Dalším plemenem, které si vysloužilo své místo v Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz je německá doga. Svou zkušenost s dogou Dutchem vám tentokrát předá naše kolegyně grafička Katka Vozková...

Doga

Země původu: Německo
Použití: Společenský, strážní pes a pes pro ochranu
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 2. Pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi
  • Sekce 2.1 Molossové, dogovití psi
  • Bez zkoušek z výkonu
  • Celý standard FCI: Německá doga (klikni)

Velikost (kohoutková výška):

  • Psi: nejméně 80 cm
  • Fenky: nejméně 72 cm

Hmotnost: 55 až 75 kg
Průměrně se dožívá: 9 let
Chovatelský klub: Klub chovatelů německých dog (www.nemecka-doga.cz)

Historie plemene...

Za předchůdce dnešních německých dog jsou považováni staří býkohryzové stejně jako psi používaní ke štvaní zvěře a k lovu na divočáky. Svojí konstitucí tvoří střed mezi silným mastifem anglického typu a rychlým obratným chrtem. Označení doga nejprve patřilo velkým, silným psům, kteří zpočátku nemuseli patřit k žádnému určitému plemeni. Názvy jako ulmská doga, anglická doga, dánská doga, pes na štvaní, pes na divočáky a velká doga později označovaly podle barvy a velikosti různé typy těchto psů. V roce 1878 se v Berlíně rozhodl sedmičlenný výbor nadšených chovatelů a rozhodčích pod předsednictvím Dr. Bodinuse zahrnout všechny výše uvedené variety pod název „německá doga“. Tím byl položen základní kámen samostatného německého plemene psů. V roce 1880 byl při příležitosti výstavy v Berlíně sestaven první standard dogy, který od roku 1888 spravuje „Deutscher Doggen - Club 1888 e.V“, a který byl během let opakovaně upravován. Jeho dnešní forma odpovídá požadavkům FCI.

Vzhled psa a důležité proporce...

Doga

Německá doga spojuje ve svém ušlechtilém zjevu velikost, sílu a harmonickou stavbu těla s hrdostí, sílou a elegancí. Díky substanci, spojené s ušlechtilostí, harmonií vzhledu, dokonalým proporcím  jednotlivých linií a především díky mimořádně výrazné hlavě, působí doga na pozorovatele jako ušlechtilá socha. Doga je Apollem mezi psy.

Důležité proporce:  

  • Stavba těla je téměř kvadratická; to platí obzvláště u psů.
  • Délka trupu (vrchol hrudní kosti až vrchol sedací kosti) by neměla u psů přesahovat kohoutkovou výšku o více než 5 %, u fen by ji neměla přesahovat o více než 10 %.

Povaha německé dogy...

Přátelská, milá a svému majiteli velmi příchylná, obzvláště k dětem; vůči cizím zdrženlivá. Žádoucí je sebevědomý, neohrožený, lehce ovladatelný, učenlivý společenský a rodinný pes s vysokým prahem vzrušivosti, bez projevů agresivního chování.

Jak o německou dogu pečovat?

Německá doga je vlídný přátelský pes, který potřebuje dostatek pohybu. Miluje lidi, a proto špatně snáší pobyt v kotci, kde je nešťastná. Když se k ní však budete chovat pozorně a láskyplně, odvděčí se vám dobráckou klidnou povahou a nadhledem.

Protože jde o velké, ba obří plemeno, je nezbytný trpělivý výcvik.

Všechna velká plemena, a dogy pro svou mohutnost obvzláště, potřebují kvalitní krmivo. Hlavně v období růlstu, kdy se zvířeti vyvíjí kostra, by se kvalita krmiva neměla zanedbávat.

Slovo kolegyně grafičky Katky - paničky dogy Dutche

Doga

Dogu jsem chtěla vždycky. Mám ráda velké psy, budí ve mně respekt a pes má být nejenom přítel, ale člověk se s ním má cítit bezpečně.

Každý má takové ty typické rady, jak si vybrat štěně... „první, co se k tobě přivalí...“ já vybrala to, co spalo v koutě, nemělo kýlu a mělo velké tlapy. Přesně můj typ.

Dogu člověk musí cvičit už kvůli její váze, jinak riskujete život svůj i její. Pokud je trpělivý, dokáže opakovat ty stejné příkazy pořád dokola a trvá na svém... (žádného násilí není třeba). Doga se učí velmi rychle. Alespoň to je moje zkušenost. Nemám ráda psy na vodítku, proto jsem ho naučila tolik povelů, abychom se domluvili pouze povely a zvuky... a klapalo to na jedničku.

Doga

Je to pes, který si vás při procházce hlídá, a pokud ho napadne pes, nekouše, ale předními běhy ho „profackuje.“

Strava není zase tak náročná... tedy v dospělosti. Doga není bezedná a v dospělosti se naučí jíst, když má hlad. I když vám občas sežere čtyři másla i s obalem nebo vcucne spodní prádlo.

Slintání dog je pověstné, a na to si prostě musíte zvyknout... někdy dokáže vyčarovat i bubliny.

Někdo tvrdí, že je doga hloupá. Není to tak. Je jen rozvážná a trochu flegmatická k tomu, co se děje pod ní.

Doga

Výborně vypozoruje, jak se ke komu chovat, takže na starší lidi neskáče a děti jí můžou klidně ošahávat mandle.

Díky své velikosti je většinou nucena se přizpůsobit menšímu prostoru. Dutch uměl epesně couvat, chodit po chodníčcích v zahradě a stočit se do klubíčka tak, že nebyl skoro vidět.

Snad největším zadostiučiněním byl fakt, že si ve finále padl do oka i s babičkou a začali se spolu dívat na televizi..

„Doga je jak člověk,“ říkal pan chovatel. A měl pravdu.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama