A pak že už neplatí fráze „zlaté české ručičky“! Čeští vědci z textilní fakulty liberecké Technické univerzity nyní dokončují převratný objev. Vyvíjejí totiž speciální textilní materiál, jehož pomocí by si tělo vyrobilo svou vlastní novou chrupavku. Už za tři roky by se mohla tato nová metoda léčby nemocných kloubů začít používat. Navíc nejsou nutné další reoperace. 

Problémy s chrupavkou mají především aktivní lidé a starší osoby. Například více než třetina sportovců prodělá zranění kolena a chrupavky. Kolena musí totiž mnohdy přenášet i osminásobek váhy lidského těla. Vážnější případy pak čeká výměna kloubu.

Ale brzy by se vše mohlo změnit. Nový textilní materiál použijí lékaři na místo poničené chrupavky a tělo si pak okolo něj vytvoří vlastní novou chrupavčitou tkáň. Původní kloub zůstane zachován a textil, který funguje jako výztuha, se pak rozpustí a vstřebá.

Vědci už vyvinuli pletené cévní implantáty nahrazující prasklé cévy. Novinkou nejsou ani náplasti, vylučující hojivé látky podle pacientovy potřeby. V nejbližších deseti letech se počítá i se speciálním lůžkem, které se přizpůsobí stavu pacienta či s umělou kůží a umělými svaly na textilní bázi.

Máte problémy s klouby? Používáte jako prevenci některý kloubní preparát? Pokud ano, zaznamenala jste kladný účinek?

Reklama