Bulvár

Největší útrata je za syna!

Dobré ráno milé dámy, hezký den!
 
Ani jsem pořádně nevěděla, jaké je dnes téma na Ženě-in, a ještě před otevřením magazínu si přečetla článek na www.Novinky.cz, kde je rozebírána chystaná daňová a sociální reforma našeho státu. Musím přiznat, že připravované zvyšování a „snižování" mi dost hnulo žlučí, a tak jsem se na tím zamyslela. A nijak se nebráním nařčení, které bylo napsáno v diskusi pod článkem, že ženy na mateřské jsou předpojaté, tudíž jejich názor není objektivní.

Jak jsem nazvala svůj příspěvek - největší útrata v naší rodině je za syna a potom také za bydlení a jídlo pro dospělé. Ale když máte malé dítě, dejme tomu od 6 měsíců věku, tak tomu ani jinak být nemůže. Každý den dostane k dopolední svačině buď přesnídávku nebo čerstvé ovoce, oběd vaříte z čerstvé zeleniny, drůbežího, krůtího, nebo kvalitního hovězího masa, když nedáte maso, dáte aspoň vajíčko a na odpolední svačinku koupíte smetanový jogurt, pribináčka nebo jiné mléčné výrobky ze smetany. Podotýkám, že kupuji výrobky české produkce. Když už malé nepije sunar, tak mu nedáte odstředěné mléko, ale pěkně polo- nebo i plnotučné a k večeři buď kaši (krupicovou dělanou, nebo kupovanou s různými příchutěmi) nebo chleba s máslem, medem, marmeládou, prostě je to různé. Ale všechno je kvalitní, pravé, žádné náhražky.

Takže když jsem to +/- spočítala, tak jen jídlo pro malé dítě vyjde min. 2000 a více (spíš více) měsíčně. Mně to cca vyšlo 2 500 Kč, ale ne všude je stejně draho nebo levno. A to jsem do toho nepočítala čaje na pití, rohlíky koupené na procházce a podobné maličkosti. K tomu je třeba přidat ještě každé 2-3 měsíce nové botičky a bačkory (850 Kč), plíny (500 Kč/měsíc) a ještě spousta dalších věcí (oblečení, hračky, kosmetika...). Takže když si to člověk spočítá, tak minulý rodičovský příspěvek (cca 3 600 Kč), na to všechno ani nestačil. To bylo jásotu, když maminkám přidali". Ale na jak dlouho?

A další rodinná útrata - bydlení a náklady s tím spojené. Vzhledem k tomu, že jsme si byt koupili, abychom byli ve vlastním, tak náklady na bydlení jsou nemalé. Ale je to výhodná investice!
Když si to všechno sečtu a odečtu, tak na jídlo pro dospělé už opravdu moc nezbývá a nad tím, že bych nejvíce utrácela za kosmetičku nebo kadeřníka, se mohu jen pousmát.
Takže když to shrnu, lednici narvanou k prasknutí nemáme, ale hlady netrpíme, byt máme vlastní a zařízený k naší spokojenosti, syn je dobře živený, veselý a máme ho moc rádi, tak vlastně není nač si stěžovat!
 
Mějte se krásně a utrácejte a utrácejte.
 
Julie75
Jo, mateřská je náročná, s tím se nedá než souhlasit. Ta panečku prověří lidi. Dodnes si pamatuju ten pocit, když jsem po 6 letech mateřské nastoupila do práce a s úžasem zjistila, že najednou můžu jít a normálně si koupit třeba tričko. :-)
   
30.03.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [18] edith1975 [*]

  souhlasím, je to příjemné, když jsem opět po mateřské nastoupila do práce a nemusím počítat, co můžu a nemůžu koupit

  superkarma: 0 01.04.2007, 23:46:18
 2. avatar
  [17] Suzanne [*]

  Na druhou stranu - děti se rodily i za války a nikdo matkám nic nedal. To, kolik a zda člověk bude mít děti, nezávisí na tom, co stát dává.

  superkarma: 0 30.03.2007, 15:40:47
 3. avatar
  [16] gerda [*]

  leta se např. řeší oddělení důchodového účtu. Proč to ještě nezavedli? No protože do něj každý měsíc přitékají zaručené příjmy z daní a není nic snazšího z něj záplatovat kde co. Kdyby byly striktně oddělené prostředky na vyplácení důchodů, nemuselo by se pořád dokola strašit, jak na ně nebude. Průhledné hospodaření ovšem každému pod nos nejde.

  superkarma: 0 30.03.2007, 12:50:33
 4. avatar
  [15] cmelda [*]

  prihlednost=pruhlednost

  superkarma: 0 30.03.2007, 12:50:15
 5. avatar
  [14] cmelda [*]

  Smajlinka: no spolecny zdaneni je cara pres rozpocet, to kazdopadne. ale u nas zase prave ta rovna dan udela snad dobre (mne ne, ja mam prijem maly, ale manzelovi ano) .. takze by se to mohlo vykompenzovat.
  obecne si myslim, ze nez skrtat vsechny davky, meli by pristoupit k prihlednosti jejich pridelovani a kontrolnim mechanismum, aby to nebylo zneuzivany v takove mire. Pak by nemuseli rusit nemocenskou za prvni tri dny, coz je hovadina, protoze prave ty tri dny obvykle pomuzou nejvic

  superkarma: 0 30.03.2007, 12:49:38
 6. avatar
  [13] Smajlinka [*]

  cmelda - tak já se nemám jak rozhodovat, jako státní zaměstnanec zůstanu doma tři roky, protože mít necelý 4 tisíce 4 roky bychom neutáhli. A to si dovolíme max. jedno dítě. Ráda bych byla s dítětem doma 4 roky, ale bohužel, taková je doba. Myslím, že si tu péči dítě zaslouží a má na ni právo.
  Co se týče rovné daně mě se nijak neulehčí, spíš bych řekla na opak. A to že zruší společně zdanění manželů je taky k mé smůle, bohužel bychom to v době mé mateřské využili.
  Nevěřím nějakýmu šetření na dávkách, když jinudy peníze ze státního rozpočtu v hojné míře unikají... to by museli udělat pořádek všude a do toho se bohužel žádné vládě nechce (a jen sami politici ví proč)

  superkarma: 0 30.03.2007, 12:42:14
 7. avatar
  [12] cmelda [*]

  Smajlinka: pokud bude rovna dan a materska podle doby, po kterou se matka rozhodne byt doma, tak to vitam

  superkarma: 0 30.03.2007, 12:32:46
 8. avatar
  [11] gerda [*]

  Smajlinka: hlavně že pro sebe si výhody ponechají - nemoc mají hrazenou plně - mj.

  superkarma: 0 30.03.2007, 12:29:31
 9. avatar
  [10] gerda [*]

  Naše dětí mívaly rády navečer třeba vločkovou kaši - namočila jsem do mléka oprané ovesné vločky a za hodinu jsem uvařila bezvadnou kašičku, měkkou a dobrou. Trošku osolit, osladit medem, kousek másla do toho, nějaká dobrá marmeláda nebo tam naházet ovoce...

  superkarma: 0 30.03.2007, 12:28:28
 10. avatar
  [9] Smajlinka [*]

  Jo, tak daňová reforma mi taky hnula žlučí. Hlavně ty změny v mateřské, snížení porodného, ale i třeba redukce pohřebného. Musela jsem se smát nad tím, jak všechno "ořežou" a ve druhé fázi reforem budou dělat prorodinné výhody... , když je teď vlasně vezmou... No, Kalouska a všechny ty nahoře bych poslala do

  superkarma: 0 30.03.2007, 12:25:17
 11. avatar
  [5] Kadla [*]

  Majucha: Zrovna na véču je ta krupice ideální. Naši prckové byli po všem rychle hladoví. Nezbývalo, než je "naprat" večer krupicovou kaší. Jinak se ve dvě v noci budili hlady

  superkarma: 0 30.03.2007, 11:38:35
 12. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Ano pro děti je tak vše drahé

  superkarma: 0 30.03.2007, 11:26:46
 13. avatar
  [1] Janinas [*]

  Tak s tím souhlasím. Na mateřské je peněz málo , a tak jsem nakupovala jen pro děti. Až když jsem nastoupila do práce, mohla jsem si koupit něco hezkého na sebe a pro radost.

  superkarma: 0 30.03.2007, 10:51:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme