Radek (37) si nedávno nechával měnit kotel k ústřednímu topení. A narazil na zajímavý problém: Řemeslník se ho snažil obrat s výmluvou, že mu může dodat kotel pouze od svého dodavatele. Ten byl ale o několik tisíc dražší než stejný kotel, pořízený přes internet.

řemeslník

Příběh sedmatřicetiletého Radka vám možná přijde povědomý. Stát se totiž mohl komukoli. Blíží se zima a Radek chtěl odvzdušnit a napustit ústřední topení, jenže ouha, kotel přestal spolupracovat. No, měl ho už sedm let, tak si řekl, že má na opravu nárok, jenže přivolaný řemeslník prohlásil, že je to konečná a že bude levnější kotel vyměnit.

Radek s výměnou souhlasil a zeptal se na možné varianty výměny. Řemeslník mu nabídl dva kotle, jeden by i s prací vyšel na cca 14.000, druhý byl o deset tisíc dražší. Radek si nechal napsat konkrétní typy kotlů a vzal si čas na rozmyšlenou. Neváhal a na internetu si oba kotle progooglil, jeho zjištění bylo hodně překvapivé. Zatímco řemeslník tvrdil, že kotel stojí 12.500 a práce bude cca 1.500 korun, Radek našel stejný kotel o 2.000 korun levnější, a to i s dopravou.

Když řemeslník telefonoval, pro který kotel se Radek rozhodl a který tedy má objednat, řekl mu Radek, za jakou cenu kotel našel, a zeptal se, jak je to možné?

„No jo, jenže já to musím brát od jednoho konkrétního dodavatele, pane,“ kroutil se řemeslník.
„Tak já si kotel objednám a vy mi ho přijdete nainstalovat, co vy na to?“
„To by nešlo, takhle to nedělám. To bych vám pak musel napočítat jinou hodinovou sazbu za práci a dostal byste se na stejnou cenu.“

Radek se tedy s řemeslníkem slušně rozloučil, že si nechá kotel nainstalovat někým jiným, pořídil kotel přes internet (mimochodem ještě levněji, protože si vybral jiný typ, který mu dotyčný řemeslník vůbec nenabízel a vyhovoval podle nově najatého řemeslníka Radkovým potřebám). Celá instalace kotle i s prací tak Radky namísto 14.000 tisíc vyšla o asi 4.000 levněji.

Někdo by možná nad čtyřmi tisíci mávl rukou a byl rád, že se nemusí o nic starat. Mě by zajímalo, jak byste se v podobné situaci zachovaly vy, milé čtenářky? A také, zda jste se někdy v podobné situaci již ocitly?

Čtěte také…

Reklama