hrad

Podzim nám pomalu končí, co nevidět začne mrazivá zima. S koncem podzimu je (krom jiného) spojen i konec sezony na mnoha hradech a zámcích.

Některé hrady a zámky své brány pro návštěvníky zavřely již v září. Jen velmi málo hradů a zámků bude mít otevřeno i přes zimu (většinou jen v době adventu v rámci speciálních akcí). V tuto chvíli je tudíž velmi příhodná doba na rozloučení se s hradní sezonou roku 2010.

A loučení to nebude jen tak ledajaké. Pro návštěvníky je připravena řada akcí, která je má letos naposledy nalákat k návštěvě historické památky. Nejčastější akcí bývá prohlídka s průvodci v historických komínech či hradní strašidla (vždyť ve světě se přece slaví Halloween).

A kde se jaké slavnosti konají? Nabízím alespoň pár tipů:

Jihočeský kraj

 • Hrad Nové Hrady

V sobotu 30. 10. 2010 v čase 10.50-15.00 se můžete podívat na šermířské vystoupení zachycující dobu Třicetileté války či poslechnout si salvu z děl. Pro děti jsou připraveny hry a soutěže během celého dne. Více informací o hradě i samotné akci najdete zde.

 • Zámek Třeboň

Během října každou sobotu probíhají kostýmované prohlídky zámku s Petrem Vokem a Bílou Paní v čase 13 a 15 hod. Webové stránky zámku jsou zde.

Karlovarský kraj

 • Hrad Loket

Rej strašidel neboli karneval pro malé i velké se uskuteční v sobotu 30. 10. 2010. Připraveny jsou soutěže o ceny, tancování, ohnivé představení, přehlídka strašidel... Každý návštěvník převlečený za strašidlo má vstup zdarma. Více o akci zde, o hradě zde.

Královéhradecký kraj

 • Hrad a zámek Staré Hrady

Milovníci dobrého jídla, zejména domácí zabíjačky, jistě ocení akci na Starých Hradech s názvem Vepřové hody aneb Pohádkové posvícení. Jak druhá část názvu akce napovídá, na své si přijdou i děti, pro které je připraveno pohádkové překvapení. Akce se uskuteční v sobotu 30. 10. 2010 v čase 10-17 hod. Více informací zde.

Liberecký kraj

 • Hrad Grabštejn

V sobotu 30. 10 2010 se uskuteční Strašidelná noční prohlídka. Předcházet jí bude v 17.30 lampiónový průvod pro děti, prohlídka hradu se uskuteční od cca 18 hod, pro děti je připraveno menší pohoštění. Více informací zde.

Moravskoslezský kraj

 • Zámek Raduň

Od čtvrtka 28. 10. do neděle 31. 10. 2010 bude na zámku probíhat Zámecký Halloween v čase 9-15 hod. V sobotu 30.10.2010 přibude akce s názvem Halloweenská noc, které se můžete zúčastnit od 16 hod až do půlnoci. Čeká na vás „hrůzyplný program“ a vystoupení členů opery a baletu Slezského divadla v Opavě. Ti z vás, kteří přijdou v maskách, zaplatí snížené vstupné. Více informací včetně mnoha fotek najdete zde.

Olomoucký kraj

 • Hrad Šternberk

Slavnostní ukončení sezony zde bude probíhat poslední říjnový víkend, tj. 30.-31. 10. 2010 v čase 10-17 hod. Hradem vás provedou průvodci v historických kostýmech a na konci prohlídky vás čeká povídání o historických zbraních včetně ukázky. Ke každé vstupence je připraven malý dárek, drobné občerstvení zajištěno. Více informací o hradu zde, o samotné akci zde.

 • Hrad Bouzov

Duchové a strašidla – to je název kostýmovaných večerních prohlídek pro odvážné. Prohlídky budou probíhat od 28. do 31. 10. 2010 v čase 17-19 hod. Připraveny jsou ale i další akce, například Jak se staví středověký hrad (o víkendu v 13 hod). Více informací o hradě a dalších akcích najdete zde.

Plzeňský kraj

 • Klášter Plasy

Ve spolupráci s Knihovnou Plasy a Domem dětí a mládeže Radovánek připravili akci pro děti s názvem Halloween. Na děti čeká pouť za čarodějnickou mluvící knihou, na jejímž konci nebude chybět překvapení. Více zde

 • Hrad Velhartice

V sobotu 30. 10. 2010 se koná již XII. ročník běhu O hradní klíč. Běhu se mohou zúčastnit všechny věkové kategorie. Součástí rozloučení se sezónou je i pohádka, slavnostní vyhlášení vítězů (hlavní cenou je vyhlídkový let), ohňostroj či lampiónový průvod. Více o akci zde, o hradě zde.

Středočeský kraj

 • Zámek Žleby

Až do soboty 30. 10. 2010 je pro návštěvníky zámku připraven doprovodný program s názvem Zámecká šermírna. Zámek je otevřen i ve čtvrtek a v pátek. Webové stránky zámku najdete zde.

Ústecký kraj

 • Zámek Libochovice

Zámek plný kouzel, to je název akce, kterou můžete navštívit v pátek 29. 10. 2010 od 18 hod a v sobotu 30. 10. 2010 od 10 hod. Objednávky předem nutné! Více informací zde.

 • Zámek Jezeří

Další akce, kterou ocení zejména děti, nese název Oživlá strašidla. Akce bude probíhat o víkendu 30.-31. 10. 2010 od 11 hod, poslední prohlídka začíná v 15 hod. Více o zámku zde, o akci zde.

Ať už se vydáte na jakoukoli akci pořádanou k ukončení sezony, přeji vám, aby se vám výlet vydařil a na akci jste rádi vzpomínali!

Reklama