Odchlípla se vám lišta na schodišti, odlomila dýha na konferenčním stolku nebo odštíplo oušku u porcelánového hrnečku po babičce? Situací, kdy v domácnosti potřebujete lepidlo, je mnoho. Existuje široké spektrum speciálních lepidel na dřevo, plasty nebo sklo. Jaké ale v dané situaci použít?

obi

Při výběru správných prostředků a postupů mohou lepidla nejen zachránit mnohé užitečné či oblíbené předměty, které denně používáte, ale v konečném důsledku ušetřit i velké peníze, které byste jinak utratily za jiné, nové věci, které ve skutečnosti ani nepotřebujete. Opravený předmět vám tak může vydržet v plné funkčnosti i několik další let. A to už se vyplatí, nemyslíte?

Hlavní funkcí lepidla je přilnavost jednoho povrchu k druhému, a tím docílení jejich pevného spojení. Slepovat můžete prakticky vše. Od rozbitého talíře, přes odlepenou podrážku až po plastové nástroje a sklo nebo dřevěný nábytek.

První pomoc při vadě dřeva

obiTip odborníka:

Nespornou výhodou lepidel na dřevo je doba, po kterou je možno se slepeným materiálem manipulovat. Lepidla totiž nezasychají ihned, a proto je možné spoj ještě dodatečně poupravit. Pro venkovní lepení bychom měli použít speciální lepidla, která jsou odolná proti změně teplot a působení vody,“ poznamenává Ladislav Budín, vedoucí oddělení domácnost, OBI Praha.

V domácnosti občas nastanou situace, kdy je zapotřebí opravit či připevnit části dřevěného nábytku či nářadí. Ať už potřebujete spojit rozlepené díly v knihovničce nebo zpevnit žebřiny u postelí či zahradního žebříku na jabloně, spolehlivě vám pomohou speciální lepidla na dřevo. Ta se nanáší na obě části, které k sobě chcete připevnit. Po aplikaci lepidla nechte krátce oba díly zaschnout, stačí 2-3 minuty. Pokud nepatříte mezi nejsilnější, poproste o pomoc druhou polovičku, protože je zapotřebí k sobě obě lepidlem potřené části silně přitisknout a stáhnout na předepsanou dobu například truhlářskými svorkami. Pokud si výběrem vhodného lepidla nebudete jisti, odborníci v hobbymarketu OBI vám ochotně poradí.

obiUtěsnit akvárko už je hračka

Máte doma vlastní akvárko s mořskými živočichy za mnoho tisíc, anebo se rády těšíte z pohledu na skromnější nádobu, v níž plavou krásnoočka s mečovkami? V obou případech se může stát, že vám tento vkusný doplněk v domácnosti připraví nemilé překvapení. Skrze špatně těsnící spoje může dojít k prosakování, ne-li přímo protékání vody mezi jednotlivými skleněnými stěnami akvária. Problematický spoj lze utěsnit buď tmelem, nebo speciálním lepidlem na sklo, které dalšímu unikání vody zabrání.

Charakteristickými rysy lepidel na sklo je jejich transparentnost, pevnost a odolnosti vůči vysokým teplotám i UV záření. Pro dosažení žádaného efektu naneste lepidlo na čistý, důkladně odmaštěný a suchý povrch na pouze jednu plochu lepeného materiálu. Ihned po nanesení lepidla přitlačte druhou část a zafixujte. Lepidlo zaschne samo, působením slunečního záření, přičemž funkční pevnosti dosáhne zpravidla po 24 hodinách. Počítejte ale s tím, že rybičky tak budou muset minimálně jeden den strávit ve „výběhu“.

Řešení existuje i na kovy a plasty

I kovové materiály lze skálopevně spojit i bez použití vrutů a působení vysokých teplot. Stačí použít vhodné lepení a dodržet předepsaný postup. Spojení kovů za pomoci lepidla má navíc nesporné výhody. Zaručují vysokou pevnost, perfektní těsnost spojů i odolnost vůči korozi. S výběrem vhodného lepidla pro slepení kovů to není jednoduché, protože musíme přihlížet k chemickému složení daného kovu, na jeho polaritu ba dokonce i na jeho fyzikální a chemické vlastnosti. Nejste-li si jisti, jaký prostředek použít na pozink či na ocel, nebojte se zeptat proškoleného personálu v hobbymarketu.

Lepení plastů je už o něco složitější. Dělí se totiž na termoplasty (např. polystyren, PVC) a reaktoplasty (např. bakelit), přičemž každá skupina má své specifické vlastnosti. A na každou je třeba používat specifické druhy lepidel. Při jejich výběru věnujte náležitou pozornost příbalovým informacím, kde se dočtete, pro jakou skupinu plastů je právě tento typ určen.

Tak už víte, jak si příště poradíte, až se vám rozbije polička?

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama