Smutný příběh zaslala do našeho  Atlasu psích plemen čtenářka Martina. Vypráví v něm o dětství a otcově německém ovčáku Bakovi, služebním psu, pro kterého byl povinnost víc než vlastní život...

Země původu: NěmckoNěmecký ovčák
Použití: Ovčácky a služební pes
Klasifikace podle FCI:

Hmotnost:

  • Psi: 30 až 40 kg
  • Fenky: 22 až 32 kg

Velikost:

  • Psi: výška v kohoutku 60 až 65 cm
  • Fenky: výška v kohoutku 55 až 60 cm

Průměrně se dožívá: 12 až 13 let
Chovatelský klub:

Historie plemene...

Německý ovčák, s jehož plánovitým chovem se začalo v roce 1899 po založení Spolku pro německé ovčáky (SV), byl vyšlechtěn ze středoněmeckého a jihoněmeckého rázu ovčáckých psů, které tehdy existovaly, s konečným cílem získat služebního psa s vlohami pro velké výkony. K dosažení tohoto cíle byl vypracován standard plemene německý ovčák, který se vztahuje nejen k tělesným vlastnostem, ale i k povahovým a charakterovým vlastnostem.

Vzhled psa a důležité proporce...

Německý ovčák

Německý ovčák je pes střední velikosti, poněkud obdélníkového formátu, silný a dobře osvalený. Kosti jsou suché a je celkově pevné konstituce.

  • DŮLEŽITÉ PROPORCE: Kohoutková výška činí u psů 60 - 65 cm, u fen 55 - 60 cm. Délka trupu přesahuje kohoutkovou výšku zhruba o 10 - 17%.

Povaha německého ovčáka...

Pes musí být povahově vyrovnaný, pevných nervů, sebevědomý, absolutně přirozený (s výjimkou vydráždění), zcela dobromyslný, ale pozorný a ovladatelný. Musí mít odvahu, bojovnost a tvrdost, aby byl vhodný jako doprovodný, strážní, služební, pastevecký pes a pes k obraně.

Jak o vlčáka pečovat?

Protože jde o služební plemeno, je historicky zvyklé na práci, kterou také ke svému spokojenému životu potřebuje. Prací ovšem rozumíme nejen klasický výcvik, ale s německým ovčákem můžete dělat i celou řadu moderních psích sportů.

Co se týče výživy, je středně náročná s akcentem na klouby a pracovní vytížení. Pes dobře náší pobyt v kotci. Ať už jde o dlouhosrstou či krátkosrstou varianta, vždy je srst ovčáka jemná a bohatá, proto vyžaduje pravidelné vyčesávání.

Zkušenosti čtenářky Martiny s německým ovčákem Bakem

Dnes bydlím v paneláku a psa nemám, ale chtěla bych zavzpomínat na tátova Baka. Je to můj psí hrdina z dětství.

Táta pracoval jako ostraha a Bak byl jeho služební vlčák. Měli jsme doma ještě malého voříška Ritu, ta směla všude, ale k Bakovi jsme se nesměli přiblížit. Bydlel v kotci na dvorku a táta říkal, že je ve výcviku, tak ho nesmíme rozmazlovat.

Vždycky jsem se těšila, jak půjdeme v sobotu s Bakem do lesa. Byl hodný, ale uměl toho hrozně moc, táta ho cvičil každý den, akorát v tu sobotu si dávali volno. Nikdy jsem neviděla jiného psa, který by takhle na slovo poslechl. Vybavuji si, že tátovi stačilo kývnout a Bak přesně věděl, co má udělat, dával pořád pozor.

Na sobotní vycházce jsme si mohli s Bakem hrát. Tak nás jako honil, potom jsme se mu schovávali a táta nás s Bakem hledal. Vždycky nás našel. Strašně jsem si přála koupit si jednou také vlčáka, ale pak jsem se odstěhovala s manželem do města a malého bytu, tak to nešlo.

Jednou, bylo mi dvanáct, se táta vrátil z práce pozdě a bez Baka. Byl strašně smutný a celé dny nemluvil. Nikdy nám neřekl, co se stalo, tak mi to řekla až máma, když už s námi táta nebyl. Táta zjistil, že nějací dělníci kradou ve skladu zboží. Nakládali si ho do auta a táta je chtěl zastavit. Jenže oni najednou do toho auta skočili a prudce se rozjeli. Baka při tom srazili. Byla to úplně zbytečná smrt, protože je zastavili u vrátnice. Táta si pak pořídil dalšího služebního vlčáka, ale už to nebyl Bak...

Fotku nemám, je to už dlouho a my jsme tenkrát nefotili, tak to snad nevadí.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu:jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama