Bulvár

Nejvíc respektu mají Švédky


Největší rovnost mezi ženami a muži panuje v severoevropských státech, zatímco na opačném konci figurují země jako Pákistán, Turecko a Egypt, kde jsou práva žen silně potlačena. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnilo v Londýně Světové ekonomické fórum (WEF).

České republice přiřklo WEF mezi 58 hodnocenými zeměmi 25. příčku, Slovensko je na 21. místě. Příliš dobře na tom nejsou s právy žen ale ani vyspělé země jako Spojené státy (17.), Švýcarsko (34.) a Japonsko (38.). Severské země zaujímají horní příčky žebříčku.

Podle Augusta Lopeze-Clarose, který stojí v čele mezinárodního programu pro hospodářskou soutěž WEF,si „severní Evropa uvědomila ekonomickou sílu, kterou ženy představují“. Přesto dokument nezávislé organizace WEF závěrem zdůrazňuje, že „žádná země ještě nedokázala eliminovat nerovnosti mezi pohlavími“.

Kde se nejvíce dodržují práva žen:

1. Švédsko
2. Norsko
3. Island
4. Dánsko
5. Finsko
8. Británie
9. Německo… 17. USA… 21. Slovensko… 25. Česko… 34. Švýcarsko… 38. Japonsko…


Zdroj: Severské listy

   
15.05.2006 - Společnost - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] bednaroi [*]

  ja myslim ze na kazdem sprochu pravdy trochu.prece kdyz se delaji ty statistiky,tak se k nim prizve jen nekolik malo jedincu a to se pak zprumeruje.Mylim,ze kdyby se ptali osobne kazdy zensky na celem svete,mohly by byt ysledky uplne jine.Je to o lidech,ne o tom,kde kdo zije.Koilkrat se takova zenska v pakistanu,ktera ma za muze moderniho chlapa bez identity jakou tady u nas maji vsichni muslimove,ma lip nez zenska v cechach,jejiz chlap stoji za , nebudeme li se bavit jen o praci

  superkarma: 0 15.05.2006, 15:45:10
 2. [1] Lindaa [*]

  Jak víte ziji jiz 12let v Dánsku. Je pravda ze rovnoprávnost tu je, ale jenom pokud se to netýká platu (stejnou práci za stejnou odmenu = cha, cha), nástupu do práce po materský, shánení práce pro mámu od malých detí atd. to bych mohla pokracovat do nekonecna. Tak nevím v cem ta rovnoprávnost je. Ze by mi to nejaký vedec vysvetlil. Samozrejme mám se líp nez v Pakistánu, ale to bych se mela i v Cechách, tak proc je tam rozdíl 21 míst?

  superkarma: 0 15.05.2006, 13:23:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme