Že k nejpevnějším vztahům patří ten mezi matkou a jejím dítětem, se říká stále. Ale jsou i výjimky, které se zcela vymykají našemu chápání mateřského vztahu. Jsou i matky, které tvrdí, že jejich dítě je zlo!

Jsou příběhy, které běžného člověka až děsí. Známe matky, které se vdají, ale i když dítě nechtějí, donutí je k tomu okolnosti - manžel, rodinná situace, víra... Nakonec se některé ženy podvolí snad jen proto, aby „měly pokoj“. Ta tam je jejich kariéra, jejich životní styl a jejich pohoda. Takové ženy nemusí mít dar rodičovství a podle svého názoru měly zůstat dítěte ušetřeny. Bohužel okolnosti se vyvrbily jinak.

Na svět přichází pohroma - dítě

Dítě je na světě, ale manželství neklape. Po dalších a dalších neshodách s manželem, tchýní (to samo o sobě je dost nepopsatelné peklo) či po jiných potížích pak dochází k rozvodu. Syn bývá pochopitelně svěřen do opatrování matce. Matce, která nemá ráda děti, která by se ráda vrátila do starých kolejí před tím, než se jí narodilo dítě. Manželovo dítě. Ale proč tedy takové děti zůstávají u matek?

Kam tohle dospěje?

Na straně jedné takové matky často tvrdí, že dítě je po nich a je na ně silně fixováno, což má za následek, že nikdo nechápe, proč pláče, a matka slouží jako tlumočnice mezi dítětem a světem. A pak je tu druhá stránka, potřeba klidu. Ale jak jej dosáhnout? Cestou nejmenšího odporu je dát dítěti to, co chce. Má si pak dítě na co stěžovat? Dostane, po čem touží. Ví, že stačí křičet dostatečně dlouho, a dosáhne svého.

Ale je takovýto přístup k rodičovství správný? Tedy spíš nerodičovství? I kdyby se jednalo z části jen o jakousi podivnou a bizarní pózu - nemám ráda svoje dítě - stále je to neúnosné. Co ale s dítětem, které o tom všem nemá ponětí a stejně se rozbrečí v prostředí, kde není v dosahu maminka, která jej nemiluje? Já se s podobným přístupem nemohu smířit a je mi z něj upřímně smutno.

Znáte podobný případ z vlastního okolí?

Poznámka redakce: Ve článku byly provedeny změny na žádost zainteresované osoby, která si nepřála být jakkoli zmiňována.

Reklama