20. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích se bude konat ve dnech 22. - 26. 8. 2012. Svým rozsahem a kvalitou jde o jeden z nejvýznamnějších folklorních festivalů na světě, nabízející neopakovatelnou atmosféru.

Každý ročník festivalu je příležitostí k setkání a vzájemnému poznání souborů i jednotlivců prezentujících dudy v původním provedení, jejich rekonstrukci a repliky ve spojení s dalšími lidovými tradicemi.

uvod

Do Strakonic přijíždějí každé dva roky tisíce diváků z České republiky i ze zahraničí. Diváky i účinkující spojuje i přes jazykové bariéry láska k tradici a lidovému umění. Na všechny zde čeká bohatý doprovodný program, jehož podrobnosti se dozvíte na www.dudackyfestival.cz

lidi

malidudaci

folklor

dudy

Trocha historie

dudyPravlastí dud a jejich vývojových předchůdců byly patrně pastevecké oblasti přední Asie, odkud se rozšířily do severních oblastí Afriky a postupně do celé Evropy. V Čechách pocházejí nejstarší zmínky o dudách z l3. století. Samotný název „dudy“ se však u nás objevuje poprvé až v 15. století.  Od 16. století byly u nás dudy spolu s houslemi nejoblíbenějším nástrojovým sdružením. Asi od počátku 19. století se k této malé muzice přidružil i klarinet, čímž vznikla populární „malá selská muzika“.

Dovedný dudák byl vždy oblíben, například pověstný Švanda dudák, pocházející z okolí Strakonic. Díky těmto tradicím se Strakonice staly dudáckým centrem, v němž se světově proslulé Mezinárodní dudácké festivaly konají již od roku 1967!

starsi

dudy

deti...

Staňte se i Vy jedním z návštěvníků tohoto unikátního festivalu, nechte se vtáhnout do bájné pověsti Švandy dudáka, hrajícího se stejnou láskou a nadšením jako dnešní staří zkušení, ale i nově nastupující mladí dudáci, díky kterým tato krásná, mnohaletá tradice nikdy nezanikne.

Vstupné na festival

K dostání v předprodejích
Dům kultury tel. 383 311 535
pondělí – pátek 10.00 – 12.00 a 13.00 – 16.00
Kino OKO tel. 383 322 625 nebo v síti TICKETSTREAM.
od středy 22. 8. do 26. 8. 2012 je možné vstupenky zakoupit také v cestovní kanceláři CIAO na hradě
otevřeno 9.00 - 17.00 hod.

PERMANENTKA:
950 KČ - dospělí
500 KČ - senioři nad 60 let, děti 6 - 15 let, studenti, ZTP

Ve středu 22. 8. 2012 vstup na Vivat festival 19.30 hod zdarma
Ostatní jednotlivé vstupné se dozvíte na
www.dudackyfestival.cz      

mapa

poskytnuté fotografie: MěKS Strakonice

.....................................................................................................................................................................................................

A kdo se do Strakonic letos nedostane, nevadí. Máme pro vás jiného dudáčka. Přímo od nás z redakce.

bertik

dudáček Albert Kříž :)

Přečtěte si také

Reklama