Bulvár

Německý vysokoškolák už není víc než český


Vysokoškoláci z Česka si mohou od Nového roku hledat snadněji práci v Německu.

Zrušení posuzování takzvané komunitární preference ale radikální změnu nepřináší. Češi ani tak o práci v Německu zvýšený zájem neprojevili. Konec restrikcí to ale není.

Očekává se, že německá vláda i teď v lednu naposledy zažádá Evropskou unii o výjimku v dodržení jednoho ze základních pilířů Unie, volného pohybu osob. Restrikce svého pracovního trhu hodlá Německo užívat až do května 2011.

 

„Nařízení spolkového ministra práce a sociálních věcí o přístupu vysokoškoláků z nových členských států EU na německý pracovní trh od 1. ledna ruší provádění těmto lidem testu komunitární preference.

Český vysokoškolák bude nadále potřebovat pracovní povolení,“ upozornil generální konzul České republiky v Drážďanech Tomáš Podivínský.

Jen jeho udělení nebude podléhat národnostní kvalifikaci, že by Němec dostal přednost před Čechem, velká změna to tak není. „Zatím evidujeme pouze dva dotazy českých vysokoškoláků na téma této legislativní změny,“ uvedl konzul.

 

„Je třeba však zdůraznit, že restrikce pro české občany budou platit i nadále a Německo využije nejzazšího možného termínu blokace svého trhu práce před zájemci z nových zemí EU, tedy května 2011,“ upozornil Podivínský.

 

Na německém trhu práce by se podle pozorovatelů mohli uplatnit především odborníci v oblasti výpočetní techniky nebo ekologie. Ostatně počítačový odborníci dostali už dříve od německé vlády „zelenou“.

Forma takzvaných zelených karet pro vybrané obory byla představena už předešlou Schröderovou vládou.

 

Češi jsou nicméně vnímáni jako méně ochotní se stěhovat za prací. Německý strach z vlny migrantů za prací se týká především Poláků.
   
13.01.2009 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] kareta [*]

  dělat v zahraničí legálně musí být nuda Ráda vzpomínám na úprky od pásu a čistky imigrační policie, když jsme dělaly v továrně ve středomoří

  superkarma: 0 13.01.2009, 14:42:10
 2. avatar
  [2] psycho [*]

  Chudák Němci, a to měli tak výkonnou ekonomiku. Jak se jim do organizace začnou vrtat "odborníci" odjinud, tak půjdou do háje.

  superkarma: 0 13.01.2009, 12:10:37
 3. [1] gentiana [*]

  Německo mi je jarním vánkem, ale musím nějak zjistit, jak je to tu s povinnou praxí a mám ošklivý pocit, že k ní budu potřebovat povolení k pobytu, což znamená půl dne na policii.

  superkarma: 0 13.01.2009, 10:41:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme