Špatné pohádky se objevují mezi starými i novými kousky. To si myslí čtenářka mařinka, která nemá v pohádkách ráda násilí a vulgaritu. A těší se na novou pohádku o Vánocích.

Souhlasím s Vámi, milá mařinko, taky mi vadí, když se dětem předkládá násilí a vulgarita a podobné věci. Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju krásný den.


Krásný pohádkový den,

na pohádky se s dětmi díváme rádi, a to jak na staré klasické, tak i na ty nové. Špatné jsou v obou skupinách. Vím, že lidé nadávají a říkají, že nové pohádky jsou na nic. Některé ano. Třeba Princezna ze mlejna 2 - to je tak příšerně uječená pohádka, že se to nedá poslouchat. I staré pohádky někdy moje děti nezaujmou - většinou jsou to studiovky, kde se nic moc neděje, hodně a dlouze se mluví a scén je minimum. Ale staré pohádky jsou slušné. To je asi ta nejzásadnější věc, která mi na nových pohádkách vadí - ta vulgarita.

Mám pocit, že snad v každé nové, zejména americké (animované) pohádce někdo s prominutím prdí a grká a všichni z toho mají ohromnou legraci. Také je normální, že si nadávají a mlátí se. Násilí nemám ráda, a to i proto, že malé děti napodobují, co vidí, nechápou, že není normální bít druhé. Třeba Madagaskar 1+2 - je tam babička, která několikrát (bezdůvodně) zmlátí lva Alexe a v jednom případě ji za to lidé poplácávají po rameni. Nechci, aby děti jako normu braly to, že prdět na veřejnosti je ohromná zábava a zmlátit druhého také. A pak se lidé diví, když se už v první třídě objeví dítě, které šikanuje spolužáky - a bohužel to není výjimečné, v mém okolí takových případů bylo víc než zdrávo. Násilí mi vadí, a proto jsem dětem nečetla ani klasické pohádky (Perníkovou chaloupku, Červenou Karkulku a podobně). Kdysi se mi dostala do rukou sbírka pohádek českých klasiků (Erben, Němcová...) v původní podobě - to byla kruťárna! Chtěla jsem dítku přečíst Princeznu se zlatou hvězdou, kterou máme moc rádi pro její poetičnost a nádhernou výpravu, ale originál mě doslova šokoval. Víte, že princezna neutekla před králem Kazisvětem, ale vlastním otcem? Ten totiž truchlil pro svou zemřelou ženu, a když jeho dcera začala dorůstat do krásy a podobat se své matce víc a víc, rozhodl se, že se s dcerou ožení, že dcera nahradí manželku. A to byla ještě jedna z mírnějších pohádek, běžně se tam vydloubávaly oči, usekávaly ruce a vařily v kotli, pohádky končily tragicky, to byl horor i pro náctileté, to se malým dětem číst nedalo.

Jako každý rok se už teď těšíme, jaké pohádky budou dávat o svátcích. Jsem zvědavá, jaká bude letošní pohádka na Štědrý večer. Některé pohádky jsou krásné a rádi se na ně díváme znovu a znovu, třeba Tajemství staré bambitky - je vtipná, roztomilá, jsou tam líbivé písničky a žádné drasťárny a vulgarity. Tak snad i letos nás nějaká okouzlí.

Krásný den přeje mařinka

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Pohádky včera a dnes

  • Máte rády pohádky? A vaše děti?
  • Znají vaše děti klasické pohádky? (Perníkovou chaloupku, Smolíčka...)
  • Čtete dětem pohádky před spaním?
  • Jakou pohádku jste měla v dětství ráda?
  • Co myslíte, jsou dnešní pohádky horší než dřív?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Výherkyně dnes získá knížku Sexy vrásky a velké lásky, kterou napsala India Knightová (nakl. JOTA). Na vaše příspěvky se těším do dnešních 14.30 hodin na adrese redakce@zena-in.cz, heslo je POHÁDKY. Předem děkuju a přeju hezký den!

obal

Reklama