Zdraví

Nekuřácké restaurace mají prokazatelně lepší vliv na lidské zdraví


Cigarety si mezi kuřáky vyžádají v České republice na 18 000 životů ročně. Z karcinogenního koktejlu, který vzniká s každou zapálenou cigaretou, ovšem neupíjí jenom samotný kuřák, ale i lidé, kteří se zdržují v jeho okolí. Pasivní kuřáci nedýchají pouze zapáchající vzduch, ale především oněch 4 000 jedovatých látek, z nichž některé i ve vyšších koncentracích než samotný kuřák. Pasivní kouření tak u nedobrovolného kuřáka způsobuje stejné spektrum nemocí jako kouření aktivní včetně rakoviny plic. Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku dokládá, že pasivní kouření stojí pouze v České republice za smrtí zhruba 3 000 lidí ročně.

 

I když už zákon na mnoha veřejných místech kouření brání, v restauracích mají kuřáci zatím zcela volnou ruku. Otázka zavedení nekuřáckých restaurací vzbuzuje velké emoce a v diskusi o zavedení či nezavedení nekuřáckých restaurací často zanikají racionální argumenty a zkušenosti z jiných zemí, které již kouření v barech, hospodách i restauracích zakázaly.

 

Restaurace bez cigaret nebankrotují

Právě zkušenosti z Velké Británie, Belgie, Švédska, Norska, Litvy, Itálie nebo Austrálie ukazují, že hospodští o tržby rozhodně nepřišli. Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku upřesňuje: „Vliv nekuřáckých restaurací na ekonomické výsledky je pozitivní nebo žádný, a to včetně malých podniků a barů. Jako příklad lze uvést restaurace v New Yorku, kdy bylo po zákazu kouření v pohostinství vybráno o 12 % více na daních než předchozí rok, vzniklo tam přes 10 000 nových pracovních míst a bylo uděleno přes 270 nových licencí na restaurace.“

 

Zlepšení zdraví populace jde v ruku v ruce se zákazem kouření v restauracích

I když většina „nekuřáckých“ zákonů je v platnosti pouze několik let, je již možné hodnotit dopady na výskyt těch nemocí, kterými pasivní kuřáci trpí nejvíce – onemocnění srdce a cév. Za všechny studie, které dokazují velmi rychlý a výrazný pozitivní vliv na snížení počtu akutních srdečních onemocnění, můžeme uvést výsledky z italského regionu Piemont. Již během prvních šesti měsíců, kdy byl zákon o nekuřáckých restauracích v platnosti, zde zaznamenali pokles hospitalizací z těchto příčin o 11 % oproti stejnému období předešlého roku. V Pueblu v Koloradu bylo s odstupem osmnácti měsíců po stejném opatření dokonce o 27 % méně hospitalizací.

 

I téměř polovina kuřáků by si přála vychutnat oběd v nezakouřeném prostředí

Veřejnost se proti zavedení zákazu kouření v restauracích a barech nebrání. Naopak: nekuřáckým restauracím vyjádřilo v dubnovém výzkumu společnosti Median širokou podporu 64 % respondentů. A to nejenom z řad nekuřáků, ale i samotných kuřáků, kterých by se zákaz negativně dotkl. 45 % pravidelných a 41 % nepravidelných kuřáků by si přálo zavedení nekuřáckých restaurací.

 

Podle Kateřiny Langrové je dobrou zprávou i to, že zákon je téměř bezproblémově dodržován. „Například v Irsku, které bylo zakouřenými bary pověstné, je podle současných údajů zákon bezproblémově dodržován v 98 % všech restaurací. Irové navíc dali najevo, že vznik nekuřáckých restaurací a barů považují za nejvýznamnější věc, která se v jejich zemi za poslední rok stala,“ dokládá na příkladu z Irska Kateřina Langrová.

 

Jozef Čupka ze Společnosti pro prevenci nemocí, která provozuje pomocné webové stránky pro kuřáky www.odvykanikoureni.cz, připomíná: „Zákon o nekuřáckých restauracích nesměřuje proti závislým kuřákům. Každý odborník si uvědomuje, jak může být závislost na nikotinu silná a jak složité je se jí zbavit. Bylo by ovšem nezodpovědné vystavovat karcinogennímu koktejlu i ty, kteří již s cigaretami skončili nebo nikdy nezačali. S rakovinou, infarktem srdce, mozkovou příhodou, žaludečním vředem, osteoporózou, snížením imunity, onemocněním plic nebo poruchami plodnosti si kvůli cigaretovému kouři nezahrávají jenom kuřáci, ale i ti, kteří sedí kolem nich.“

 

Eva Králíková ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku doplňuje: „Lidé si již naštěstí začínají uvědomovat, že cigaretový kouř neznamená zdaleka jen obtěžování zápachem, ale především ohrožení zdraví. Nejnověji se to potvrdilo ve Skotsku: po prvním roce nekuřáckých restaurací tam klesl počet akutních infarktů myokardu o 17 %. Není otázka ZDA, ale KDY budeme mít čistý vzduch i v našich restauracích. V Centrech léčby závislosti máme také stále více pacientů, kteří to s odvykáním myslí vážně. Současné moderní léky jejich šanci na abstinenci významně zvyšují.“

 

 

Rozhovor s Kateřinou Langrovou z České koalice proti tabáku

 

Jakou si myslíte, že má zákon o nekuřáckých restauracích šanci na prosazení?

Záleží hlavně na tom, do jaké míry půjde zákonodárcům o ochranu zdraví našich občanů a dětí především, a do jaké míry se nechají ovlivnit lobbingem tabákových společností. Ty vědí, že právě zákaz kouření ve veřejných prostorách má velký vliv na sociální vnímání kouření, a tedy i na to, zda děti budou začínat kouřit. Zjednodušeně řečeno tabákové koncerny zákon připraví o nové zákazníky; víme totiž, že 90 % kuřáků začíná kouřit před 18. rokem. Věřím, že jasné argumenty, které mluví pro zákaz kouření v restauraci, padnou na úrodnou půdu nehledě na to, že tato opatření již lze považovat za evropský standard.

 

Můžeme se po zavedení nekuřáckých restaurací těšit i na méně kuřáků z řad dětí a dospívajících?

Ano, je prokázáno, že zákaz kouření ve veřejných prostorách je druhým nejúčinnějším opatřením, jak můžeme snížit počet kuřáků v populaci – hned za cenou cigaret. Nejen že je to motivací pro stávající kuřáky kouření zanechat, ale především má vliv na budoucí potenciální kuřáky. Mimochodem, jak chceme dětem vysvětlit, že normální je nekouřit, chováme-li se my dospělí úplně opačně?

 

Jaká si myslíte, že bude reakce českých kuřáků po zavedení nekuřáckých restaurací? 

Myslím, že obdobná jako v jiných zemích. Zavedení nekuřáckých restaurací probíhá v zemích, které je uzákonily, mnohem hladčeji, než se předpokládalo. Kuřáci chodí do restaurací a barů dál, jen na vykouření cigarety odcházejí mimo podnik, aby neohrožovali ostatní hosty. Myslím, že kuřáci jsou mnohem tolerantnější a ohleduplnější, než jak může působit dojem získaný z médií, kde se vyjadřuje především malá skupina těch, kdo nejsou ochotni brát ohled na zdraví a svobodu druhých.

 

Rozhovor s MUDr. Evou Králíkovou z Centra léčby závislosti na tabáku VFN v Praze

 

Mohou se nekuřáci v kuřáckém prostředí nějak bránit? Existuje nějaký způsob, metoda, která by pomáhala snižovat negativní vliv pasivního kouření?

Jedinou ochranou je stoprocentně nekuřácké prostředí – jinak se kouř ve vzduchu šíří podobně jako třeba moč ve vodě: těžko můžete mít v jednom bazénu močicí koutek a jinde prostor bez moči.

 

Co byste radila závislým kuřákům, kteří by se naráz museli vyrovnat se zákazem kouření u piva?

Přemýšlet o snížení počtu kouřených cigaret, možná o tom, že konečně přestanou kouřit úplně (to si přeje 7 kuřáků z deseti) nebo v nejhorším si zapálit venku. Alespoň to jsou řešení, jaká se stala skutečností ve všech zemích, kde takový zákon platí. Navíc se všude snížilo i kouření doma: Lidem začíná být jasné, že vzduch bez kouře je lepší.

 

Myslíte si, že by nekuřácké restaurace pro kuřáky znamenaly motivaci přestat kouřit?

Určitě. Sníží se spotřeba cigaret (někteří přestanou kouřit, jiní kouření omezí a další, hlavně mladiství, kouřit nezačnou). Zakouřená restaurace je také častou chvílí, kdy naši pacienti selžou a vrátí se ke kouření. V naprosté většině se na nekuřácké restaurace moc těší, protože odpadne jedno silné pokušení. Právě to je také důvod, proč se výrobci cigaret jako jediní takovému zákonu brání: Jejich prodej by klesl o 8–10 %. 

   
09.10.2007 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [133] Běla [*]

  Stejně to budou porušovat

  superkarma: 0 11.10.2007, 20:10:35
 2. avatar
  [132] Suzanne [*]

  robinek: tak mu to zatrhni ty. Líná huba - holý neštěstí.

  superkarma: 0 10.10.2007, 11:43:52
 3. [131] robinek [*]


  Souhlasím, ale kdo to nařídí mému šéfovi, který hulí ve své kanceláři navzdory zákazům kouření v celé budově.

  superkarma: 0 10.10.2007, 10:34:50
 4. [129] Bellana [*]

  kareta: Nápodobně - to už musí být hodně zajímavý člověk, abych s ním mohla sedět u jednoho stolu, přestože kouří. Jinak mám bohudík 95% přátel mezi nekuřáky.

  superkarma: 0 09.10.2007, 23:37:19
 5. avatar
  [128] kareta [*]

  Nevím jak ostatní kuřáci, ale já ve společnosti podnětných lidí nemám potřebu kouřit- obvykle dostanu strašnou chuť, když potkám militantního nekuřáka popř. když se začne objednávat alkohol. Když už, tak už

  superkarma: 0 09.10.2007, 23:10:17
 6. [127] Bellana [*]

  V Hamburku se mi líbilo, že tam na ulici nikdo nekouří a že v restauracích není nahuleno. I když to není zakázáno.

  superkarma: 0 09.10.2007, 23:03:58
 7. avatar
  [126] Anouk [*]

  Nyotaimori: To uz nestihnes, nastesti se i Nemci probouzi Ovsem predpokladam, ze elegantni koureni se stejne v metru ci na zastavce provozovat neda
  Vivian: Jasne, ja mam jenom pocit, ze tady je to mnohem vice patrne. Ted jsem rychle hledala nejake statistiky, nejnovejsi je bohuzel pouze z roku 2004. Kuraku v USA je asi 20% a stale to klesa, mezi vysokoskolaky pouze 10%. V CR je kuraku myslim asi 26%, v Nemecku nevim.
  Manx: Americka socka (tedy ne ta uplna) je na tom materialne docela dobre Jinak jak rika Vivian, ti lide maji jine priority... Me jen vzdycky rozcili, jak si nekdo takovy stezuje na nedostatek penez a mesicne strka ohromne sumy tabakovemu prumyslu

  superkarma: 0 09.10.2007, 20:39:15
 8. avatar
  [125] Vivian [*]

  Manx: však člověk z nižší sociální vrstvy nemusí být nutně chudý. Oni tyhlety vrstvy mají mnohdy příjmy docela slušné (dokud stát nezkrouhne dávky) A nebo prostě jinak hospodaří. Pokud je člověk závislý, tak si ty peníze na drogu nějak vždycky obstará. Třeba si ten kartón Startek koupí místo hodnotné knihy

  superkarma: 0 09.10.2007, 20:05:19
 9. avatar
  [123] tortora [*]

  ze zakouřených restaurací je mi je to hnus,jak nás kuřáci diskriminují

  superkarma: 0 09.10.2007, 19:51:24
 10. avatar
  [122] Vivian [*]

  Nyotaimori: no jo, ani to kouření dnes už není, co bývalo

  superkarma: 0 09.10.2007, 19:50:12
 11. avatar
  [120] Vivian [*]

  Anouk: však tady je kouření taky doménou hlavně těch nižších sociálních vrstev. To asi všude.

  superkarma: 0 09.10.2007, 18:29:55
 12. avatar
  [119] bivena [*]

  Jak prosté a jednoduché řešení - zakázat výrobu a distribuci cigaret.

  superkarma: 0 09.10.2007, 17:52:13
 13. avatar
  [118] Anouk [*]

  Ziju v USA a mam pocit, ze koureni se tu stalo "vysadou" socialne slabsich obcanu. Je to opravdu pohoda jit po ulici a nemuset predbihat zapachajici oblaka koure , chodniky jsou ciste, nikde se nevali zadne nedopalky Restaurace jsou vetsinou zcela nekuracke a vsude je narvano, v sobotu se dokonce stoji fronta Oproti Nemecku je to pro nekuraka raj na zemi U germanskych sousedu jsou na tom totiz s bojem proti koureni podstatne hur nez v CR, donedavna nebylo koureni zakazano ani v metru

  superkarma: 0 09.10.2007, 16:55:01
 14. avatar
  [117] Kassy [*]

  Nyotaimori: Ano, život je pohlavně přenosná choroba, která je vždy smrtelná

  superkarma: 0 09.10.2007, 16:28:28
 15. [116] Bellana [*]

  kareta: Tam asi jo. Ale tam mě nikdo nedostane, ani kdyby mi za to zaplatil. Nemusím prožít všechno na vlastní kůži.

  superkarma: 0 09.10.2007, 15:19:45
 16. avatar
  [115] femme [*]

  jeN

  superkarma: 0 09.10.2007, 15:16:21
 17. avatar
  [114] femme [*]

  naštěstí už existuje pár nekuřáckých restaurací, je houšť a větší kapky

  superkarma: 0 09.10.2007, 15:16:10
 18. avatar
  [112] Ch.Z. Kochanská [*]

  Brněnské nekuřácké podniky jsem našla zde:http://www.dokurte.cz/?stranka=nekuracke_restaurace&hledat=ano&zarizeni_nazev=&zarizeni_adresa=brnoJá chodím ke Hluché zmiji - ta nemá se zdravým životním stylem a vegetariánstvím nic společného, Navštěvuji ji kvůli kvalitní hudbě, atmosféře a dobře ošetřenému pivu

  superkarma: 0 09.10.2007, 15:00:47
 19. [111] Bellana [*]

  Amálie: Minimálně - kdo se ují včas, tomu pak nemusíš platit léky na Alzheimera a Parkinsona.

  superkarma: 0 09.10.2007, 14:54:44
 20. avatar
  [109] Amálie [*]

  Bellana: Cizí zdraví se tě týká a velmi. Výší sociálního a zdravotního pojištění.

  superkarma: 0 09.10.2007, 14:37:37
 21. avatar
  [107] kareta [*]

  Bellana: ještě ráda bys v oblasti zamořené tse tse nebo malárií čichala kouř hořícího tabáku

  superkarma: 0 09.10.2007, 14:32:54
 22. [106] Bellana [*]

  a....: katchabinka: kareta: Opět přesmyčka: "A vy zase bijete černochy"
  Kdo se cpe sladkým nebo bůčkem, ničí svoje zdraví, kdo mi hulí pod nos, ničí moje zdraví. První je mi putýnka, druhé mi vadí, a to tak, že velmi. Cizí zdraví se mě netýká, moje ano. Je už jasné, co mi vadí na kuřácích? To, že smrdí, přecházím, upocení lidé páchnou taky. Kdyby všichni kuřáci byli jako kamarádka, která odchází kouřit jinam, neměla bych proti kuřákům ani fň.

  superkarma: 0 09.10.2007, 14:30:08
 23. avatar
  [105] Amálie [*]

  a....: Cigarety prý snižují účinnost léků o 20-30 procent. O vitamínech nemluvě.

  superkarma: 0 09.10.2007, 14:28:27
 24. [104] a.... [*]

  kareta91: ANO cukr a sladké je to největší svinstvo, s cigaretama nesrovnatelné.

  Jinak ke kuřákům mám vztah vcelku indiferentní, nahulené prostory mě vadí, ale daleko víc mi vadí smrad z jídla. A pokud mám srovnat ty naše dvě největší závislosti cigára x alkohol, daleko víc mi vadí, když z někoho tahne chlast
  Manx: No není to třeba tím, že ten alkohol není zrovna moc kompatibilní s některými léky?? To u cigaret je to tak nějak jedno

  superkarma: 0 09.10.2007, 14:10:41
 25. [103] Rikina [*]

  Jupíí: kdo - kuřáci?

  superkarma: 0 09.10.2007, 14:07:21
 26. avatar
  [102] Jupíí [*]

  Rikina: tak se podívej do Parlamentu , kdo tam sedí.

  superkarma: 0 09.10.2007, 14:06:24
 27. [101] Rikina [*]

  Jupíí: no, že bych měnila volební preference právě podle vztahu politické strany k zákazu kouření, to zase ne. To myslím takhle jednoduše voliči přece jen neuvažují.

  superkarma: 0 09.10.2007, 14:03:01
 28. avatar
  [100] Jupíí [*]

  ale jo je to politické téma. Některé menší strany doufají , že přetáhnou pár voličů.

  superkarma: 0 09.10.2007, 14:00:19
 29. avatar
  [99] k@tchabinka [*]

  ach jo :) Ja se kuraku nezastavam a nemyslim si, ze je dobre, ze se kouri vsude mozne. Chci rict, ze se vseobecne toleruje alkohol v daleko vetsi mire nez koureni. Pritom se mi zda stejne nebezpecny.
  A to, ze je alkohol za volantem zakazany, je sice fakt ale to je asi tak vsechno. Nic to v poctu ozralych lidi za volantem nezmenilo.
  Pusobeni alkoholu v organismu nemusi bezpodminecne ohrozovat hned ale pozdeji. Dodava kuraz, lame predsudky.. takze kdyz jsem si nedovolil na zenu, dovolim si ted, kdyz jsem si nedovolil na chlapa, tak si dovolim ted. Atd atd..
  Ale ano, vratte se ke koureni, o to tu jde ze :)
  a ja si na to pujdu zapalit.

  superkarma: 0 09.10.2007, 13:57:18
 30. avatar
  [98] Kassy [*]

  OlgaMarie: Pro tebe a pro politiky je to možná politické téma. Pro mě jako nekuřačku jde o ochranu mého zdraví a mých práv. Jestli za tím je ještě jiný motiv, to je mi srdečně jedno. Já zákaz kouření podporuju, protože mně prostě kouř vadí.

  superkarma: 0 09.10.2007, 13:55:25

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme