Rodina

Nemůžete otěhotnět? Zamyslete se nad svým jídelníčkem

Stále více párům se nedaří počít potomka. Pokud to trvá déle než rok, začínají lékaři hovořit o neplodnosti. Nejčastější příčinou je věk ženy, ale svou roli hrají i další faktory. Mimo jiné také naše strava.

Věk ženy je jedním z nejdůležitějších faktorů lidské plodnosti. Od 35 let věku ženy je možno pozorovat zřetelný pokles kvality vajíček, který se projevuje snížením kvality embryí a následným snížením úspěšnosti léčby. Ve věku 45 let je potom úspěšnost léčby neplodnosti s vlastními vajíčky pouze okolo 1-2%.

„U starších žen nedochází k pravidelné ovulaci, menstruační cyklus se zkracuje, vajíčka nedozrávají nebo nedochází k jejich uvolnění (ovulaci). Také se zvyšuje riziko rozvoje myomů dělohy, které přispívají ke zhoršení podmínek uhnízdění embrya. Dále se snižuje cévní zásobení dělohy a také vyšší počet embryí má různé chromozomální abnormality (Downův syndrom), které jsou zodpovědné za zvýšený počet potratů u starších žen,“ upozorňuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan s tím, že zvýšené riziko genetických abnormalit je od 35 let v přímé souvislosti s narůstajícím věkem ženy.

ino

Svou roli v reprodukční sféře však sehrávají i jiné faktory. Málokdo tuší, že jde i o náš jídelníček.

Nadváha jako příčina neplodnosti žen

Mezi další nejčastější příčiny neplodnosti patří hormonální nerovnováha, metabolický syndrom nebo syndrom polycistických ovarií, ale i nadváha či obezita. Velké zázraky proto může v těchto případech udělat úprava jídelníčku, lepší fyzická kondice a dostatek užitečných látek. Mezi ně patří hlavně takzvané inositoly, tedy vitamíny skupiny B.

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je stav, kdy dochází k zastavení ovulace, nedojde k uvolnění vajíčka ve vaječníku a žena trpí nepravidelnou ovulaci, poruchami menstruačního cyklu nebo neovuluje vůbec. Ve vývoji tohoto onemocnění hraje roli inzulinová resistence vedoucí až k cukrovce 2. typu. PCOS ale mohou trpět i ženy s normální hmotností.

Ideální BMI by se u žen mělo pohybovat v rozmezí od 20 do 24. Hodnota nad 25 (v případě, že trpíte nadváhou nebo dokonce obezitou), může to přinést komplikace v podobě metabolického syndromu souvisejícím s poruchou reprodukčních orgánů, což zapříčiní problémy s početím. To dokládá i fakt, že je většina žen trpících syndromem polycystických vaječníků obézních.

Jak jsme na tom?

 • 28,6 % žen má nadváhu (BMI> 25)
 • 35,5 % žen je obézních (BMI> 30)
 • 60 % obézních žen trpí metabolickým syndromem

 

Úprava jídelníčků dává ženám šanci

Zdravá strava prospívá celému tělu, není tedy divu, že skýtá i větší šanci na otěhotnění. Snížení nadváhy, zvýšení pohybové aktivity, zanechání kouření a změna stravy ale nejsou tím jediným, co pro sebe může žena toužící po dítěti udělat. Jednou z velmi prospěšných látek v léčbě neplodnosti je inositol ve spojení s kyselinou listovou. V obou případech jde o vitamíny ze skupiny B-komplexu.

Inositol jako vitamín B8 najdeme například v ovoci, fazolích, zelí nebo mléce. Inositoly dokážou zlepšit metabolismus tuků a bojují s nadváhou. Pomáhají také při cukrovce, podporují správnou funkci ženských orgánů a tím dokážou zvýšit šance na početí.

ino

Kyselina listová, tedy vitamín B9, se nachází hlavně v zelené listové zelenině, brokolici, květáku, vaječném žloutku, sóje nebo borůvkách. „Její nedostatek zhoršuje šanci na uhnízdění vajíčka. Ale my nedokážeme sníst denně dostatečné množství potravin s těmito látkami. Proto je nejvhodnější užívat inositoly v kombinaci s kyselinou listovou ve formě doplňku stravy,“ radí Pavel Turčan.

Další možné příčiny neplodnosti ženy

 • U ženy může dojít i k poškození funkce vejcovodů, které může vyvolat například zánět. Vejcovod pak není schopen zachytit po ovulaci vajíčko a po jeho oplození transportovat embryo do dělohy.
 • Neplodnost může způsobit také prodělaná operace v malé pánvi. Může zapříčinit vznik srůstů.
 • Častým problémem bývá také endometrióza. Děložní sliznice v podobě cyst se nachází i mimo děložní dutinu, nejčastěji v malé pánvi a na vaječnících, což způsobuje poruchy plodnosti.
 • Některé ženy mohou dokonce produkovat protilátky, které mají negativní vliv na pohyb spermií, oplodnění i uhnízdění.

www.inofolic.cz

Čtěte také:

   
18.04.2017 - Těhotenství a porod - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] AmeA [*]

  Aj tak dnes moc nechtějí děti maj psi a kočky Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 18.04.2017, 21:21:01
 2. [3] 1anicka [*]

  tak proč berou mladé antikoncepci? náš pan gynekolog ji nedoporučuje.

  neochrání je před pohlavní chorobou atd.

  jsou jiné prostředky

  superkarma: 0 18.04.2017, 20:00:14
 3. [2] bobani [*]

  neměla jsem problém . ale už je to dávno

  superkarma: 0 18.04.2017, 12:28:41
 4. [1] Jana Hrabětová [*]

  Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 18.04.2017, 11:53:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme