Zdraví

Největší mýty o klíšťatech a očkování

Nejvíce infikovaných klíšťat se vyskytuje na území České republiky a jejich počet rok od roku stoupá a s tím stoupá i počet nakažených. Klíšťovou encefalitidou se lze nakazit nejen přímo od klíštěte, ale také např. pitím nepasterovaného mléka. Jak správně vyndat klíště a kde si na jejich přítomnost dát největší pozor? Přinášíme vám seznam největších mýtů a polopravd, které o klíšťatech kolují.

Kde a kdy se klíště vyskytuje?

klíště

Klíšťata žijí pouze v lesích a mohou na vás skočit ze stromu.

Výskyt klíštěte je sice opravdu nejvyšší v listnatých a smíšených lesích, neznamená to ovšem, že na něho nemůžete narazit třeba na sídlišti. Obezřetní byste měli být všude tam, kde jsou traviny vyšší než 20 cm. Ze stromu na vás ale neskočí. Klíště se pohybuje v relativně nízkém prostoru do jednoho metru nad zemí, kde číhá na procházející kořist (člověk, pes, kráva). Ke svému životu potřebuje vlhkost, takže se hojně vyskytuje i na březích vodních toků a ploch. Statistiky uvádějí, že 90 % nakažených lidí se věnovalo v době kontaktu s klíštětem práci na zahradě, kempování nebo pěší turistice . Na zahradě proto udržujte co nejnižší trávník a na podzim spalte shrabané listí, pod kterým klíšťata přezimují.

Nejvíce klíšťat se vyskytuje uprostřed léta.

Klíšťata nemají ráda teplo, ale především vlhko. Při extrémně vysokých teplotách jim vlhkost chybí a tak se schovávají pod zem. Největší výskyt je proto na jaře - od března do června a potom na podzim - od září do zimy, dokud nepřijdou mrazy.

Jak klíště odpudit?

Nemám sladkou krev, klíšťata na mě nepůjdou.

Je pravda, že klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Traduje se, že pot mění složení po požití piva a česneku a jeho pach pak klíště odpuzuje, ale žádné výzkumy nepotvrdily tuto souvislost. Odpuzuje je pach repelentů, ale jelikož časem vyprchají, ochrana není trvalá. Vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý ovlivní jen místo, kam se klíště zakousne.

Když se obléknu do světlého oblečení, klíšťata to spolehlivě odpudí.

Barva oblečení nemá pro klíště žádný význam. Pravdou je, že na světlém oblečení máte šanci klíště zahlédnout a můžete ho odstranit dříve, než se zakousne. Klíšťata se hůře zachycují na hladký materiál a špatně po něm šplhají. Nejvhodnějším oblečením do přírody proto jsou dlouhé světlé kalhoty, nejlépe s gumou přes kotníkovou botu nebo s nohavicemi zastrčenými do ponožek.

Jak nejlépe odstranit klíště?

Klíště nejdříve pokapeme olejem a potom vytočíme po směru hodinových ručiček.

Pokud klíště pokapete olejem, nebo namažete krémem, udusíte ho. Vyhráno ale nemáte. Klíště se nepustí, naopak vyvrhne do rány obsah svého trávicího ústrojí, čímž zvýšíte jen riziko možné nákazy. Klíště tedy v žádném případě ničím nenatírejte. K jeho vyjmutí pak nepostačí ani otáčivý pohyb proti či po směru hodinových ručiček. Klíště se má odstraňovat pinzetou nebo speciálními kleštěmi kývavým pohybem (vyviklat). Po odstranění je nutné místo pečlivě vydezinfikovat.

Klíště se při vyndávání nesmí přetrhnout, jinak hrozí nákaza.

Nákaza infikovaným klíštětem probíhá okamžitě, jakmile klíště začne sát krev, protože zároveň vypouští do našeho organismu své sliny s infekcí. V samotných kusadlech nákaza není. Přetrhnete-li při vydávání klíště, vaše tělo si s kusadly poradí podobně jako s třískou.

Jakmile se nakazím, je nutné nasadit antibiotika.

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění a na viry antibiotika nepůsobí. Na virové onemocnění neexistuje léčba, léčí se pak pouze příznaky nemoci.

Mýtů není ušetřeno ani očkování proti klíšťové encefalitidě. Kdy je nejlepší nechat se očkovat? A před čím vás vakcína neochrání? Nabízíme největší mýty spojené s očkováním.

Očkovat lze pouze v zimě.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné provést kdykoliv v průběhu roku. Liší se pouze interval aplikace mezi první a druhou dávkou - v létě zkracuje na 2 týdny, zatímco v zimě se jedná o období 1-3 měsíců. Nejpoužívanější vakcínou je FSME-IMMUN 0,5 ml/0,25 ml BAXTER, která má 99% účinnost s více než 20letou prověřenou praxí. Na lékařský předpis ji získáte jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od 1 roku věku. Vše o ní i a příspěvcích, které poskytují některé zdravotní pojišťovny, se dozvíte na www.pozorkliste.cz.

Malé děti se neočkují.

Vakcína FSME-IMMUN je k dostání i ve formě určené pro děti od 1 roku. Pokud děti často lezou v trávě na zahradě, kde se klíšťata vyskytují, nebo je na ně může přenést váš pes, měli byste o očkování uvažovat a o vhodnosti očkování se poradit se svým pediatrem nebo v očkovacím centru.

Očkování má nežádoucí účinky.

Očkovací látka proti klíšťové encefalitidě je vysoce bezpečná. Jsou známé lokální nežádoucí účinky, které se mohou objevit po podání vakcíny: zarudnutí, otok, mírná bolest v místě vpichu, apod. Po první dávce se může v ojedinělých případech objevit i teplota nad 38°C, popřípadě s bolestmi hlavy, nevolností a zvracením. Tyto příznaky obvykle velmi rychle odezní. Podávání dalších dávek bývá prakticky bez shora uvedených nežádoucích příznaků.

Když člověk chytne klíště mezi jednotlivými dávkami očkování, onemocní a průběh nemoci to mnohem zhorší.

Po očkování první dávkou se postupně začínají tvořit protilátky. Téměř 100% ochrana ale nastupuje asi dva týdny po aplikaci druhé dávky. Pokud v mezidobí mezi aplikováním vakcíny chytíte infikované klíště, rozhodně to nezpůsobí zhoršení průběhu onemocnění. Po aplikaci třetí dávky pak ochrana trvá po dobu 3 - 5 let.

Po očkování na mě klíšťata nepůjdou a vakcína mě ochrání před všemi nemocemi, které přenášejí.
Očkovací vakcína proti klíšťové encefalitidě vás ochrání jen před touto nemocí. Na lymskou boreliózu očkovací látka zatím neexistuje. Očkování nezabrání ani tomu, aby se na vás klíště nepřisálo.

Očkování je příliš drahé

Cena za jednu dávku včetně aplikace se pohybuje v rozmezí 550-700 Kč, což v poměru s možnou ztrátou zdraví, čerpáním nemocenské, zhoršením kvality života a dalšími nepříjemnostmi představuje zanedbatelnou částku. Po prvních 3 dávkách už stačí pro zachování obranyschopnosti přeočkování jednou dávkou po 3-5 letech. Očkování tak v přepočtu vychází na částku od 30 Kč za měsíc.

klíště

Navíc klienti VZP mohou ještě více ušetřit. Pojišťovna pro své pojištěnce nabízí zvýhodněné očkování, při němž mohou ušetřit až 800 Kč. Detailní postup pro získání první očkovací dávky zdarma najdou na webových stránkách VZP www.vzp.cz/klistovka.

Nejen VZP přispívá na očkování proti Klíšťové encefalitidě. Podívejte se na webové stránky vaší pojišťovny a zjistíte aktuální výši příspěvku na očkování. Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE má pro své pojištěnce od 2 let věku připraven příspěvek z fondu na očkování a přeočkování proti klíšťové encefalitidě. Výše příspěvku je dána délkou pojistného vztahu mezi pojištěncem a ZP M-A.

Vojenská zdravotní pojišťovna nabízí pro děti od 2 do 18 let proplacení 1/3 prokázaných nákladů za očkovací látky (3 dávky očkovací látky) - příspěvek náleží za očkování proti klíšťové encefalitidě.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí pro své pojištěnce výhodné balíčky s příspěvky na některé druhy očkování, které nejsou hrazeny pojišťovnou. Pojištěnci všech věkových kategorií mohou získat na očkování příspěvek až 1000 Kč/rok. Příspěvek je poskytován na kteroukoliv dávku/vakcínu očkovacího cyklu, není poskytován na aplikaci vakcíny.

Více informací o klíšťové encefalitidě a rizicích spojených s touto nemocí najdete na www.pozorkliste.cz a www.klistova-encefalitida.cz.

VZP

 

   
11.04.2012 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [25] mapela [*]

  Slibovali, že v těch silných mrazech vymrznou, ale asi to mělo opačný účinek.

  superkarma: 0 16.04.2012, 11:09:34
 2. [24] tudlik [*]

  Sml24jdu se nechat očkovat

  superkarma: 0 14.04.2012, 01:46:41
 3. [23] Jala [*]

  Opravdu zajímavé informace.

  superkarma: 0 11.04.2012, 23:41:24
 4. [22] dorot [*]

  Taky jsem si myslela, že klíšťata na mě nejdou. Pak jsem si někde přečetla, že ve stádiu nymfy nejsou ani vidět, nakazí vás ale stějně jako dospělé klíště. Raději očkování za pár stovek, než doživotní následky. Všem přeji krásné jaro!Sml16

  superkarma: 0 11.04.2012, 22:27:33
 5. avatar
  [21] tajnostii [*]

  Už mám těch potvor plný zubySml30

  superkarma: 0 11.04.2012, 22:25:05
 6. [20] Trefa [*]

  Trefa.dneska jsem byla cele dopoledne v lese a na ockovani jsem si ani nevzpomela.

  superkarma: 0 11.04.2012, 22:22:06
 7. [19] Roland [*]

  Mrchy jedny  a to jich je pořád víc. Za mého dětství jsem chodila do lesa na borůvky v letních šatech i si tam sedla a žádné jsem nechytila. Teď se člověk jenom mihne kolem lesa a šup, už nějaké má.

  superkarma: 0 11.04.2012, 21:59:15
 8. [18] Reni [*]

  Zatím nejsem očkovaná, momentálně neuvažuji. Sml23

  superkarma: 0 11.04.2012, 21:09:35
 9. avatar
  [17] saruz [*]

  Zatím o očkování neuvažuji.

  superkarma: 0 11.04.2012, 20:35:36
 10. avatar
  [16] ekleinovka [*]

  Jsou to potvory,zatím mne očkovat nechtějí,budu si muset ještě počkat...

  superkarma: 0 11.04.2012, 19:34:38
 11. [15] kocicih [*]

  nebudu se očkovat

  superkarma: 0 11.04.2012, 18:38:31
 12. avatar
  [14] daska59 [*]

  Klíšťata nesnáším, nechala jsem se očkovat, ať to ty mrchy nemaj tak jednoduchý mě nakazit Sml30

  superkarma: 0 11.04.2012, 17:43:43
 13. [13] cilani [*]

  Pilz — #5 díky, tahle rada se mi líbí víc, než neustálé reklamy na očkování.

  superkarma: 0 11.04.2012, 15:03:52
 14. [12] FAXÍK [*]

  ještě jsem se nenechala naočkovat

  superkarma: 0 11.04.2012, 14:40:45
 15. avatar
  [11] arminka [*]

  není co řešit - očkovaná už jsem Sml22

  superkarma: 0 11.04.2012, 13:21:49
 16. [10] Klára Křížová [*]

  Sml22 jdu příští pondělí na druhou dávku

  superkarma: 0 11.04.2012, 12:29:25
 17. avatar
  [9] hubajda [*]

  do lesa nechodime tak se ani nenechavame ockovat

  superkarma: 0 11.04.2012, 12:02:07
 18. avatar
  [8] blesksoft [*]

  Nechala jsem dceru 4 a 1/2 roku oočkovat měla velkou alrgickou reakci a to není alergik. Celá se osypala a otekla. Sml80

  superkarma: 0 11.04.2012, 11:42:51
 19. avatar
  [7] ladouch [*]

  Už to přestává být zajímavé, je to tady každý týden. Kdo se chce dát očkovat ten si informace vždycky najde.Sml22Sml22

  superkarma: 0 11.04.2012, 11:18:58
 20. avatar
  [6] Hanula [*]

  Sml16jsem očkována už léta - jednou za tři roky se nechávám přeočkovat

  superkarma: 0 11.04.2012, 10:46:47
 21. [5] Pilz [*]

  Chodím na kurz a tam nám vysvětlili jak na klíště.Vemete jodisol uděláte nejprve kolečko okolo klíštěte,počkáte až jodisol zaschne poté zakápnete klíště jodisolem necháte zaschnou klíště opatrně odstraníte a opět na ranku kápnete jodisol.To kolečko okolo udělá v kůži bariéru a bakterie se nešíří do organismu.

  1. na komentář reaguje cilani — #13
  superkarma: 0 11.04.2012, 10:00:13
 22. avatar
  [4] Jindriska8 [*]

  lidicka — #1 Taky si to myslím.Sml22

  superkarma: 0 11.04.2012, 09:52:04
 23. avatar
  [3] Beruška1 [*]

  Nejsem očkovaná, klíště jsem nikdy neměla. A moje dcera ho chytila v trávě na sídlišti.

  superkarma: 0 11.04.2012, 08:58:10
 24. [2] jithule [*]

  nejsem očkovaná

  superkarma: 0 11.04.2012, 08:04:25
 25. [1] lidicka [*]

  Zase nabídka očkování proti klíšťatům. Opakuje se tu furt dokola. Myslím, že kdo se chce očkovat nepotřebuje každý den číst reklamu o  něm.Sml52

  1. na komentář reaguje Jindriska8 — #4
  superkarma: 1 11.04.2012, 07:07:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme