Co si čtenářky našeho portálu myslí o nepovinném očkování? Jak se staví k ochraně dětí nebo seniorů v rodině? Odpověď na to měla najít anketa, která na webu běžela na přelomu září a října. V anketě odpovídalo téměř tisíc respondentek, nejvíce jich bylo ve věku mezi třiceti a padesáti lety.

Ukázalo se, že v otázce nepovinného očkování jsou ženy rozděleny na dva přibližně stejně velké tábory. Členky jednoho v dospělosti žádné nepovinné očkování nepodstoupily (51 procent odpovědí). Příslušnice druhé, jen nepatrně menší skupiny, se očkovat v dospělosti nechaly, nejčastěji proti chřipce a klíšťové encefalitidě (po 17 procentech) a žloutence (11 procent).

U nejstarších členů rodiny je proočkovanost výrazně menší. Že rodiče nemají žádné očkování určené pro dospělý věk, uvedlo přes 60 procent žen. Když už nějaké dostali, šlo nejčastěji o očkování proti chřipce (249 odpovědí / 26 procent), na druhém místě s velkým odstupem očkování proti klíšťové encefalitidě (79 odpovědí / 8 procent). Jen v jednom procentu případů ženy uvedly, že rodiče mají očkování proti pneumokokům (a nadpoloviční většina respondentek ani nevěděla, že lidem nad 65 let na prevenci přispívají zdravotní pojišťovny).

senior

Tato situace rozhodně není dobrá. Senioři by podle lékařů měli být chráněni naopak nejvíce. V nejstarších věkových skupinách je pravděpodobnost získání řady infekčních nemocí mnohem vyšší. Například zápal plic, nejčastěji způsobovaný právě pneumokoky, má na svědomí výrazně více úmrtí než chřipka. A taková klíšťová encefalitida má ve vyšších věkových skupinách mnohem horší průběh.

preveCelých 42 procenta žen uvedlo, že žádné nepovinné očkování nemají ani děti. Nejčastěji ženy nechaly očkovat potomky proti klíšťové encefalitidě (22 procent). Vliv na rozhodování lidí zřejmě má i skutečnost, že klíšťat a jimi přenášených nemocí v poslední době velmi přibylo, letos hygienici v některých krajích zaznamenali už dvojnásobek případů klíšťové encefalitidy oproti loňskému roku.

Že jsou proti pneumokokům očkované děti, uvedlo 163 žen (17 procent). Pro zajímavost: v současnosti toto očkování u nejmenších dětí volí většina rodičů, takže tento podíl v rámci celé populace do budoucna poroste.

Anketa bohužel potvrdila jev, na který lékaři dlouhodobě upozorňují: zatímco děti rodiče nechávají často chránit proti nejrůznějším chorobám, na sebe samotné zapomínají. Delší nemoc rodiče (například klíšťová encefalitida) však může znamenat velký zásah do chodu domácnosti a výpadek příjmů. Vůbec nejméně jsou podle výsledků ankety nepovinným vakcínami chráněni senioři, kteří ale očkování proti nejrůznějším chorobám (chřipce, pneumokokům, klíšťové encefalitidě) potřebují nejvíce, neboť vzhledem ke slábnoucí imunitě řadu nemocí snáze dostanou a průběh je u nich horší.

Reklama