Tak tady se přiznám bez mučení, že mým největším přáním před každými Vánocemi až dosud bylo... aby se mi na balkóně do rána objevila velká krabice s domácím cukrovím a já tak měla ušetřenou práci a vymýšlení. Opravdu. Na svou obhajobu uvádím to, že jsem už přes třicet let v pracovním procesu, domů v adventní čas přicházím za tmy a tou dobou už opravdu tak tak stíhám dělat teplé večeře a běžný úklid. Nějak necítím velkou radost z toho, že při finišování v práci koncem roku a s tím spojenou zvýšenou námahou mám ke všemu ještě doma dělat to, co vůbec nejde od ruky - tedy co nejmenší kousínky drahého pečiva (ořechy u nás 1 kg 180 korun), pak se piplat se slepováním a zdobením, když bych sebou nejradši praštila na gauč k televizi.
No, přiznám se, mám už něco v krabici, dokonce ve dvou, aby se mi to nepomíchalo, samozřejmě mám osvědčené recepty, ale jaksi pořád neprožívám tu cukrářskou slast, kterou tu popisují jiné. Možná, až budu na zaslouženém odpočinku a budu mít víc času. Co tedy mám v těch krabicích? Letos jsem se zařekla, že budu dělat jen druhy, které zaručeně chutnají, takže mám dvoubarevné ořechové rohlíčky, slepené lineckou marmeládou, namočené v čokoládě. Z téhož těsta jsem mazaně udělala i slepované ořechy, takže to vypadá jako dva druhy. V sobotu jsem upekla žabí tlamy, to je nesladké těsto s vínem, plněné ořechovou nádivkou. Linecké mám  kvůli atraktivnímu červenému očku, o perníčkách už ani nemluvím - ty už jsem dělala před Mikulášem a všichni chtěli recept, ty moje jsou ihned k jídlu, žádný lomizub. Ještě udělám nepečené vosí úly, kuličky a na závěr jako správná hospodyňka využiju zbylé bílky k tomu, abych udělala kremrole se sněhem. Stále nejsem rozhodnutá, jestli upeču vánočku, nebo ji koupím, ale asi ji udělám já, je určitě lepší než ta nadýchaná z obchodu, která je spíš trošku vatová, a narozdíl od mé domácí v ní nejsou hrozinky v rumu a mandle po celém hřbetu. Hmmm, tak na to, že vlastně nenávidím drobné cukroví, ho mám docela dost, to koukám.:)
Gerda


Milá Gerdo,
také s oblibou používám jedno těsto a z něj vymýšlím různé tvary... jo a na nepečené kuličky nedám dopustit. Ty zmizí vždycky nejdřív.

Reklama