Zdraví

Nemůžete dýchat? Pozor i na „antialergické" deky


Roztomilý chlupatý pejsek na jednom konci vodítka, jeho panička na druhém. Pokud má dáma na sobě kožíšek třeba z pravé lišky, může pro kolemjdoucího člověka alergického na zvířecí srst představovat hotové peklo.

Alergie na zvířata patří k nejčastějším. Ve vyspělých zemích stále přibývá rodin, které chovají nějakého domácího mazlíčka v bytě. V České republice vlastní nějaké domácí zvíře téměř polovina domácností bez ohledu na to, zda v rodině je, či není alergik.

Před alergiemi „chrání" spíše kráva než kočka

Hygienická hypotéza sice prokazuje určitý ochranný (preventivní) vliv soužití se zvířaty před rozvojem alergií. Je však nutno rozlišit, s jakými zvířaty člověk žije a v jakém prostředí. Ochranný vliv totiž patrně má pouze soužití s hospodářskými zvířaty, která nejsou samozřejmě chována v bytě. Jedná se hlavně o setkávání se s jejich bakteriemi, které pozitivně ovlivňuje a „trénuje" imunitní systém.

Každodenní kontakt se zvířecími alergeny domácích miláčků v uzavřeném domácím prostředí bytu ale většinou rozvoj alergie spíše podporuje. Podobná je i situace v pracovních oborech, které zpracovávají zvířecí produkty, tedy například v kožešnickém průmyslu. Zde není vzácností senzibilizace pracovníků na tato zvířata, zejména jejich srst a epitely.

Také při chovu kožešinových zvířat je citlivost pracovníků častější než u běžné populace. Kontakt s těmito jinak vzácnými zvířaty je tu totiž dennodenní, opakovaný a intenzivní. Při čištění kotců a uklízení vnitřních i venkovních prostor dochází k víření prachu a vdechování alergenů a také jejich usazování na sliznicích a spojivkách.

Ani ovčí kůže není antialergická

Pro takto senzibilizované jedince je pochopitelně potom problémem jakýkoliv kontakt s kožešinami i v podobě kožichů a jiných výrobků.

Platí to i pro kůže ovčí, které bývají někdy mylně prohlašovány za nealergizující, nebo dokonce protialergické. Je to však pouze klamavá reklama firem. Praxe je zcela opačná. Nejen že ovčí rouno může alergizovat, ale také mechanicky dráždí kůži a je i chutnou potravou pro roztoče, kteří se v něm rádi v hojném počtu usídlí.

V jedné australské studii z roku 1994 bylo dokonce prokázáno, že děti z rodin alergiků, které mají v patnácti letech alergii na roztoče, spaly od kojeneckého věku častěji na ovčím rounu než ty, které používaly běžné lůžkoviny.

Alergik by se tedy měl kožešinám vyhýbat, a to všem bez výjimky. Nošení kožichů není ale přijatelné ani z hlediska obecného, lidského, z hlediska lásky k přírodě a zvířatům a jejich ochrany.

   
21.01.2009 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Eva_CZ [*]

  tyrkys: a ty to povazujes za normalni?

  superkarma: 0 21.01.2009, 20:46:39
 2. avatar
  [16] Kassy [*]

  Anime Otaku: Je. Vlhko, které nemá kam odejít. Všechny takové rukavice jsou neprodyšné, to je to, co mi vadí. Ruce se v nich pěkně zapaří a vytvoří se ideální prostředí pro namnožení bakterií - a exém je na světě. Děkuju nechci.

  superkarma: 0 21.01.2009, 16:56:43
 3. [15] Anime Otaku [*]

  Kassy: Tenhle problém s rukavicema mám taky, tak používám latexové, pokud nejsi alergická na latex, tak v nich není nic co by rukám vadilo...

  superkarma: 0 21.01.2009, 16:32:14
 4. [14] Lyoness [*]

  Kassy: presne...

  superkarma: 0 21.01.2009, 11:06:22
 5. avatar
  [13] Kassy [*]

  Lyoness: Jo, tyhle rady dostávám taky. A nikdo nemůže pochopit, že z těch gumových rukavic se mi ruce osypou ještě spíš než z toho čistícího prostředku.

  superkarma: 0 21.01.2009, 10:13:30
 6. [12] počítačka [*]

  Na čistící prostředky alergická nemůžu být, protože skoro žádné nepoužívám. Na nádobí kapičku jaru či něčeho podobného, na wc a koupelnu zásadně ocet. Pravda, je potřeba vyvětrat, ale jde to rychle. A máme různé vůně - osvědčila se toaletní voda z KIKu - je levná a rychle funguje. Ale rada babiček, že nádobí při zabíjačce se oplachovalo v octové vodě - nevím proč, nedělám to.

  superkarma: 0 21.01.2009, 09:51:19
 7. [11] Lyoness [*]

  na potize z cisticich prostredku jsem dostala dobrou radu... pouzivej rukavice... Bylo to skoro prast jak uhod...

  superkarma: 0 21.01.2009, 09:27:30
 8. [10] Lyoness [*]

  jinak k tem alergiim, babicka nikdy nemohla pochopit, jak me svetriky ze 100% vlny mohou kousat... nebo ze nesnasim ty ovci deky... moc by se mi libila takova ta ovci kuze u postele, ale asi bych se udusila...

  superkarma: 0 21.01.2009, 09:26:12
 9. avatar
  [9] Kassy [*]

  Je-li někdo alergický na psy, přijde mi logické, že si psa nepořídí. Je-li někdo alergický na pyl nebo na králíky, nevidím důvod, proč by si psa nemohl koupit
  Taky bych si nepořídila kočku, když vím, že jsem na ně alergická, ale psa mám od dětství, teď na privátě křečky a nejnověji dva potkany a žádné problémy z toho nemám. To mi jich víc způsobují parfémy v prostředcích na nádobí a pracích prášcích

  Jinak, redakce, víte jistě, že jste opravdu chtěli říct tohle: "děti z rodin alergiků, které mají v patnácti letech alergii na roztoče, spaly od kojeneckého věku častěji na ovčím rounu než ty, které používaly běžné lůžkoviny". To totiž není nic objevného.

  superkarma: 0 21.01.2009, 09:25:24
 10. [8] Lyoness [*]

  Anime Otaku: predpokladam, ze neeticke je to prave z pohledu kozesin - vetsina kozichu se dela prave z kozesin zvirat, ktera se zabijeji jen kvuli kozesine a zbytek se nevyuzije [norek, liska, cincila, kockovite selmy, ... ] kabelky a boty jsou z kuze - vetsinou hovezi... a z te kravy se vyuzije snad uplne vsechno. Nezabiji se [kolikrat krute] jen kvuli tomu, ze nejaka panicka chce krasny treba exoticky kozisek... [nepocitam kabelky a boty z hadi nebo krokodyli kuze - to je jako s temi selmami]

  superkarma: 0 21.01.2009, 09:24:35
 11. avatar
  [7] Kelly [*]

  Anime Otaku: to máš zbytečné. Navíc, takový článek se tu objevuje cca 5x do roka, tak šetři munici i na příště.

  superkarma: 0 21.01.2009, 09:03:19
 12. [6] Anime Otaku [*]

  Tak nevím s dost věcma bych tu nesouhlasila, jsem hodně alergická a přesto mi kožešiny nevadí, dokonce v jedné chodím, protože mám díky alergii špatný imunitní systém a v čemkoliv jiném v zimě silně nastydnu a skoro každé nastuzení mi přechází v těžký zápal plic. A že je nošení kožešin neetické... tak se laskavě podívejte do svých skříní, kolik tam máte pravých kožených kabelek, bot a pásků nebo bund. Pro vaši nformaci, ta kůže je v podstatě oholená kožešina. Jediné s čím nesouhlasím jsou kožichy ze vzácných a ohrožených zvířat. Neetické mi spíš přijde, sníst zvíře a zbytek jeho částí, které neslouží jako potrava prostě vyhodit, i když je můžeme užívat a to dokonce bez ekologické zátěže, ketrá vzniká při výrobě všech těchu umělých vláken.

  superkarma: 0 21.01.2009, 08:54:24
 13. avatar
  [5] kačinka [*]

  Spím leta v dece z ovčího rouna a je mi v ní blaze.

  superkarma: 0 21.01.2009, 08:41:38
 14. [4] Lindaa [*]

  Od 2,5 roku mám alergii na vsechno od prírody (srst, roztoce, vsechny pyly a co já vím co vsechno jeste). Kdyz mi bylo 10-11roku vydupala jsem si psa - dlouhosrstýho jezevcíka, pravda nespal se mnou v posteli a i v mým pokoji se zdrzoval minimálne, ale jinak obýval s námi celý byt. Mela jsem ho 10 let, pak jsem se odstehovala, porídila si manzela a deti a moje alergie se kazdým rokem zhorsovala. I tzv. psi vhodní pro alergetiky (jorksírák apod) me po 5 minutách zacnou dusit. Nicméne riskuji a na jare jsem si porídila 2 jezevcice a hle spí mi potvora chlupatá v posteli a me nic není. Ale jakmile strcím hlavu k tchánovým, kterí mají chov spanelských teriéru, tak se dusím. Doktor mi to vysvetlil, ze jelikoz jsem mela jezevcíka v puberte, kdy v tele je nejvíce zmen, tak ac silný alergetik na kde co, na jezevcíka mám obranné látky

  superkarma: 0 21.01.2009, 08:08:59
 15. avatar
  [3] tyrkys [*]

  Eva_Fl: Klid. Jsi dneska nějaká vostrá, ne?

  superkarma: 0 21.01.2009, 01:09:19
 16. [2] gentiana [*]

  A tu doušku psal nějaký krasoduch z PETA?

  superkarma: 0 21.01.2009, 00:49:59
 17. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  A tupi majitele domacich zvirat se radeji udusej, jen aby bestii nedali pryc. Dobre jim tak.

  superkarma: 0 21.01.2009, 00:40:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme