Domácnost

Nenávidím jeho zvíře!


„Jen přes mou mrtvolu!“ protestovala, zatímco on si zálibně prohlížel obsah několika velkých terárií. „Ale miláčku, to zase nebude takový problém, koukni na ta krásná jedovatá kusadla,“ popichoval ji.

Ano, někdy je těžké pochopit zálibu druhých, zvlášť když jeho zálibou je chování roztodivných tvorečků, kteří občas nebývají ani příliš mírumilovní. Přinejmenším každý druhý adolescentní chlapec, občas i dívka, chtěl vlastnit hada nebo tarantuli, a některým to bohužel vydrželo až do dospělosti.

„Když jsme se stěhovali do společného bytu, řekl mi, že chce nějaké zvíře. Kývla jsem. To jsem ovšem netušila, že hned druhý den se na mě z terárka na poličce v ložnici bude šklebit ohromný pavouk. Vyděsilo mě to, ale nic jsem dělat nemohla. Pavouk už prostě doma byl,“ vzpomíná třicetiletá Markéta. Jenže sklípkanem to nekončí.

„Samozřejmě jsem se zdráhala. Ale co je to platné? Zakázat příteli, aby si koupil zvíře, o které se pečlivě stará sám, přece nemůžu. Takže časem přibylo ještě několik štírů a brouci. Musím přiznat, že tu havěť jsem bytostně nesnášela a dodnes nepochopím, že to někdo může mít jako hobby. Za ty dlouhé měsíce jsem se alespoň naučila to respektovat. Sice už terárka neobcházím obloukem, ale přítel dobře ví, že po mně nemůže chtít, abych mu jeho mazlíčky nakrmila v jeho nepřítomnosti. Takže žijeme relativně v příměří. Jak to ale jednou uteče, bude zle,“ směje se Markéta.

Tento příběh ale není ojedinělý. Možná i vy sama nebo váš partner máte slabost pro podobné formy života. Podívejte se, jaká další zvířátka se mohou „prohánět“ zrovna vaším bytem. Možná by se to dalo nazvat jako hitparáda nejodpornějších „domácích mazlíčků“.

Pavouci
Nejoblíbenější mezi osminohými živočichy jsou tarantule nebo sklípkani. Na jejich chov postačí terárium ve velikost 20x15x20 centimetrů. Sklípkani jsou lovci, kteří svou kořist usmrtí pomocí jedu. Kousnutí sklípkana naštěstí pro člověka není životu nebezpečné, ale je velice bolestivé. Pokud vás kousne sklípkan z Asie nebo Afriky, může ohrozit vaše zdraví. Jako další zajímavou obranu používají uvolnění žahavých chloupků, které „střílí“ proti nepříteli a méně často pak útočníka ostříká proudem vlastního trusu. Existuje několik druhů sklípkanů, velikost, které dorůstají, se proto různí. Většinou se velikost pavouka pohybuje od 7 do 19 centimetrů. Samci se dožívají tří až pěti let po dosažení dospělosti. Samice mohou žít až dvacet let.

Švábi
Ačkoli vy byste na šváby i jiný hmyz nejspíš volala deratizéry, najdou se i tací, kteří si je doma pěstují dobrovolně, ovšem v teráriu. Švábi se vyznačují plochým tělem. Ač nejsou dobrými letci, k útěku z terária jim to stačí, je tedy třeba je pečlivě zabezpečit. Jsou dobří běžci, a proto by mohl být problém ho později chytit. Přece jen není nic příjemného se v noci probudit se švábem na nose. Většina zástupců tohoto hmyzu jsou všežravci. Pokud jste chovatel začátečník, dobrá zpráva je, že jsou švábi velmi odolní. Dokáží vydržet až měsíc bez vody a tři měsíce bez potravy, jsou také schopni přežít vysoké dávky radioaktivního záření. Pokud jste majitelkou „zašvábené“ domácnosti, dobrou zprávu pro vás nemáme.

Hadi
Hadi pěstovaní v teráriích už se tváří poněkud mírumilovněji. Většina druhů žijících v zajetí totiž není jedovatá. Nejčastěji si milovníci exotických zvířat pořizují domů užovky nebo krajty. Když se řekne krajta, asi si představíte obrovského „škrtiče“. Existují však i menší druhy, které se vejdou i do terária ve vašem obýváku, jsou ale pro chov náročnější. Začátečníci si pořizují méně náročné užovky. Nekoušou, bývají klidné a bez projevů agrese. Potřebují v teráriu teploty kolem 28 stupňů, ale v noci se spokojí i s teplotou o deset stupňů nižší. Některé druhy je třeba zazimovat a teplotu snížit na 14-16 °C. Některým užovkám stačí i menší terárium. Potrava hadů v zajetí se skládá především ze živých laboratorních myší. Nejčastěji chovaná je užovka červená.

Štíři
Štíři jsou u chovatelů hned po sklípkanech nejoblíbenější bezobratlí. Jsou proslulí svým jedovým hrotem, který má většina druhů štírů, někteří mohou být nebezpeční i pro člověka. Zajímavé je, že štír může mít až šest párů očí - jeden hlavní a až pět párů postranních. Pokud váš partner našel ve štírech zálibu a vy se uklidňujete tím, že „to“ stejně brzy pojde, zklameme vás. Chov štírů je poměrně snadný. Tato zvířata nepotřebují žádnou zvláštní péči. Pro chov štíra postačí i docela malé terárium. 


Ještěři a ještěrky

Možná jste také chytala ještěrky, když jste byla malá, ale co byste řekla tomu, že budete sdílet domácnost s ještěrkou poněkud větší? Chameleón, leguán a bazilišek zelený - to jsou mezi chovateli nejoblíbenější ještěři, je to navíc praktické řešení, pokud se vám po bytě rozutečou švábi. Bazilišek dorůstá délky až 80 centimetrů, dvě třetiny této délky zabírá ocas. Krmí se hmyzem, drobnými hlodavci a někteří nepohrdnou ani ovocem. Chameleóni, známí pro svou schopnost měnit barvu, dorůstají délky až 70 centimetrů a dožívají se až pěti let. Potrava chameleóna se skládá převážně z hmyzu. Leguán může být dlouhý až dva metry a jsou to povážně býložravci, hmyzem se živí jen mláďata a dospívající.

Mravenci
Mravenci jsou ze všech jmenovaných zvířat na chov nejméně náročná. Mnoho z nás je chová ve své domácnosti nedobrovolně. Chov mravenců může být pro někoho obzvlášť zábavný. Svědčí o tom i fakt, že se takzvaný mravenčí svět těší velké popularitě. Mravenčí svět je malá skleněná nádoba vyplněná průhledným gelem. Gel obsahuje všechny živiny, které mravenci potřebují. „Chovatel“ už musí jen pochytat svou novou mravenčí kolonii, vyvrtat první chodbičky v gelu a jednou týdně na pár vteřin nádobku otevřít, aby se dovnitř dostal čerstvý vzduch. O zbytek se postarají jeho noví miláčci.

Mravence v akci můžete vidět i zde:


Chtěla byste některé z těchto zvířat domů? Co byste dělala, kdyby si váš přítel, manžel nebo děti přinesli domů například tarantuli?

   
31.12.2008 - Zvířátka - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [98] matuszyk [*]

  Sml45ne!!!!!!

  superkarma: 0 31.05.2009, 22:02:12
 2. avatar
  [97] Avilo [*]

  Fuj, pavouci!Sml15

  superkarma: 0 26.04.2009, 09:36:11
 3. avatar
  [96] Myškomedvídek [*]

  žádnou takovou havěd domů nechci,fuj

  superkarma: 0 22.04.2009, 20:02:34
 4. [95] FAXÍK [*]

  chci pavouka a přítel je proti tomu,tak nemám nic

  superkarma: 0 21.04.2009, 14:00:30

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [94] Nowalie [*]

  GPS:Tobě taky šťastný nový rok!A ať ti manžel dovolí třeba nějakého chlupáče do ZOO .Taky bych se bez tý naší ZOO neobešla . Hodně štěstí

  superkarma: 0 01.01.2009, 01:21:14
 2. [93] GPS [*]

  Nowalie Stastny novy rok! Nas petardy teprve cekaji; jsem v jinem casovem pasmu.
  Ja bych bez meho ZOO byla nestastna. Myslim, ze v tom se obe velice shodneme.
  Preju moc a moc stesti tobe i ZOO!

  superkarma: 0 01.01.2009, 00:50:03
 3. avatar
  [92] Nowalie [*]

  GPS:Jinak číči jsou převážně taky venku,kromě jedné mazlicí .
  A psy máme od každé rasy trochu.Jezevčík 2 krát,bišonek(hajzlík malej,pořád utíká a někde se válí takže pak místo sněhobílé je flekatý čuně),retrívr zlatej a černej+oříšek.Prostě ZOO.Ale jsou to zlatíčka ,teď se mi tu choulí pod nohy s těch petard

  superkarma: 0 31.12.2008, 23:40:22
 4. avatar
  [91] Nowalie [*]

  GPS:To je sakra záhul.Dneska byl na návštěvě kamarád když jsem vařila kotel psího žrádla a povídá:Tady bude nějakej guláš ,no včas jsem ho zarazila aby neochutnal .

  superkarma: 0 31.12.2008, 23:31:07
 5. [90] GPS [*]

  A asi mi vymazala kus mozku - omlouvam se za gramatiku.

  superkarma: 0 31.12.2008, 18:50:55
 6. [89] GPS [*]

  GPS 88 - tak my krysa vymazala kus prispevku. Rikala jsem, ze bych mela daleko vic zvirat, kdyby mi to manzel dovolil.

  superkarma: 0 31.12.2008, 18:50:10
 7. [88] GPS [*]

  Nowalie to si dovedu predstavit ze 6 psu je zahul. Kva. Tak to resim tak, ze krmim zvirectvo venku. Krome ctyrech kocek doma mame dve venku, ktere se nam nastehovali na zahradu. Chodi k nam tchor a myval a vacice. V lete mi veverka zrala z ruky, ale najednou zmizela. Krysy mi prave lezou po klavesnici.

  superkarma: 0 31.12.2008, 18:48:44
 8. avatar
  [87] femme [*]

  nikdo z rodiny by mi domů tarantuli nepřinesl, protože všichni ví, že by letěli z baráku i s ní

  superkarma: 0 31.12.2008, 17:24:02
 9. avatar
  [86] paníliška [*]

  Dante Alighieri: Jejda, vidíš, já si nevšimla.

  superkarma: 0 31.12.2008, 16:40:44
 10. avatar
  [85] Nowalie [*]

  GPS: ,taky máme čtyři kočky a 6 psů .Někdy je to docela záhul,ale s velkou zahradou se to dá
  Mě už bylo řečeno že potkánci a krysy jsou chytrý dokonce jsem se překonala a pohladila si ji.Ale mám z nich děs
  A do havěti se počítá i vodní želva?Jednu malou máme

  superkarma: 0 31.12.2008, 16:26:54
 11. avatar
  [84] Dante Alighieri [*]

  To sem mám jako znovu psát, že nesnáším pavoučí bestie?

  superkarma: 0 31.12.2008, 15:51:57
 12. avatar
  [83] paníliška [*]

  Nevybrala bych si. Z téhle havěti mám hrůzu. Nedávno jsem byla u kamarádky, která má v obýváku pavouka. Jenom jsem uviděla terárko a dozvěděla se, kdo v něm bydlí a málem omdlela. Brácha zas chová hady, tam jsem si dodala odvahu a hada pohladila a fakt mě překvapilo, jak to bylo příjemné. Ale doma zůstanem jenom u psa.

  superkarma: 0 31.12.2008, 14:58:55
 13. [82] GPS [*]

  82 Nowalie - my jsme si poridili pred par mesici poridili dve krysy a nemuzu si je vynachvalit. Jsou inteligentni, pribehnou na zavolani a jsou velice roztomile. Ja je necham behat v pokoji, ale pod dozorem. Mame ctyri kocky, tak musime byt opatrni

  superkarma: 0 31.12.2008, 14:37:46
 14. avatar
  [81] Nowalie [*]

  Ne,tak tohle mi do bytu nesmí .Hlavně pavouci,švábi atd.To ostatní ještě překousnu
  Nejvíc mám ale asi hrůzu z myší a potkanů,moje neteř dostala křečka co připomínal krysoleta.A když jsem seděla na zemi a chovala malýho,ta potvora mi ho dala za krk.Nemohla jsem se pohnout,ňuchalo mi to za krkem,v očích hrůzu a v růkách malé dítě.Když ji konečně sundala málem jsem ji přetrhla

  superkarma: 0 31.12.2008, 11:03:20
 15. avatar
  [80] Dimsy [*]

  Tyhle mravenečky jsem jednou dostala,ale oni byli hrozně líný,vůbec se jim nechtělo stavět cestičky a nakonec chcípli.Mě vadí akorát švábi a rusi,kteří se k nám do paneláku nastěhovali spolu s jednou partají asijského původu.

  superkarma: 0 31.12.2008, 10:14:06
 16. avatar
  [79] ToraToraTora [*]

  Cokoliv bylo přineseno domů, dříve či později skončilo v mé péči, některé i v hrobečku na břehu Labe..
  Takže logicky mám hlavní slovo v tom, jaká havěť s námi bude bydlet. Naštěstí si manžel potrpí jen na ptactvo a jeho touhu po papouškovi kakadu jsem zminimalizovala na agapornise, který i s peřím vypadá spíš jako hadí jednohubka, než důstojný exot

  superkarma: 0 31.12.2008, 10:05:26
 17. avatar
  [78] carrom [*]

  Mimochodem nechápu, jak může mít floo, která se tady chlubí brutální vraždou nevinnýho tvora, v profilu hlášku "žij a nech žít". Jak uboze pokrytecké...

  superkarma: 0 20.10.2008, 18:44:16
 18. avatar
  [77] carrom [*]

  Kde jsou ti chlapi, co chtěj doma pavouky, hady a pod.? Proč zrovna já narážímm jen na ty, kteří se mých drobečků štítěj?

  superkarma: 0 20.10.2008, 18:26:01
 19. avatar
  [76] murena [*]

  No fuj,to by vyjel i s tarantulí a jestli ne,tak oba ....

  superkarma: 0 20.10.2008, 13:38:34
 20. avatar
  [75] borovec [*]

  ani náhodou

  superkarma: 0 20.10.2008, 07:52:57
 21. avatar
  [74] KatherineDickinson [*]

  vadil by mi asi jen šváb a pavouk....šváb je mi odporný, pavouků se bojím
  jinak ještěrky, hady, cokoliv

  superkarma: 0 19.10.2008, 19:45:35
 22. avatar
  [73] amidala [*]

  šel by i s tarantulí a hodně rychle

  superkarma: 0 19.10.2008, 00:13:26
 23. [72] jezule [*]

  nechapu jednu vec, kdyz se domu porizuje zvire, tak se na nem preci musi OBA domluvit, zvlast pokud jde o takhle diskutabilni zvire ... no ale asi jsem moc zaprdena a nemam ten spravny smysl pro humor a odvaz

  superkarma: 0 19.10.2008, 00:10:17
 24. avatar
  [71] Suzanne [*]

  Zcela zodpovědně prohlašuji, že buď tahle havěť nebo já A klidně bych bydlela jinde než můj milovaný muž, se šváby, pavouky a podobnou havětí bych prostě jeden byt nesdílela.

  superkarma: 0 18.10.2008, 20:08:02
 25. avatar
  [70] Meander [*]

  Dante Alighieri: Ano, to jistě

  superkarma: 0 18.10.2008, 19:26:45
 26. avatar
  [69] Dante Alighieri [*]

  Meander: Protože na něj manželka volala, ať maže otevřít Asi se zrovna válela, tak nemohla vstát, jak je jí podobný.

  superkarma: 0 18.10.2008, 17:50:51
 27. avatar
  [68] Meander [*]

  Dante Alighieri: A proč šel otevřít soused z koupelny oděn pouze do županu, když byla doma celá rodina?

  superkarma: 0 18.10.2008, 17:15:16
 28. avatar
  [67] Dante Alighieri [*]

  Sousedům jednou ten pavouk utekl a nevěděli tři dny, kde je. Jednou u nich zazvonila známá, soused byl zrovna v koupelně a tak si vzal na sebe župan. Otevřel a známá se ho ptala, co to má na rameni. Byl to ten pavouk! Soused ze sebe před známou strhnul župan a pak celá rodina zběsile běhala po bytě, aby tu stvůru chytili.

  superkarma: 0 18.10.2008, 17:12:20
 29. avatar
  [66] pipa81 [*]

  proboha fůůůůůj ,ani náhodou,bych se odstěhovala

  superkarma: 0 17.10.2008, 21:16:56
 30. avatar
  [65] malá paní [*]

  To je výstižný "jen přes mou mrtvolu "

  superkarma: 0 17.10.2008, 20:33:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme