Zabít splín divadlem. Dobrý nápad. Jenomže co když na vás v tom divadle spadne splín jiný? Přečtěte si hezký příspěvek od čtenářky s nickem Olga Marie, za který moc děkujeme.

Splín je prý ztráta energie, způsobená i pochmurným počasím, které je běžné právě na podzim. Když jste ve znamení Lva, tedy odkázáni na sluneční nabíjení, pak pánbusnámiazlépryč... Od září máme panelák obestavěný lešením a proti případnému dešti a povětrnostním vlivům jsou ještě přes lešení plachty. Sice nevidíte podmračené nebe, ale jste stále v přítmí, svítíte a není divu, že po pár týdnech musíte někam vypadnout.

Ale jinam než na zahradu odstraňovat škody napáchané říjnovým přívalem sněhu. Do kina? Do hospody? Ne! Do divadla!

Zajeli jsme si s manželem do Hradce Králové na Princ a chuďas na námět Marka Twaina v hudebním nastudováním Pavla Horáka a texty písní Pavla Cmírala. V šatně na mě padl splín. Přijel autobus pubošů asi z nějaké školy. Byla jsem docela zaskočená z jejich oblečení. Džíny, mikiny, tenisky ...To jim doma nebo ve škole nemohou vysvětlit, že divadlo není DVD doma v telce v teplákách a s nohama na stole a škopkem popkornu?

Začalo živé, temperamentní a poutavé první jednání. A najednou ta mládež, neoblečená do divadla podle vkusu mé generace, dokázala herce na otevřené scéně odměnit potleskem a roztleskat celé hlediště. Samozřejmě museli herci při závěrečné děkovačce přidávat.

Oblečení nedělá z diváka vnímavého diváka. Měla jsem z nich hřejivý pocit a ten splín, kam vztah mládeže ke kultuře spěje, byl pryč. Možná vám to přijde směšné, ale tento spontánní potlesk nebývá až tak běžný. Jó to byly časy, když divadla bouřila při Kunderově Ptákovině nebo Katu a bláznu!

Jenže tenkrát nám ten splín i po představení zůstal a na pěkně dlouho.

Olga Marie

Oblečení a divadlo, to je otázka. Záleží na tom, co je to za divadlo, a jaký je to žánr. U činohry to ještě jde, ale když takhle někdo přijde na balet nebo na operu...tak to mě dokáže také pěkně otrávit.

Co vám poslední dobou zkazilo náladu, milé ženy-in? Čím jste si ji napravily? Napište nám o všem, co vám zaručeně zažene splín. Co je pro vás balzámem na nervy?

redakce@zena-in.cz

Reklama