Čtenářka Eliana procestovala spoustu zemí a přiváží si z nich mimo jiné i vína. Nejvíce jí učarovala růžová…

Má cesta k vínu nebyla ani tak daleká či složitá. Už jako děti jsme koštovaly to hrozné dospělácké pití, co měl tatínek naší kamarádky za kredencí a těžko by nás někdo přesvědčil, že bude něco jiného než rybízák, chutnat také dobře.  Jak šel čas, spolu s batohem na zádech, kytarou přes rameno a kotlíkových lahůdek, došlo občas na krabicák. Nikomu to nechutnalo, ale působilo to dospělácky a mnoho kelímků bylo vylito do křovisek na Americe na Berounsku. Někdo to vylil i s obsahem útrob. Pak nás tyhle blbosti přešly a po dlouho let jsem rty ve víně nesmočila. Až jsem potkala svého muže. Muže z Moravy.

Když jsem za ním jednou přijela do Brna a již v brzkém dopoledni byl na Svoboďáku nějaký trh s burčákem, přemluvil mne, že musím ochutnat. A přemlouvali mne tam všichni ti srdeční a milí lidé, co nabízeli takový jako výborný moštík a ten já přece mám ráda...než jsme došli na druhý konec náměstí, byla jsem zmumprlíkovaná jako nikdy. Bylo mi v tom chladném dni teplo a krásně a tak jsem si na konci stačila i zapět. Připadala jsem si pak jako trapaslík a muž se tehdy smál a styděl a všem říkal, že nejsem z Moravy a všichni chápavě pokyvovali hlavou a usmívali se od ucha k uchu...Zařekla jsem se, že na to už nikdy nesáhnu, že takovou ostudu už nechci.. 

   Co čert nechtěl, zanesli nás nohy na koloběžkách na naši super výpravu do Francie, kde to prostě nešlo nepřivést si víno. V obchodě nám velmi pomohl jeden šarmantní starší pán. Vybral velmi výborné bílé víno, co vonělo po mandlích a chutnalo medem a citrusy. Vzápětí nás pozval k sobě na večeři jeden náhodný kolemjedoucí, který vyráběl doma tolik lahodné Cidre. Olivier nás posadil k obrovskému dřevěnému stolu se spoustou příbuzných a královsky nás pohostil...i malé děti dostaly  k večeři  také víno a nikomu to nepřišlo divné. Krásně se na to vzpomíná!

    A tak jsme si začali vozit dobrá vína z cest, což se zpočátku při našich výpravách dost proneslo, ale jedna láhev se tam  někam do batohu vždycky vešla a nikdy jsme nelitovali, že bychom dovezli patok.

Nakonec jsem si ze všech vín nejvíce oblíbila jemně perlivé růžové víno. Nejraději mám francouzská a italská vína, ale výborná jsou též maďarská, moldavská.  Jedno úžasné silné víno jsme dostali od kamaráda z Kazachstánu, které mělo nádhernou vůni a tak klouzalo krásně po skle...až jsem se zasnila. Toto léto jsme měli možnost ochutnat i slámové víno ročník 2008  a to bylo něco neskutečného. Barva slunce, vůně jemná, medová s něčím zvláštním dřevitým...prostě báječné.

Snad to nevypadá, že pijeme víno denně, ale  v létě s přáteli je příjemné si dát sklenku k dobrému jídlu, v zimě je to zas laskavá vzpomínka na slunce. Letos jsem po mnoha letech okusila růžový burčák, ale velmi decentně a byl výborný...v zimě se tu naši muži sousedsky navštěvují s hrnky svařáku v ruce a žádná oslava se bez dobrého vína rozhodně neobejde!

Eliana
Tento text nebyl redakčně upraven


Děkuji Eliano za příspěvek. Růžové mohu hlavně v létě. Nejraději mám jahodové chutě. Onehdá jsem takové jedno z panenské úrody ochutnal od jednoho malého vinaře z Blatničky pod svatým Antonínem. Bohužel už ho nemá a druhá úroda nebyla tak úžasná, jako ta první, ale i tak stojí za to. A když víno, tak Gewurztraminer z Alsaska. V kvalitě Grand Cru se dá sehnat už okolo 12 Eur. A to je fakt pecka. Jezdím tam do jednoho družstva, a tam se dají sehnat vína asi od 40 místních vinařů, a nedám nikdy pokoj, dokud nezaplním kufr auta…

Dnešní téma dne je víno a vy:

  • Historky ze sklípků
  • Úvahy na téma víno a já
  • Příběhy z vinic a vinařství
  • Analýzy vinařského trhu
  • Pozvánky na zajímavá místa spojená s vínem
  • Propagační pamflety na vaše vinařství (bez příslibu okoštování vzorků nezveřejním)

Prostě vše co vás ve spojitosti s vínem napadne.

Na tohle vše čekám na známém redakčním e-mailu

redakce@zena-in.cz

A já slibuji, že šest nejlepších vín, která ochutnám tuto sobotu ze Svatomartinských vín, pošlu jedné z vás za příspěvek k dnešnímu tématu.

Reklama