.

Největší neštěstí na naší železnici

Cestování

Největší neštěstí na naší železnici


Celkem 118 obětí si vyžádalo největší železniční neštěstí v českých zemích.

Událo se na den přesně před 48 lety, 14. listopadu 1960, na jednokolejné trati nedaleko Stéblové na Pardubicku, kde se v podzimní tmě a husté mlze krátce před 18. hodinou srazily dva osobní vlaky.

Nikdo z plně obsazeného motorového vlaku MOs 653, který se blížil ke Stéblové od Pardubic, v tu chvíli netušil, že proti nim – ač by neměl – jede vlak Os 608 z Liberce tažený parní lokomotivou. Srážce už nebylo možné zabránit.

Těžká parní lokomotiva motorovou soupravu doslova zdemolovala a ta navíc začala okamžitě hořet. Přímo na místě zahynulo 110 lidí, zhruba stejně vysoký počet zraněných rozvezly sanitky do nemocnic v Pardubicích a Hradci Králové. Osmi z nich už ale lékaři nedokázali pomoci.

Ve zprávě z archivu Českých drah se o této tragédii mimo jiné píše: „Příčinou nehodové události bylo použití zeleného světla za tmy nevhodnou manipulací nepředpisové svítilny, která měla červenou, modrou a zelenou clonu. Tato manipulace se zeleným světlem, dávaná průvodčím, uvedla v omyl strojvedoucího, který jeho pohyb považoval za návěst „odjezd“ dávanou výpravčím. Po domnělém rozkazu k odjezdu, který však výpravčí nedal, strojvedoucí uvedl vlak Os 608 do pohybu a odjel na trať obsazenou protijedoucím vlakem MOs 653."

   
14.11.2008 - Zahraničí - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] jazuzinka [*]

  moje mamka jela domů se svým tatínkem předchozím vlakem. měli jet až tím, co se srazil, ale přišli na nádraží dřív a stihli odjet a tím pádem dojet.....

  superkarma: 0 16.11.2008, 15:04:50
 2. avatar
  [2] RenataP [*]

  babička o tom taky vyprávěla...

  superkarma: 0 15.11.2008, 08:59:30
 3. avatar
  [1] Beruška1 [*]

  Moje maminka si na to pamatuje, sanitky nestačily vozit raněné, sirény houkaly ještě v noci. A nejhorší byly lidské hyeny, co tam ihned vyrazily ty mrtvé a zraněné okrádat o zlato a jiné drahé věci.

  superkarma: 0 14.11.2008, 17:16:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme