Potomci Komenského odkojení četbou Makarenka by to měli mít snadné, že jo?... Fakt je, že nejlíp se vychovávají sousedovic děti, s tím souhlasím na sto procent.

Ale kdo si zažil perné chvilky s vlastními dětičkami, ten už mluví jinak.

Myslím, že v první řadě je nejdůležitější svoje děti dobře znát. Toto možná u někoho vzbudí lehký úsměv, ale nepleťte se: co o svých dětech můžou vědět rodiče-podnikatelé, kteří dřou 25 hodin denně:), aby pak s hrůzou zjistili, že si neví rady a na výrazivo pubertálního synka by potřebovali překladatele? (Pokud tedy vůbec komunikuje a pouze "neháže ksichty").

Co říct na rodiče, kteří se celý rok nepodívají dětem do sešitu a pak jsou natolik překvapení vysvědčením, že za nimi lítají s řemenem v ruce kolem baráku a chtějí všechno spravit během pěti minut výprasku?

Můj strejda měl děti 3. Vychované byly skvěle, nechtěl po nich zázraky, je tam učitelka, dělník a výtvarnice. Moc se mi líbila jeho zásada: proč děti znervózňovat zbytečným mluvením pořád dokola? Když se jim to pěkně vysvětlí a ony  nic, lepanec je na místě. Moje řeč!

Já jsem měla děti moc brzo a říkám si: kdybych tehdy měla dnešní rozum, rozhodně bych nadělala míň výchovných kopanců. Mrzelo mě, že jsem dopustila, aby je můj tehdejší manžel terorizoval  častým řevem a sáhodlouhými úmornými monology. Mrzí mě, že jsem nevážila o 50 kg víc a neměřila o půl metru víc, abych ho zvedla za límec a jakožto nevydařeného pedagoga ho vyhodila někam, kde by tolik neškodil :-).

Sem tam jsem samozřejmě pohlavek vlepila, ale bylo to spíš vinou mé bezradnosti. A poslední výprask jsem uštědřila ve svatém hněvu synkovi ve věku jeho 17 let. Zatímco já jsem celá zpocená ručně prala nadílku, kterou mi přivezl v batohu z intru, on musel odpočívat na válendě a prohlížet si nové kazety. Když jsem ho přes chodbu zavolala, aby mi donesl ještě ponožky, co tam má, tak odpověděl, abych si pro ně došla. Může se mi někdo divit, že jsem popadla ramínko na šaty, shodila ho z válendy a řezala ho po jeho líném hřbetě? Točil se jak holub, ruce nad hlavou, jeho udivený pohled nezapomenu a asi ho to ani nebolelo, jenom opakoval "co blbneš"?!

No, je to za námi. I přes naši výchovu děti vyrostly a není to tak zlé :-)

Krásné letní dny se vzorně vychovanými potomky přeje Gerda :-)

Milá Gerdo.... nedivím se Ti :o))) Na Tvém místě bych reagovala úplně stejně. Jakkoli nejsem příznivcem tělesných trestů, v tomto případě byla Tvá reakce zcela adekvátní. A smekám před Tebou... protože znám ze svého okolí matinky, které by v potu tváře synáčkovi ještě stihly nosit pod nos všelijaké dobrůtky. Myslím, že jsi svou výchovu vzala za správný konec. :o)) Díky za Tvůj příspěvek. A posílám Ti malý dáreček... jen tak pro radost a jako odškodnění za ty fusekle. :o)))

Dnes si povídáme o výchově... pište mi své názory a zkušenosti na redakce@zena-in.cz. Těším se na všechny.

Reklama