Šťastná je čtenářka Maryene, která si libuje, že její muž nepropadl žádné ze zdraví ohrožujících závislostí – tedy nekouří ani neholduje nadměrně alkoholu. Jednu závislost ale má...

Dovedete si svůj život představit bez televize? Manžel čtenářky Maryene určitě ne.


Přeji všem hezký konec týdne na ženě in.

Myslím si, že nějakou závislost má každý živý tvor. A lidé jich mají nejvíce, i ti co tvrdí, že ne. Závislosti si pěstujeme v sobě už od chvíle co jsme přišli na svět, další si budujeme svým způsobem života a stejně jako naše povaha se utvářejí v závislosti na prostředí ve kterém se pohybujeme, výchově a na některých se může podílet i dědičnost. Nejsem psycholog, ale myslím si, že je to tak. Je jenom na nás, na naší silné vůli, jak jim dokážeme odolávat a také na našem okolí, jak nás před nimi dokáže ochránit.

Mám štěstí, že můj muž nikdy nekouřil a přestože si rád dá sem tam skleničku, dokáže žít i bez alkoholu a nikdy mu nepropadl. Mohla bych napsat, že je závislý na jídle, je veliký labužník a nejenom že rád jí, rád si o jídle i povídá a strašně rád nakupuje. Ale v době našeho seznámení si vystačil třeba i s pár zrnky hroznového vína a jídlo jako by se ho netýkalo. Takže to závislost nebude.

Na čem je tedy závislý? Bez čeho nemůže být? Nejspíš bez televize. Věc, bez které bych se já asi zcela obešla. Lépe řečeno a televizním zpravodajství. Zpočátku mi vadilo, že u nás musí stále hrát, i když se na ni nedívá. V ruce nejméně dva ovladače a přepínal a přepínal. S televizí se probouzel s televizí usínal. Televize v každém pokoji a u stolu sedával na místě, aby na ni viděl. Náš program se řídil podle programu televizního, aby mu něco neušlo. Brala jsem si ho v době, kdy už měl větší děti, u nich to fungovalo stejně a mě doslova vytáčelo, když už všichni spali a tři televize hrály až do rána.

Potom jsme se přestěhovali do nového domu a podařilo se mi prosadit, že televize bude jenom v obývacím pokoji. Dnes už dokáže vyměnit televizi za posezení na zahradě nebo vyjížďku na kole. Dokáže strávit celý den venku, ale jakmile vejde do domu, ta magická skříňka ho stejně vtáhne do své moci. Když je manžel doma, je většinou nepřetržitě zapnutá. A na naší nedávné dovolené, jakmile jsme přišli na pokoj, zapínal ji také. Vůbec mu nevadilo, že neumí španělsky a nic jiného tam nebylo. A minulý týden si na chalupu dokonce v tašce přivezl setobox. Naštěstí zapomněl doma nějaký káblík, tak se mu to nepodařilo připojit.

Přesto televizi nepovažuji za svoji konkurentku. A protože vím, že ani já nejsem dokonalá, beru tu jeho závislost s nadhledem. A ještě jedna moje zkušenost na závěr. Pokud jsem o jeho závislosti mluvila, kritizovala ji a nebyla jsem tolerantní, jako bych ho s ní ještě více svazovala. Dnes o tom nemluvím, jednoduše ji v nestřežené chvíli vypínám a také se odvolávám na účty za elektřinu. Funguje to. A také jsem se s tím asi naučila žít. 

Hezký den a hodně trpělivosti s našimi „závisláky“ přeje,
Maryene

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 11. 10. 2013: Partnerovy závislosti

  • Jaké závislosti vás na vašem partnerovi štvou?
  • Jaké závislosti se vám na vašem partnerovi líbí?

Posílejte mi své příspěvky vážné i nevážné na téma: Partnerovy závislosti. Můžete to vzít s humorem, ale můžete se o nich rozvyprávět i jako o problému. Nejzazší termín odevzdání příspěvků je v pátek 11. 10. 2013 v 15.00 hodin. Posílejte je na redakční e-mail (viz níže). Formu nechám na vás, ale dbejte, aby byl příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, tedy pokud chcete mít šanci na uveřejnění, a tím i na možnost získání hezkého dárku – objemného balíčku čtyř prostředků na mytí nádobí PUR!

O dárku rozhodnete i vy!
Aby byla trochu změna, rozhodl jsem se pod každý čtenářský příspěvek dát anketu, ve které mu budete udělovat známku (od jedničky do pětky, jako ve škole). Nakonec vyberu jednu premiantku, kterou odměním. Můžete tady namítnout, že příspěvky, které vyjdou dříve, budou mít více hodnocení než příspěvky, které vyjdou odpoledne. To je pravda. No, budiž, aby byl dostatek času na oznámkování odpoledních čtenářských příspěvků, nevyhlásím premiantku s ukončením tématu, ale až si na to večer vzpomenu. To nebude dřív než ve 20.00 hodin, ale možná taky o půlnoci...

pur

Reklama