Cestování

Nenechejte si ujít nejlepší reportážní fotky!

World Press Photo

Letošní ročník mezinárodní výstavy World Press Photo doputoval do pražské metropole. Už tradičně se nejlepší novinářské snímky loňského roku představují v pražském Karolinu.

V nejprestižnější fotografické soutěži se letos o vítězství ucházelo 5 508 profesionálních fotografů ze 124 zemí světa. Společně předložili porotě 96 268 snímků v digitální podobě. V deseti kategoriích uspělo 62 autorů ze 27 zemí. Česká republika bohužel svého zástupce v klání neměla.

Absolutním vítězem se stal Američan Anthony Suau, který pracuje pro časopis Time. Na snímku zachytil policistu při zásahu v soukromém domě, který majitelé museli opustit, neboť neměli na hypoteční splátky.

Výstava v Karolinu potrvá do 11. října 2009„Myslím, že je příznačné, že letos nezvítězily fotografie válečných konfliktů, neumístily se žádné modifikace 'madony s dítětem' nebo bratra objímajícího svého zemřelého sourozence, ale uspěl snímek, který odráží důsledky hospodářské krize,“ komentoval rozhodnutí poroty fotograf a pedagog Vladimír Birgus.

„Fotografie je součástí rozsáhlejšího cyklu renomovaného fotografa Suaua, jenž už v minulosti získal ocenění v této soutěži. Vítězný snímek může leckoho překvapit, neboť potřebuje komentář, bez něhož působivý výjev není úplný,“ doplnil Birgus.

Porota letošního ročníku soutěže byla opět složena z předních osobností světové reportážní fotografie. V jejím čele stála MaryAnne Golonová z USA, která pracuje jako nezávislá obrazová redaktorka.

Třináctičlenná porota pracovala celkem jedenáct dnů v amsterodamském sídle nadace World Press Photo a výsledky vyhlásila na tiskové konferenci v únoru tohoto roku.

Světová „putovní“ výstava byla slavnostně zahájena 4. května 2009 v amsterodamském kostele Oude Kerk. Výstavu letos uvidí návštěvníci na více než 90 místech ve čtyřiceti pěti zemích světa.

Vítězný snímek Anthonho Suaua

V Praze se výstava World Press Photo poprvé uskutečnila v roce 1990. V průběhu expozice se od té doby udílí i Cena Prahy, kterou předává primátor města. Soubor snímků letošní expozice je v Karolinu k vidění do 11. října 2009.

Nadace World Press Photo byla založena v roce 1955 v holandském Amsterodamu, kde sídlí dodnes. Získala celosvětovou proslulost díky organizaci mezinárodní soutěže nejlepších novinářských fotografií, která nese stejné jméno. Soutěž je každoročně vypisována v 18 kategoriích a vítězné snímky jsou následně prezentovány na výstavě World Press Photo. Nadace World Press Photo má velkou mezinárodní prestiž a výstavy, které pořádá, patří v celosvětovém měřítku k nejnavštěvovanějším výstavám vůbec.

   
21.09.2009 - Tipy - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Mopsička [*]

  tak nevím co na tom je nejlepší Sml80

  superkarma: 0 25.10.2009, 18:47:46
 2. avatar
  [5] Irena1 [*]

  vítězná mě nezaujala, naopak Sml80 možná ve velkém je vidět aspoň výraz obličeje, ale nemyslím, že by to zachránil

  superkarma: 0 30.09.2009, 15:43:38
 3. [4] Marie Šrámková [*]

  Mám pocit, že ten bordel vznikl až s tou exekucí. Ale uměla bych si představit působivější fotky...

  superkarma: 0 22.09.2009, 18:27:18
 4. avatar
  [3] Blueberry [*]

  Jak se tak koukam na ten bordel, ani se tomu poldovi nedivim. Do opusteneho domu se mohla nastehovat ruzna individua, proto byl asi volan k zasahu. Jinak mi taky unika, proc zrovna tahle fotka...

  superkarma: 0 21.09.2009, 18:33:05
 5. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Bazuzu — #1 Také v tom hlubší smysl nevidím. Že by polda čekal, jak na něj skočí hladový dlužník?Sml80

  superkarma: 0 21.09.2009, 17:06:09
 6. avatar
  [1] Bazuzu [*]

  ...blbá fotka. Proč pořád hledáte hlubší smysl? Fotka se prostě buď povede, nebo nepoveed. Policajt v roli exekutora? Nelíbí se mi téma, ani  provední.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #2
  superkarma: 0 21.09.2009, 03:10:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Dětský pokoj - zařizování, rekonstrukce

Náš tip

Doporučujeme