to u dokazování exekučnímu úřadu.

Rada 4: Dohlížejte na korespondenci svého milého, pokud je to jen trochu možné. Soustřeďte se na úřední dopisy s pruhem, liknavost bývá hodně drahá.

Máte už v této oblasti nějakou vlastní zkušenost? Podělte se s námi o ni.

 

   
27.11.2009 - Finance a práce - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] carmi [*]

  SStream — #5 V tomhle případě jde spíš o to, proč se ho chceš zbavit (tedy- jaký je výpovědní důvod) a taky na nájemní smlouvě. Trvalé bydliště s tím nemá nic společného. Jak říká odborník z článku, má jen evidenční charakter.

  superkarma: 0 27.11.2009, 15:18:27
 2. avatar
  [5] SStream [*]

  Vůči téhle věci budu mít dotaz - trvalé bydliště je totiž velmi ošemetné téma. V zákonech se moc neorientuji a zajímalo by mě, jak to je, když má někdo v rámci mé nemovitosti trvalé bydliště a já se ho potřebuju zbavit - slyšela jsem totiž, že mu musím sehnat bydlení jiné ve stejné cenové i "kvalitativní" kategorii. Do jaké míry je to pravda? Do nájemní smlouvy jsem uvedla klausuli, že se nájemci nepovoluje uvést tuto adresu jakožto adresu trvalého bydliště. Což možná také není právně zrovna v pořádku, jelikož pokud pronajímám byt, pak je oficiální bydlení v něm nasnadě. Sml80

  1. na komentář reaguje carmi — #6
  superkarma: 0 27.11.2009, 10:50:26
 3. [4] Simona Škodáková [*]

  prece ja — #1 To máš pravdu, s manželem je to složitější, stejně jako s neposlušnými dětmi. Já jsem se ale zaměřila na přítele, tedy chlapa, se kterým nejsme úředně sezdané. Tam je to trochu jednodušší, ale s těmi exekutory je stejně potíž.

  superkarma: 0 27.11.2009, 10:21:07
 4. avatar
  [3] enka1 [*]

  A ta parta chlapů "nahoře",ta nás oškubává všechny.

  superkarma: 0 27.11.2009, 09:54:18
 5. avatar
  [2] malvina [*]

  prece ja — #1 přesně  tak, chtějí hromadu  papírů, vyjádření sousedů........

  superkarma: 0 27.11.2009, 09:12:33
 6. avatar
  [1] prece ja [*]

  no až takhle jednoduché to neí. i když je pravda, že já rušila trvalé bydliště svému ex.

  než uřednice zjistila , co všechno potřebuji, bylo to 15min. telefonování. pak štos papírů(výpis z KN, rozvodový list,majetkové vyrovnání,  potvrzení 3sousedů, že už u nás nebydlí.....) pak jsem se dozvěděla, že to úřady dělají nerady, protože dotyčného pak musí nahlásit jako bezdomovce  na uřad, pokud se nenahlásí jinam.

  1. na komentář reaguje malvina — #2
  2. na komentář reaguje Simona Škodáková — #4
  superkarma: 0 27.11.2009, 07:57:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme