Vztahy

Nenávist až za hrob

hate

Tohle slovní spojení jistě nevzniklo samovolně, ale po ověřených zkušenostech s mezilidskými vztahy. A jestli mi nevěříte, dokážu vám svým příběhem, že je tomu skutečně tak.

Událost se stala v mé vlastní rodině a jistě se není čím chlubit. Je ode mne však vzdálená několik generací, takže se o ní mluví snáze - skoro jako o příběhu přečteném. To bylo tak...


Můj děda měl tři sestry, moje pratety - řeč bude o dvou z nich, Jarunce a Marunce. Jako děti žily všichni na bohaté zemědělské usedlosti, která však chudla a chudla, až z ní zbyla akorát roztrhaná chalupa. Prostě moji předci statek prohospodařili rozmařilým životem. Když už nic neměli, ujala se jednoho z dětí, malé Jarunky, babička s dědou. Bylo to děvče nadějné, dobře se učilo a hlavně krásně zpívalo, a tak se rodina rozhodla, že jí vytvoří lepší podmínky než ostatním dětem, které zůstaly v chalupě s rodiči a třely bídu s nouzí. Jarunka se měla jako princezna. K snídani jí pekli bábovky a ohřívali domácí párečky, do školy ji prý nosila na zádech služka, aby si za deště neumáčela nohy.

Aspoň tak to vyprávěla teta Marunka, kterou jsem jako dítě ještě znávala. Zemřela v pětaosmdesáti, mně bylo tenkrát 12 let. Marunku si pamatuji jako hodného a hlavně naprosto výjimečně štědrého a nezištného člověka. O to je příběh pikantnější, protože Marunka s Jarunkou se k smrti nenáviděly.

Původ zášti je samozřejmě ukryt v dětství a jmenuje se žárlivost. Proč se měla Jarunka dobře, mohla studovat a zacházelo se s ní jako se šlechtičnou a s Marunkou jako s pasačkou hus? I Marunka byla chytrá, ale studovat nemohla, protože už na ni nezbyly peníze. Ani dvě další děti - můj děda a třetí sestra, ale ty to skously bez následků na vztazích. Marunka však ne!

Marunčin život byl poměrně komplikovaný, jako jediná se však dobře vdala a po svém manželovi zdědila docela pěknou hromádku peněz. Jako vdova dala postavit tři domy, které ROZDALA (byla bezdětná), mnoho let se starala o svou mentálně postiženou neteř, podruhé se vdala a znovu přežila svého manžela. Zemřela v chudobě, protože za socializmu měla nárok na důchod 300 korun. Z toho živila sebe i nemocnou neteř, jejíž invalidní důchod byl naprostý výsměch.

Proč se ale o jejích penězích zmiňuji? Protože v době, kdy je měla, dala vystavět nádhernou rodinnou hrobku ze žuly a mramoru. V té hrobce leží celá rodina kromě tety Jarunky. Když umřela (bylo to o mnoho let dříve než Marunka), Marunka rozhodla striktně - Jarda do hrobu nemá přístup! A investovat do nenáviděné sestry? Nikdy!

A tak to zařídila následovně. Vedle přepychové hrobky dala vykopat díru na rakev pro Jarunku, zahrnula ji kopečkem hlíny, do kterého zarazila kříž stlučený ze dvou plotových planěk. Bez jména, bez kytičky. A až do své smrti dštila na Jarunku jen samý oheň a síru.

Ještě mnoho let po smrti Marunky to tak bylo. Vždy na dušičky jsme vozili dvě svíčky, dva věnce, dvě kytice. Pro rodinu a pro Jarunku. Před pár lety se na to ale už moje matka nemohla dívat, dala Jarunku vykopat, otevřít rodinnou hrobku a uložit ji tam. „Ať už je konečně konec té ostudy,“ řekla a i já jsem byla ráda, protože mně bylo vždy Jarunky líto, i když jsem ji osobně neznala. Teď se však hrozím okamžiku, kdy se bude hrobka znovu otevírat. Jak to tam asi bude vypadat? Co když se tam ty dvě perou?

Tak co, už věříte na nenávist až za hrob? Znáte také nějaký podobný příběh?

   
04.03.2010 - Ona s ní - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Léthé [*]

  enka1 — #4 Sml30...a víš že existujeSml22 ...a je ZADARMOSml30 Teta Marunka může konečně studovatSml24

  superkarma: 0 07.03.2010, 08:14:37
 2. avatar
  [12] Léthé [*]

  TyjoSml15...tohle by se mělo z filmovat. Hezky napsané, i když příběh mě málem rozplakal. Jsem dnes nějaká citlivá, či coSml27.

  Podle mě,  teta Marunka prožila docela dlouhý život v hnusný nenávisti. Jen tohle jediné je k politování. Sml15

  superkarma: 0 07.03.2010, 08:10:30
 3. avatar
  [11] marianaant [*]

  OlgaMarie — #2 Nesrovná, postarají se příbuzní.Sml15Sml15

  superkarma: 0 04.03.2010, 21:28:56
 4. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  lalica — #9 Táta svému bratrovi také nepřidal na hrobku jejich rodičů ani korunu, nelíbil se mu prý kámen, já si myslím něco jiného...Když jsem se bratranců ptala, zda bych tam tátu mohla dát (jeho bratr tam už byl), se mě nechápavě zeptali, kam bych ho chtěla jinam dát, když táta do ní patří. I na své náklady hrobku k uložení nechali otevřít a uzavřít. Nic si za to nevzali. Na podzim tam přibyla i máma, přestože byli rodiče rozvedeni. Prý ať si to užijí alespoň po smrti, když to zaživa nevyšlo.

  superkarma: 0 04.03.2010, 13:22:50
 5. avatar
  [9] lalica [*]

   Také znám, bratr přestal mluvit s bratrem , protože ten první citově vydíral jejich mámu, půjčoval si od ní peníze až vytahal všechny i ty, co měla odložené na pohřeb.

  Bratři se chytli , ten první , co zneužíval matku  se urazil a když máma zemřela, nedal na pohřeb ani korunu a s bratrem 10 let slovo nepromluvil .Údajně byl soudně vystěhován z bytu, žije s přítelkyní, která jej opět sponzoruje, on tráví čas v hernách a putykách .Nedávno oslavil šedesátku . Svého bratra na ní samozřejmě nepozval. Bydlí od sebe cca 800 m.......Sml15

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #10
  superkarma: 0 04.03.2010, 12:14:03
 6. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  My se o majetek nepereme. O jeden jsme přišli díky Benešovým dekretům, o další díky komunistům, máme, co potřebujeme a víc nežádáme. Po majetku netoužím a cizí respektuji.

  superkarma: 0 04.03.2010, 11:41:55
 7. avatar
  [7] heligona [*]

  Tak tohle znám jednak mezi rodinnými příslušníky, ale hlavně mezi sousedy, kdy se nedávidí celé generace, protože jedna babka kdysi dávno té druhé zlomila motyčku Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 04.03.2010, 08:50:10
 8. avatar
  [6] richada [*]

  Smutné ale ze života. V Suchodrlech u Miroslavi,žili dva bratři kteří sem přišli po válce obsazovat domy po Němcích.Vybrali si domky kousek od sebe ale do smrti spolu nepromluvili a víte proč? Protože než se nastěhovali,jeden druhému z domu vzal lustr!!Jistě si ten předmět vyčítají i na druhé straně!!

  superkarma: 0 04.03.2010, 08:49:32
 9. [5] Anai [*]

  Neznám, akorát vím, že rodiny se znenávidí kvůli dědictví. Na spojitost těla s duší po smrti nějak nevěřím.... Sml80

  superkarma: 0 04.03.2010, 08:28:21
 10. avatar
  [4] enka1 [*]

  Už vidím, jak se ty nehmotné bytosti fackujíSml24. A není třeba nějaká universita posmrtného věku? Mohli by studovat do alelujá.

  1. na komentář reaguje Léthé — #13
  superkarma: 0 04.03.2010, 07:34:19
 11. avatar
  [3] maje [*]

  i já znám. můj tchán nemluví se svým  bratrem kvůli majetku (dědictví). vlastně je rozhádala jeho žena - moje tchýně. zlatě tomu, kdo nic nemá.

  superkarma: 0 04.03.2010, 07:26:48
 12. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  A to já zas tvrdím, že nás smrt všechny srovná. Do rodinné hrobky rodinu, ať si to tam vyříkají.Sml7

  1. na komentář reaguje marianaant — #11
  superkarma: 0 04.03.2010, 06:52:14
 13. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml15Sml22 hrozný ty mezilidský vztahy, byly jsou a budou a znám, bohužel Sml15

  superkarma: 0 04.03.2010, 06:41:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme