Bulvár

Nekromantské praktiky úředního šimla

Kdyby někdo sepsal bestiář současnosti, místo jistě nikoliv bezvýznamné by v něm zaujímal úřední šiml. Ba možná by byl označen dokonce za netvora z nejstrašlivějších. Byť bychom se totiž z jeho jména mohli domnívat, že se jedná o lichokopytníka, patří svou přirozeností k hydrám. Nenechme se mýlit tvrzením, že tyto mnohohlavé příbuzné ještěrek již dávno vyhynuly. Jedna z nich na nás číhá takřka za každým rohem. A na rozdíl od oněch drobných tvorečků jí nedorůstá ocásek, ale hlavy.

Strašlivou vlastností úředního šimla však není jen praktická nesmrtelnost, neúnavnost a přes množství hlav, jimiž oplývá, bezhlavá tupost, ale také schopnosti nekromatské – postaru nigromantské. Pokud se neorientujete v praktikách magických, objasním vám, čím je takový nigromat nebezpečný – dokáže totiž mrtvé přivádět zpět k životu, ale ne k dobrému, silami léčivými, nýbrž mocí zlou – pod jeho vládou pak po světě korzují různí umrlci, zombie a jiné obludnosti.

A právě tváří v tvář této temné moci úředního šimla jsem včera stanula. A nebyl to, jak by snad mohl čtenář předpokládat, úřední šiml státní, ale relativně nově zrozený úřední šiml v neziskovém sektoru. Ale začněme od počátku.

Bezmála před rokem se mi dostala do péče jedna nevelká a poněkud neduživá, leč stále funkční občanská poradna. Lidé do ní chodívali rádi a nejen laskavého slova, ale i nějaké té dobré rady se jim obvykle dostalo. Pak se však dostal ke slovu nový sociální zákon, občanská poradna byla shledána zbytečnou a finance jí nebyly poskytnuty. Protože jsme však doufali, že v odvolacím řízení přece jen svou užitečnost prokážeme, nechtěli jsme se vzdát. Tři měsíce jsme se protloukali prakticky bez prostředků. Peníze nepřišly, a ač lidé mohou pracovat zadarmo, počítače nikoliv, voda sama od sebe také už dávno neteče, a tak jsme naši ubohou poradnu koncem března milosrdně utratili. Do konce dubna jsme pak sepsali veškeré náležitosti a nebožku pochovali. Jenže...

Jenže uplynul sotva měsíc, a ubohá se s kvílením drala ven z hrobu, oči prolezlé červy, prsty zahnuté v spáry, hnána nigromantskými výkřiky: „Nevyplnili jste formulář 6 A!“ Co na tom, že formulář 6 A v době skonu dotyčné ještě nebyl v platnosti, to černokněžníka nezajímalo. I vyplnili jsme onen cár papíru, vykropili hrob svěcenou vodou a upokojeni ulehli ke spánku.

„Neposlali jste účetní středisko!“ povolal opět mrtvou z hrobu nigromant. Zombie za námi vyrazila potácivým krokem. „Já ale vedla bankovní knihu, ne účetní středisko, a tu jsem poslala,“ hájila se marně naše účetní. Mrtvá neulehla, dokud jsme bankovní knihu nepřejmenovali na účetní středisko. Inu, slova mají stále magickou sílu.

„Vyplnili jste špatně výkazy práce!“ nedal však nebožce pokoje ten zloduch... A tak se to vleklo až do nedávna. Až včera jsme opět popadli šanony, osikové kolíky a motorové pily a pokusili se definitivně odeslat naši poradnu na věčnost. Budiž jí země tak těžká, jak jen to jde, nejlépe betonová. A jestli se i přes to vyhrabe na povrch, chopíme se opět oněch nástrojů, a utneme zlo u kořene. Nastane pražský masakr motorovou pilou.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s úředním šimlem? Zvládáte vyplnit formuláře levou zadní, nebo si jich už rovnou berete víc s tím, že je budete opravovat? Žádala jste někdy o něco na úřadě? Podávala daňové přiznání? Usilovala o sociální dávky? Jak Vám to šlo? Máte nějakou osvědčenou zbraň na úředního šimla? Potkala jste jiné úřední šimly než toho státního?

   
02.11.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [18] idiska [*]

  ivana.kuglerova: jj, to oni ví co a jak...i když některým bych fakt křivdila, ale většina je způlky právník...chcete zvýšit přídavky, víte na koho se obrátit, děvčata

  superkarma: 0 04.11.2007, 20:45:10
 2. avatar
  [17] amidala [*]

  syn teď udělal řidičák,dostal od Magistrátu potvrzení,že prospěl s ním musí jít na Magistrát a o řidičák požádat,potom si měsíc počká až mu ho vydají...za to jsem zaplatila Magistrátu 700,-- a do té doby než bude mít řidičák v ruce řídit nesmí...já ho dostala hned po zkouškách do dlaně... no jo no inovacce a čím víc lidí zaměstnají tím to bude lepší...

  superkarma: 0 04.11.2007, 10:40:34
 3. avatar
  [16] polgara [*]

  Také jsem z úředních formulářů, dotazníků a tiskopisů často docela zmatená, "Úřední čeština" je pro normálního smrtelníka nesrozumitelným jazykem. Ale řídím se heslem."Umíš mluvit, tak se ptej." A raději se (klidně i 3x) zeptám , když něčemu nerozumím a nechám si to vysvětlit. Ale bohužel se stává (a to dost často), že daný úředník/nice je dosti neochotný. A když se k tomu přidá i hulvátské jednání (ze strany úředníka), tak se jen dotazuji na přímého nadřízeného a začnou se dít divy. To jsou pak úředníci samá ochota a najednou všechno jde. Je to smutné, ale je to tak.

  superkarma: 0 04.11.2007, 01:10:38
 4. avatar
  [15] Karíma [*]

  átéčko:

  superkarma: 0 03.11.2007, 14:34:46
 5. avatar
  [14] átéčko [*]

  ivana.kuglerova: Byla jsem něco vyřizovat na O2. To že jsem tam čekala dlouho a paní tomu očividně nerozuměly, to beru, ale dostala jsem formulář k vyplnění.
  Mám postiženého syna a měla jsem "na něj" zřízenou linku. Byli jsme připojení k síti bezplatně.
  Do dubna. Ale všimla jsem si toho, až teď.
  Dostala jsem formulář,který mám vyplnit. Jsou tam blbosti a navíc mám přinést průkaz ZZT/P + rozhodnutí, že nám byl průkaz vydán.+Rozhodnutí o vydání rozhodnutí . žádost má syn podepsat. Když jsem řekla, že se neumí podepsat, tak paní řekla, : To je mu víc, než 15 a neumí se podepsat?
  Ano, je mu 30 a neumí se podepsat.
  Ale pokud to neumí, musím přinést další papír. O tom, že jsem jeho státem určený opatrovník a opět potvrzení, že mi tenhle papír byl vydán
  Ovšem na žádosti je kolonka pro osoby se zvláštními sociálními potřebami, nebo nízkými příjmy....tam se po nich chce jen Potvrzení o pobírání dávek sociální péče....

  superkarma: 0 03.11.2007, 12:39:38
 6. avatar
  [13] Kelly [*]

  maca65: z toho si nic nedělejte. Vždyť i úředníci na ty papíry musí mít školení ...

  superkarma: 0 02.11.2007, 13:59:22
 7. [12] maca65 [*]

  Vyplňovali jsme s manželem formulář daňového přiznání po prodeji chaty. Ač jsme oba středoškoláci, nezvládli jsme to. V podstatě jsme vůbec neporozuměli, co se po nás vlastně chce.

  superkarma: 0 02.11.2007, 13:51:12
 8. avatar
  [10] MEK [*]

  pokud nemusím,tak se úřadům vyhýbám

  superkarma: 0 02.11.2007, 12:50:41
 9. [9] Lindaa [*]

  Kdyz jsem si zakládala sporozirový úcet a chtela na nej prevézt peníze, které jsem zrovna podedila, tak jsem pozádala paní za prepázkou, zda by byla tak laskava a dotazník mi prelozila do cestiny. Nejdrív vyvalila oci a pak se smíchem ho se mnou vyplnila. Od té doby kdykoliv prijedu, tak radsi pockám az se u ní uvolní okénko a jdu jenom k ní - vysvetlí, poradí, kdyz neví tak zjistí, nic pro ní není problém. Fantastická zena a na svém míste. To se ovsem o paních v napr. postovní sporitelne ROZHODNE ríci nedá.

  superkarma: 0 02.11.2007, 12:06:57
 10. avatar
  [8] Jeremi [*]

  Hmmm, děkuji za rozšíření slovní zásoby. Již jsem si dogooglila, co znamená necromant a nigromant.

  superkarma: 0 02.11.2007, 11:46:12
 11. avatar
  [7] ivana.kuglerova [*]

  gerda: Vypadal tak A ze mě, čerstvě odpromovaného vysokoškoláka, měl nehoráznou srandu

  superkarma: 0 02.11.2007, 11:29:07
 12. avatar
  [6] gerda [*]

  ivana.kuglerova: jasně, vždyť on už tam musel být jako doma!

  superkarma: 0 02.11.2007, 11:07:35
 13. avatar
  [5] Evikus [*]

  Asellus: Na všechno se musíš ptát - to už jsem taky zjistila. Já radši ze sebe udělám blbce a dvakrát se zeptám pokud nevím, než pak mít průšvih. Pak ti napaří pokutu a nikdo se tě na nic neptá.
  Dotazní:
  * Vesměs dobré, no řekla bych spíš neutrální.
  * Beru si min. dva a co nevím radši nevyplňuju a zeptám se na místě. Pokud poprosím a jsem slušná, nikdo na mě nebyl hnusný.
  * Ano.
  * Ano.
  * Ne.
  * Normálně .
  * Zbraň? Úsměv .
  * ?

  superkarma: 0 02.11.2007, 08:59:37
 14. avatar
  [3] ivana.kuglerova [*]

  gerda: No, mně s tím jednou pomáhal rómský spoluobčan Očividně měl praxi a rozumněl tomu líp, než já

  superkarma: 0 02.11.2007, 08:32:20
 15. avatar
  [2] gerda [*]

  Úřadům se pokud možno vyhýbám, formulářům většinou nerozumím, lépe řečeno nerozumím úřední češtině. Ale na každém úřadě musí být někdo, kdo s vyplňováním pomůže, jenom to moc nevytrubují do světa, aby s tím neměli práci.

  superkarma: 0 02.11.2007, 08:15:12
 16. avatar
  [1] Pentlička [*]

  O úředním šimlu bych mohla psát romány - dělám totiž na úřadě!

  superkarma: 0 02.11.2007, 07:04:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme