Zdraví

Nemocem je lepší předcházet, než je prodělat a ohrozit tím sebe i zdraví ostatních

V dětských kolektivech se nejčastěji objevují méně vážné zdravotní problémy jako nachlazení, nevolnost, často i průjem, ale může se zde vyskytnout také chřipka nebo pneumokokové infekce, které dětský organismus mohou hodně potrápit. Kromě těchto nemocí se ve skupině dětí dobře daří i vysoce infekčním nemocem, jako jsou plané neštovice či žloutenka typu A. Nakazí-li se dítě některou z těchto nemocí, měli by rodiče neprodleně kontaktovat lékaře i školku.

Žloutenka se jen tak neuhlídá

S bojem proti žloutence typu A má přímo z vlastní ordinace zkušenosti i MUDr. Renata Růžková. Onemocnělo jí všech pět dětí z jedné rodiny a jen díky velmi přísné karanténě v mateřské a základní škole nedošlo k propuknutí epidemie. „Vhodné je zvážit před nástupem do školky očkování dítěte. Ochrání ho před nepříjemným onemocněním, při kterém je nutná hospitalizace a odloučení od rodiny i kamarádů. Po léčbě obvykle následuje delší rekonvalescence, dieta a klidový režim, který vyžaduje dlouhodobé omezení běžných dětských aktivit,“ doplňuje paní doktorka Růžková a vypráví: 

ruzkovaVčasným záchytem nemocných a přísnou karanténou jsme bojovali proti lokální epidemii žloutenky A

Jako první onemocněl Pepík, bylo mu tehdy pět a půl let a navštěvoval mateřskou školu. Po týdnu jeho hospitalizace na infekční klinice k němu přijali i nemocnou Ivetku, čtyřletou sestru, která chodila do stejné školky. Postupně onemocněli i ostatní sourozenci: sedmiletá Kamila, devítiletý Honza i dvanáctiletý Ivan. Děti byly v nemocnici od února až do konce dubna.

Já jsem zatím zajišťovala zdravotní dozor pro spolužáky všech pěti nemocných dětí. Nákazou žloutenky typu A bylo ohroženo téměř 350 dětí ze dvou oddělení mateřské školy a tří ročníků tříd na základní škole. Všechny jsme museli sledovat po dobu šesti týdnů. Každý týden jsme děti vyšetřovali a odebírali jim moč, každé dva týdny jsme prováděli i krevní odběry na vyšetření jaterních enzymů.

Dodnes si vzpomínám, jak jsem každé pondělí a středu celé dopoledne nabírala krev vystrašeným „mrňouskům“ ze školky, mladším školáčkům a rádoby statečným šesťákům. Se všemi přicházeli rodiče, kteří se museli uvolnit z práce. Na boj proti žloutence jsme vynaložili velké úsilí a přálo nám i štěstí. Díky včasnému záchytu nově nemocných a přísným karanténním opatřením nepropukla v mateřské ani základní škole epidemie žloutenky typu A.

žloutenkaNejúčinnější ochranou proti onemocnění žloutenkou je očkování. Pokud ho zvažujete pro své dítě, můžete do konce června nebo do vyprodání zásob využít 20% slevu na vakcínu proti žloutence typu A. Dospělí zase mohou využít slevu na kombinovanou vakcínu, která chrání proti žloutence A a B. Navíc většina zdravotních pojišťoven také na očkování proti žloutence přispívá, některé částkou až 1 500 Kč. Více informací o slevě naleznete na www.zloutenky.cz

   
02.05.2013 - Nemoci - autor: Odborný článek

Komentáře:

  1. [2] Le44 [*]

    Jeden den a už druhé očkování ??? A proti blbosti a hamižnosti farmaceutických firem by nějaká ta injekcička nebyla ???

    superkarma: 0 02.05.2013, 16:39:51
  2. [1] lidicka [*]

    Ti sourozenci nebyli náhodou z jistého "etnika"??? Tam se žloutenka typu A šíří nekontrolovatelně a i "epicentrum" vzniku bývá v lokalitách obydlených  soc. nepřizpůsobilýmiSml30Sml22

    superkarma: 0 02.05.2013, 05:56:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme