Podle průzkumů a prací britské socioložky Ellie Leeové, lektorky na univerzitě v Kentu, je výživa kojence silně politicky ovlivněná nepodloženými zkazkami o tom, co je či není správné. To má špatný vliv na psychiku maminek, které krmí umělým mlékem.

kojeni

Uznávaná britská socioložka, doktorka Ellie Leeová, která působí jako lektorka na univerzitě v Kentu, je zásadním odpůrcem zjednodušených přístupů k výživě novorozence. Z jejího výzkumu, který provedla s profesorem Frankem Furedim z téže univerzity, vyplývá, že matky, které nekojí, jsou společností vnímány jako špatné.

Ellie Leeová je dlouhodobě známá svým postojem k umělé výživě a tvrdí, že argumenty proti ní jsou často nepodložené pověry, bez potřebné opory statistik a odborných prací.

Pohlíží hlavně na sociální aspekty celého problému, který je značně politizován, a díky tomu není laiky ani odborníky posuzován správně. „Hlavní dva zdroje informací pro novopečené maminky,“ říká Leeová, „tedy ostatní maminky a zdravotní personál, na umělé mléko pod vlivem názorového podhoubí pohlížejí jako na méněcenné.

Jaké jsou zkušenosti maminek kojících umělým či odstříkaným mlékem?

Podle Leeové a Furediho se cítí odstřižené od ostatních „normálních“ maminek, které kojí. Některé mají úzkostné stavy a stydí se. Přitom důvody pro tento způsob krmení jsou mnohdy objektivní. Jak například říká jedna z nich: „Dítě jsem krmila umělým mlékem a cítila jsem to jako své selhání, bylo mi trapně. Proč? Připadalo mi, že se na mě všichni neustále dívají a očekávají mou omluvu. Když nad tím zpětně přemýšlím, byla jsem opravdu v depresi a mám pocit, že jsem kvůli těm pocitům prošvihla prvních několik měsíců soužití s dítětem, vážně.“

A další k tomu dodávají: „Před porodem dostanete spoustu informací z různých letáčků o tom, jak prospěšné je mateřské mléko, co všechno dítěti dodává, jak pomáhá dítěti ve vývoji... Jako prvorodička jsem pak byla zoufalá, když malý dostal třeba zácpu. Hned jsem si říkala: Bože, to bude mým mlékem!“

„Jsou matky, které se prostě musí vrátit do práce. Co když jste osoba samostatně výdělečně činná, co když máte malou firmu? Myslím, že den, kdy se přestane vyrábět umělé mléko, bude i dnem, kdy přestanu rodit děti.“

Co zjistili Leeová a Furendi ve svém výzkumu?

Pocity žen, které své dítě poprvé krmí umělým mlékem

Počet odpovědí: 405 / celosvětový průzkum

  • Mají pocit selhání, že nekojí: 32 %
  • Uleví se jim, když dítě dokrmí: 88 %
  • Jsou rády, že našly řešení, které je v jejich situaci jednodušší: 76 %
  • Nejsou si jisté, zda dělají správnou věc: 48 %
  • Cítí se provinile, že používají umělé mléko: 33 %
  • Obávají se toho, co jim řekne pečovatelka/porodní asistentka: 23 %
  • Bojí se vlivu na zdraví dítěte: 20 %

Jaký mají ženy postoj ke kojení?

Výzkum také zjišťoval postoj žen ke kojení... do jaké míry respondentky souhlasily, nebo nesouhlasily s následujícími výroky?

Počet odpovědí: 503 / celosvětový průzkum

výrok souhlasím nesouhlasím
Pokud žena může úspěšně kojit, měla by tak činit. 63 % 16 %
Je hezké jen kojit, ale občas člověk musí použít umělé mléko. 58 % 20 %
Kojení je přirozené pro všechny matky. 39 % 40 %
Ženy jsou pod tlakem, aby kojily. 50 % 29 %
Nekojící ženy se cítí provinile. 44 % 31 %

Zdroj:

Co si myslí o kojení a umělé výživě čeští pediatři?

O tom, zda umělá výživa může plně nahradit mateřské mléko, chystáme rozsáhlý materiál s českými pediatry. Sledujte magazín!

Čtěte také...

Reklama