Novinky

Nemyslím si, že by Češi byli lakomí

reaguje na průzkum, který řadí Čechy mezi málo štědré národy, naše čtenářka s nickem spavec. Nesouhlasí s tímto průzkumem a má proto hned několik důvodů

Krásný den všem, zrovna včera jsem četla na netu článek pojednávající o průzkumu, o charitě a o tom, jak na tom jsou Češi. Nejsme prý moc štědří a nejvíce přispíváme na oběti katastrof a ohroženým a týraným dětem. V článku se píše i o krizi, která na nás doléhá a také o tom, že na charitativní účely přispívá zhruba každý pátý člověk.

Pamatujete si ale například na povodně v roce 2002? Tehdy se zvedla obrovská vlna solidarity mezi lidmi.
Když jsme se tehdy o nich dozvěděli u nás v práci, běžel nám všem doslova mráz po zádech a v našem kolektivu se nenašel nikdo, kdo by nepřispěl. Ať už formou hmotných darů nebo peněz, vlna solidarity byla tehdy opravdu silná. Nemyslím si, že by Češi byli snad lakomí, naopak si myslím, že nejvíce totiž přispívají ti, kteří mají sami málo a dobře vědí, jak lehké je stát se v dnešní době bezdomovcem či přijít o práci a zůstat bez prostředků.

Nevím, jak ostatním, ale když někdo chce přispět někomu v nouzi a věří, že jeho pomoc nebude zneužita, určitě mu to přináší dobrý pocit. Tak tedy ano, mám dobrý pocit, když mohu pomoci. Ovšem po zkušenostech, které mám, občas červík pochybnosti zahlodá. Kolik je mezi námi těch, kdo se nestydí podvádět a lhát? Dočíst se můžete nejen o falešných tříkrálových sbírkách. Všichni asi víme, že koledníci musí mít zapečetěnou kasičku a potřebné povolení. Jenže kdo z nás si opravdu tohle kontroluje, jestli tomu tak opravdu je? 

Já sama jsem zatím  nikdy pomoc ve formě darů ať už finančních nebo hmotných od jiných nepotřebovala, díky bohu za to. K nám Tři králové nechodí, možná je to i tím, že bydlíme v okrajové části města. Ale pokud třeba letos zaklepou na naše dveře, určitě přispějeme, v dnešní těžké době sice člověk otáčí každou korunku, ale ruku na srdce - kolik peněz denně utratíme zbytečně za věci, které třeba ani nutně nepotřebujeme?

Takže malý příspěvek v částce zhruba 50 -100,- Kč nás určitě nezruinuje. Já vím, není to moc, ale korunka ke korunce ... :-))

A jestli se zúčastňuji sbírek na pomoc lidem v tísni? Ano. Také pravidelně posílám dárcovské SMS na Sbírku pro Kuře Pomozte dětem, věřím, že darované peníze nebudou zneužity a přinesou potřebnou pomoc.

S žebráky a bezdomovci moc zkušeností nemám, ovšem tohle téma by si myslím zasloužilo samostatné vydání. Je jasné, že dnes, v době exekucí, finanční krize a nezaměstnanosti lze lehce přijít o střechu nad hlavou, a ani to nemusí být ani naší vinou. Ale asi bych, pokud by mě někdo takový oslovil, netáhl by z něj alkohol a choval by se slušně, nejspíš malou částku dala, záleží hlavně na pocitu, jaký bych při setkání s případným žebrákem či bezdomovcem měla... A zatím jsem si vždycky i koupila různé drobnosti, které charitativní organizace nabízely. Tuším, že nikdy nepřesáhly částku 20 korun. 

Věřím, že většina sbírek a akcí na podporu potřebným je poctivá. Jistě je na zvážení každého, jestli přispěje, nebo ne. A tak jestli i k našim dveřím zabloudí Kašpar, Melichar a Baltazar, určitě budou mít dveře otevřené. Snad se letošní tříkrálová sbírka Charitě podaří, a vybrané peníze se dostanou všem potřebným. 

Vaše čtenářka spavec

Milá spavec, díky za pěkný příspvěvek a námět na samostatné téma. Možná máte pravdu, že pojem charita je hodně široký a nevejde se do něj všechno O tom jsem se přesvědčila už dnes, kdy chodí příspěvek za příspěvkem a skoro je nestačím vydávat

Text nebyl redakčně upraven

   
04.01.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] ladouch [*]

  Sml16Sml16

  superkarma: 0 14.03.2013, 19:37:19
 2. avatar
  [8] ladouch [*]

  Sml59Sml59

  superkarma: 0 14.03.2013, 19:37:11
 3. avatar
  [7] ladouch [*]

  Sml23Sml23

  superkarma: 0 14.03.2013, 19:37:02
 4. avatar
  [6] Kytinkak [*]

  ekleinovka — #2 to máš pravdu, tak to je

  superkarma: 0 04.01.2013, 21:31:33
 5. [5] spavec [*]

  Děkuji všem za příspěvky, nedivím se lidem, že jsou nedůvěřiví, opravdu se stává často, že narazíme na podvodníky a bohužel jsou mezi námi lidé, kteří takovéhle akce zneužívají k vlastnímu obohacení. Je to moc smutné.

  superkarma: 0 04.01.2013, 19:51:27
 6. [4] dadma [*]

  Nemyslím, že jsme lakomí,když se opravdu něco děje, tak  se lidi zapojí.Pošlou peníze, věci a nebo i přidají svoje ruce.To jsem viděli při povodních.

  Když jsou různé charitativní koncerty a sbírky, tak se také vždy vybere dost peněz.Hlavně, aby došly svého cíle.A vybere se hodně po malých částkách pd lidí třeba,kteří mají sami málo.Firmy a velké společnosti, když již přispívají ,tak to mají jako reklamu a ještě si to určitě odepíší z daní.

  superkarma: 0 04.01.2013, 15:17:53
 7. [3] a.Verisek [*]

  Nevím, jak moc jsme nebo nejsme jako národ lakomí, ale závist tu vidím na každém rohu...bohužel Sml80

  superkarma: 0 04.01.2013, 14:54:40
 8. avatar
  [2] ekleinovka [*]

  Když je sbírka konkrétní, tak se vždy vybere hodně a většinou od anonymních dárců

  1. na komentář reaguje Kytinkak — #6
  superkarma: 0 04.01.2013, 14:39:26
 9. [1] FAXÍK [*]

  taky si myslím, že Češi nejsou lakomí, když je nějaká sbírka, vždy přispějí a vybere se hodně peněz

  superkarma: 0 04.01.2013, 14:35:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme