Pokud se zajímáte o moderní českou historii, možná vás napadne navštívit reprezentativní sídlo českých prezidentů v Lánech. Do zámku se ale nedostanete. K vidění je pouze lesopark a navštívit můžete nedalekou Masarykovu pamětní síň.

Lány

O tom, že v Lánech je zámek, ve kterém je reprezentativní sídlo našich prezidentů, ví asi každý Čech, ale málokdo v tomto zámku byl. Důvod? Když dorazíte do Lán, ke své velké smůle zjistíte, že samotný zámek je bedlivě střežený svátečně oděnými vojáky (trochu jako Pražský hrad) a do jeho útrob je veřejnosti vstup, až na výjimečné dny otevřených dveří, zakázán.

Zákazů je zde více, nesmí se tu fotit a chodit mimo cestičky. Mě sice focení (jako novináři) paní u pokladny dovolila, ale uniformovaní muži na mě hleděli dost nepěkně, tak jsem fotek moc nepořídil...

Ale pěkně popořadě

Když přijedete do Lán od Prahy, narazíte po pravé ruce na budovu Masarykova muzea. Kousek dál v ulicích je i Masarykova pamětní síň. Auto směle zaparkujte na parkovišti před zámkem, je neplacené, což člověka trochu udiví, po zkušenostech, které udělá u jiných hradů a zámků.

Vstupné je vlídné

Při vstupu do zámeckého parku v Lánech zaplatíte 15 korun a oproti nim dostanete pohlednici se zámkem, takže je to skoro, jako byste si ji koupili.

Prohlídka

Hned za pokladnou najdete síň s cennostmi a slavnostní oděvy stávajícího prezidenta (Václava Klause).

Klausovy trofeje a taláry...

trofeje

talary

Park, respektive lesopark, je otevřený až do 2. Listopadu každou středu a čtvrtek odpoledne a o víkendech celý den. Místo je to nádherné, ale nemá mnoho co nabídnout. V udržovaném parku najdete takřka golfový trávník, malou botanickou zahradu se zajímavými stromy, nádherný skleník s tropickými rostlinami...

sklenik

ve skleniku

... rybník s barevnými kapry a kultivovaný les, ve kterém byste při troše smůly i zabloudili, protože je skutečně rozsáhlý. V areálu se nachází také barokní kostel jména Ježíš, ve kterém se ale ve chvíli naší návštěvy konala bohoslužba, tedy jsme nechtěli rušit a jen nakukovali skrz škvíru ve dveřích.

A to je vlastně všechno. Pěkné to je, ale čekal jsem trochu víc...

Doporučení

Pokud vyšetříte dvě, tři hodinky po návštěvě Křivoklátu či třeba města Kladna, zajeďte si do zámeckého parku v Lánech, ale na celodenní výlet to určitě není. Vzhledem k tomu, že na trávníky je vstup zakázán, nelze zde ani piknikovat. Výlet do Lán je (řekl bych) atraktivní pouze pro Masarykovy či Klausovy nadšence.

Kam dál?

Reklama