Novinky

Nemám ráda vulgaritu a násilí

Špatné pohádky se objevují mezi starými i novými kousky. To si myslí čtenářka mařinka, která nemá v pohádkách ráda násilí a vulgaritu. A těší se na novou pohádku o Vánocích.

Souhlasím s Vámi, milá mařinko, taky mi vadí, když se dětem předkládá násilí a vulgarita a podobné věci. Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju krásný den.


Krásný pohádkový den,

na pohádky se s dětmi díváme rádi, a to jak na staré klasické, tak i na ty nové. Špatné jsou v obou skupinách. Vím, že lidé nadávají a říkají, že nové pohádky jsou na nic. Některé ano. Třeba Princezna ze mlejna 2 - to je tak příšerně uječená pohádka, že se to nedá poslouchat. I staré pohádky někdy moje děti nezaujmou - většinou jsou to studiovky, kde se nic moc neděje, hodně a dlouze se mluví a scén je minimum. Ale staré pohádky jsou slušné. To je asi ta nejzásadnější věc, která mi na nových pohádkách vadí - ta vulgarita.

Mám pocit, že snad v každé nové, zejména americké (animované) pohádce někdo s prominutím prdí a grká a všichni z toho mají ohromnou legraci. Také je normální, že si nadávají a mlátí se. Násilí nemám ráda, a to i proto, že malé děti napodobují, co vidí, nechápou, že není normální bít druhé. Třeba Madagaskar 1+2 - je tam babička, která několikrát (bezdůvodně) zmlátí lva Alexe a v jednom případě ji za to lidé poplácávají po rameni. Nechci, aby děti jako normu braly to, že prdět na veřejnosti je ohromná zábava a zmlátit druhého také. A pak se lidé diví, když se už v první třídě objeví dítě, které šikanuje spolužáky - a bohužel to není výjimečné, v mém okolí takových případů bylo víc než zdrávo. Násilí mi vadí, a proto jsem dětem nečetla ani klasické pohádky (Perníkovou chaloupku, Červenou Karkulku a podobně). Kdysi se mi dostala do rukou sbírka pohádek českých klasiků (Erben, Němcová...) v původní podobě - to byla kruťárna! Chtěla jsem dítku přečíst Princeznu se zlatou hvězdou, kterou máme moc rádi pro její poetičnost a nádhernou výpravu, ale originál mě doslova šokoval. Víte, že princezna neutekla před králem Kazisvětem, ale vlastním otcem? Ten totiž truchlil pro svou zemřelou ženu, a když jeho dcera začala dorůstat do krásy a podobat se své matce víc a víc, rozhodl se, že se s dcerou ožení, že dcera nahradí manželku. A to byla ještě jedna z mírnějších pohádek, běžně se tam vydloubávaly oči, usekávaly ruce a vařily v kotli, pohádky končily tragicky, to byl horor i pro náctileté, to se malým dětem číst nedalo.

Jako každý rok se už teď těšíme, jaké pohádky budou dávat o svátcích. Jsem zvědavá, jaká bude letošní pohádka na Štědrý večer. Některé pohádky jsou krásné a rádi se na ně díváme znovu a znovu, třeba Tajemství staré bambitky - je vtipná, roztomilá, jsou tam líbivé písničky a žádné drasťárny a vulgarity. Tak snad i letos nás nějaká okouzlí.

Krásný den přeje mařinka

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Pohádky včera a dnes

 • Máte rády pohádky? A vaše děti?
 • Znají vaše děti klasické pohádky? (Perníkovou chaloupku, Smolíčka...)
 • Čtete dětem pohádky před spaním?
 • Jakou pohádku jste měla v dětství ráda?
 • Co myslíte, jsou dnešní pohádky horší než dřív?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Výherkyně dnes získá knížku Sexy vrásky a velké lásky, kterou napsala India Knightová (nakl. JOTA). Na vaše příspěvky se těším do dnešních 14.30 hodin na adrese redakce@zena-in.cz, heslo je POHÁDKY. Předem děkuju a přeju hezký den!

obal

   
28.11.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [9] mařinka [*]

  MaVy — #8 Díky za podporu. :) Také na noc vybírám nějaké klidné nenásilné pohádky - a že jich je! :) Třeba klasika - Děti z Bullerbynu a jiné pohádky Lindgrenové.

  superkarma: 0 28.11.2013, 14:35:23
 2. [8] MaVy [*]

  mařinka — #5 souhlasím,čtu každý večer ale ne o tom jak někdo někoho zabíjí,ani já na to nekoukám,proč to číst malým dejme tomu 3letým dětemSml80

  1. na komentář reaguje mařinka — #9
  superkarma: 0 28.11.2013, 14:21:26
 3. avatar
  [7] kobližka [*]

  Souhlasím s tebou v tom,že "Princezna ze mlejna" je jedna z pohádek,na kterou se fakt nedá dívat kvůli té uječenosti.Tou se ovšem vyznačuje většina Troškových pohádek.

  superkarma: 0 28.11.2013, 13:21:55
 4. [6] mařinka [*]

  v.poho — #2 peetrax — #4 Záleží, co myslíte těmi "menšími dětmi". Neumím si představit, že dítko předškolního věku zasvěcuji do sexuální výchovy až do této míry, tj. co je incest. Malé děti považují za normální říkat, že se ožení s maminkou či sestřičkou, až vyrostou, že se vdají za tatínka. A i když rodiče vysvětlují, že to nejde, tak jsouděti podle mého ještě malé na to, aby pochopili, co bylo na pohádce špatně a proč princezna před tátou utekla. Na spoustu věcí mají děti čas, malé děti nezřídka nerozlišují skutečnost a fantazii/sny, proč je tedy zahlcovat a děsit? Jasně, vysvětlíme, že na ně cizí lidé nemají šahat, že jsou zlí lidé a nemůžou se na ulici bavit s ostatními, ale nejprv základy a postupně, jak děti rostou, přidávat další varování. Je rozdíl číst původní Princeznu se zlatou hvězdou čtyrletému a osmiletému dítku.

  superkarma: 0 28.11.2013, 12:23:31
 5. [5] mařinka [*]

  peetrax — #1 Měla jsem na mysli čtení před spaním, a před spaním malým dětem číst hrůzostrašné příběhy prostě nebudu. Klasiku samozřejmě znají, třeba na Perníkovce či Karkulce jsme byli v divadle. A to, že existují lidé, kteří to s druhými nemyslí dobře - vždyť to je v každé pohádce, vždy bojuje dobro se zlem. Zlo se dá vyjádřit i jinak než bezduchým násilím. Moje děti rozhodně nevyrůstají jako skleníkové rostlinky, k otrkání ale nejsou potřeba drastické pohádky s vydloubanýma očima a usekanýma rukama.

  1. na komentář reaguje MaVy — #8
  superkarma: 0 28.11.2013, 12:16:42
 6. avatar
  [4] peetrax [*]

  v.poho — #2 právě na příbězích to jde hlavně menším dětem dobře vysvětlit Sml22

  1. na komentář reaguje mařinka — #6
  superkarma: 0 28.11.2013, 12:16:24
 7. avatar
  [3] chanahd [*]

  Tak ony původně pohádky nebyly určeny pro děti.

  Nejblíž těm původním je asi Erbenova Kytice Sml16 Takže těm kruťárnám v nich  se nedivím.

  superkarma: 0 28.11.2013, 12:16:04
 8. avatar
  [2] v.poho [*]

  peetrax — #1 Souhlasím, sice jsem netušila, že originál Princezna se zl. hvězdou v podstatě pojenávala o hrozbě zneužití vlastní dcerySml80, na druhou stranu, vždyť to je pro dítě jasný návod a odpověď, jestli je chyba u něj nebo u tatínka, když se s něčím takovým setká.

  A že je třeba, aby se i o tom s dětmi mluvilo, je člověku jasné, jen když si otevře noviny.

  1. na komentář reaguje peetrax — #4
  2. na komentář reaguje mařinka — #6
  superkarma: 1 28.11.2013, 12:13:27
 9. avatar
  [1] peetrax [*]

  Myslím, že dětem by tradiční pohádky jako Perníková chaloupka neuškodily. Podle mě děti musejí vědět, že existují i lidé, co to s nimi nemyslí dobře a že existují šťastné konce. Já jsem vyrostla na nejen na těchto pohádkách, ale i na pochmurných pohádkách bratří Grimmů nebo Andersenovi a dalších a nezanechlo to na mně žádné následky.

  Nemyslím, že je řešení dělat z dětí skleníkové kytičky, to se pak budou v životě hodně divit... Sml15

  1. na komentář reaguje v.poho — #2
  2. na komentář reaguje mařinka — #5
  superkarma: 2 28.11.2013, 11:40:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme