PMS neboli premenstruačním syndromem, respektive některým z jeho průvodních znaků,  trpí každá druhá žena. Nelze ho léčit. Menstruace není totiž nemoc. Lze ho ale mnoha způsoby výrazně zmírnit.

pms

Žena stojí u sporáku a snaží se zoufale vměstnat šest hrnců na čtyři plotýnky. Muž přichází z práce.

„Proboha, proč vaříš tu večeři v šesti hrncích??“

„PROTOŽE PROSTĚ PROTO!!!!!!!!!!!!!“

Znáte obdobu něčeho podobného?

Já ano.

Nechápu proč se z dobrosrdečné, tolerantní, mírumilovné, veselé a dílem značně flegmatické MĚ stává pár dnů před nástupem pravidelného cyklu nebezpečná, nedůtklivá fúrie, kterou dohání k nepříčetnosti i fakt, že druhý dýchá. Připadám si jako vzducholoď, moje údy připomínají údy člověka stiženého parkinsonovou chorobou, jsem zpocená jako vrata od chlíva a nejraději bych mordovala členy rodiny na potkání.

To celé umocněno faktem, že nás je v domě s dcerami pět (bez Johanky čtyři) a cyklus se záhadně upraví tak, že „to dostáváme“ téměř stejně.

Čtyři dny před tím to u nás vypadá jako u Dukelského průsmyku.

Přitom bychom pro sebe, jak jsem zjistila, mohly cosi udělat.

Vyléčit PMS sice nelze, ona menstruace totiž jaksi není nemoc, ale zmírnit příznaky premenstruačního syndromu lze, a snadno i dostupně.

Čím?

  • Brokolicí

Brokolice obsahuje vysokou dávku vápníku, který obnoví váznoucí zdroje sil. Povzbudí tvorbu červených krvinek vysokým obsahem kyseliny listové.

  • Čočkou

Čočka obsahuje vysoké množství balastních složek a uhlohydrátů, které pozitivně ovlivňují hormonální rovnováhu. Tělu dodá vápník a hořčík, které zbavují křečí a uleví od pocitů napětí.

  • Dýňovými semínky

Jádra z dýně zabrání vzniku migrény a svým obsahem balastních látek udrží hladinu cukru v těle. Dýňová semínka mají i pořádnou dávku hořčíku.

  • Sójou

Sója obsahuje hormonální substance, které mírní obtíže před nástupem menstruace.

  • Ořechy

Všechny druhy ořechů od lískových až po vlašské obsahují mnoho vitaminů skupiny B a nenasycených mastných kyselin. Pomocí železa připraví tělo na nastávající úbytek krve. „I když ořechy obsahují hodně kalorií, v tomto období na ně nehleďte,“ radí lékaři.

  • Banány

Také banány jsou prý skvělými spojenci v zápasu s premenstruačním syndromem. Vysoký obsah draslíku v banánech má dehydratační účinky, což je pro tělo zvláště důležité, neboť před příchodem menstruace rádo zadržuje vodu. Banány navíc zahánějí vlčí chutě na sladké, neboť stabilizují hladinu cukru v krvi a vláknina, která je v nich obsažená, povzbuzuje uvolňování serotoninu.

Dále je dobře konzumovat

■Celer

■Melouny

■Okurky

■Mrkev

Z bylinek se ke zmírnění PMS doporučuje:

Pro vyrovnání hormonálních výkyvů bez vedlejších účinků: Tolice setá, Kozitec blanitý, Andělika čínská, Smetánka lékařská, Benedikt lékařský, Přeslička rolní, Máta peprná, Borůvka černá.

Pro eliminování vaření v šesti hrncích: Šafrán jako antidepresivum, sezamová semínka proti křečím a posílení CNS. Heřmánek jako uvolňovač svalů i uklidňovač. Kontryhel, který se při menstruaci a krátce před ní doporučuje už na egyptských papyrech s léčivými recepty. Hluchavka, které se dříve říkalo ženská bylinka. A konečně kopřiva, která pomůže od pocitu, že se podobáme Hindenburgu před startem.

Logicky nelze jaksi konzumovat všechno z výše uvedeného, zvláště ne člověkem, který má ze zeleniny nejraději husí stehno, ale jistojistě si lze najít vhodnou kombinaci a vyzkoušet.

Reklama