Domácnosti už se pomalu začaly halit do vánočního kabátu. Pokud jste kreativní duše, máme pro vás tip na adventní tvoření. Vyrobte si vlastní vánoční ubrus.

hvezda

Určitě se shodneme na tom, že největší duchovní hodnotu pro nás mají ty věci, které si sami s láskou vyrobíme. Pojďme se nyní podívat, jak v několika jednoduchých krocích vytvoříme vánoční ubrus.

Potřebujete bílou látku (se založenými okraji) libovolné velikosti nebo obyčejný jednobarevný obrus a barvy a fixy na textil. Barvy použijeme na vybarvování větších ploch, fixy nám pomohou lépe zvládnout detaily.

Skočte si do nejbližších výtvarnických potřeb a chtějte odolné fixy na textil, dají se koupit i vypratelné. Osobně můžu doporučit výrobce Centropen. Šestibarevná základní sada vás přijde asi na 50 korun. Můžete dokoupit i jednotlivě v ceně od 8 korun. Barvy na textil doporučuju od výrobce Nerchau. Jedna barva stojí kolem 40 korun.

1. krok: Najděte si předlohu
Nejprve si najděte nebo navrhněte motiv, který budete chtít na ubrus namalovat. Pokud nejste výtvarně zdatní, zkuste si pomocí průsvitného papíru a čtvrtky vytvořit šablonu.

2. krok: Předkreslete si motiv
Pokud nemáte příliš důvěry ve svůj um, můžete si tužkou nebo krejčovskou křídou svůj motiv na ubrus předkreslit. Když to pokazíte, nic se neděje. Půjde to vyprat.

3. krok: Začněte kreslit
Nakreslete si na ubrus zvolený motiv. Barvami vybarvujte větší plochy a pomocí fixů vykreslete detaily. Je také možné na všechno použít jen fixy.

ubrus

4. krok: Nechejte zaschnout a zajistěte ustálení barvy
Ubrus nechte několik hodin schnout. Pak obrázky důkladně zažehlete přes pečící papír. Můžete použít i kus látky, ale je možné, že se vám barvy budou na látku ještě lepit. S papírem to nehrozí. Poté ubrus namočte alespoň na deset minut do octové lázně.

5. krok: Perte v ruce
Ubrus po octové lázni ručně přeperte ve vlažné vodě, aby se zbavil zápachu z octa. Používejte prostředky pro ochranu barvy, aby obrázky nevybledly. Stejnou péči věnujte ubrusu i při dalších praní.

ubrus

 

Reklama