Z výsledků dotazníkového šetření, které provedlo Čtení pomáhá mezi českými knihovníky, vyplynulo, že mezi nejoblíbenější žánry čtenářů ve věku od 6 do 19 let patří dobrodružné příběhy a detektivky. V této kategorii je u žáků a studentů zapojených do projektu Čtení pomáhá nejpopulárnějším titulem Bílý tesák od Jacka Londona.

Čtení pomáhá ve spolupráci s knihovnami provedlo na přelomu roku 2012 a 2013 dotazníkové šetření, kterého se zúčastnilo 121 knihovníků z celé České republiky. „Sledovali jsme, jaké žánry jsou mezi mladými čtenáři nejoblíbenější, kolik času tráví děti a studenti v knihovnách a kolik knih si v průměru odnesou z jedné návštěvy,“ říká Alena Ježková, spisovatelka a ambasadorka projektu Čtení pomáhá, který podporuje čtenářství v dětském a mladistvém věku a zároveň učí tuto cílovou skupinu principům charity.

Dobrodružství, napětí a romantika

Nejoblíbenějšími žánry mezi žáky a studenty základních a středních škol jsou dobrodružné příběhy a detektivky, dále pak sci-fi a fantasy. Na třetí příčce se umístily dívčí romány. Naopak nejméně často mladí čtenáři vyhledávají literaturu faktu a historickou literaturu.

graf

Graf 1: Jaký žánr je mezi žáky a studenty ZŠ a SŠ nejvíce oblíben? Zdroj: Čtení pomáhá

A jaké knihy jsou nejoblíbenější mezi vítěznými žánry? Mladí čtenáři, kteří jsou zapojení do projektu Čtení pomáhá, v kategorii dobrodružných příběhů a detektivek nejčastěji sáhnou po Bílém tesákovi od J. Londona, u sci-fi a fantasy jednoznačně vedou knihy o Harrym Potterovi od J. K. Rowlingové. Nejoblíbenějším dívčím románem je Držkou na rohožce od I. Březinové.

Nejoblíbenější knihy mezi čtenáři zapojenými do projektu Čtení pomáhá
Dobrodružní příběhy a detektivky Sci-fi a fantasy Dívčí romány
Bílý tesák, J. London Harry Potter a Fénixův řád, J. K. Rowlingová Držkou na rohožce, I. Březinová
Záhada hlavolamu, J. Foglar Harry Potter a Kámen mudrců, J. K. Rowlingová Nazí, I. Procházková
Robinson Crusoe, D. Defoe Harry Potter a Princ dvojí krve, J. K. Rowlingová Malé ženy, L. M. Alcottová

Tabulka 1: Nejoblíbenější knihy mezi čtenáři zapojenými do projektu Čtení pomáhá Zdroj: Čtení pomáhá

Jedna návštěva knihovny, několik knih

Průzkum Čtení pomáhá ukázal, že děti v knihovně nejčastěji tráví půl hodiny až hodinu (dvě třetiny čtenářů), pouze třetině dětí jedna návštěva knihovny zabere méně než 30 minut času. Domů si pak mladí čtenáři odnáší hned několik knih. Necelá polovina dětí si v knihovně najednou půjčuje čtyři knihy a více, třetina čtenářů odchází se třemi knížkami.

Kolik knížek si v průměru půjčuje jeden čtenář při jedné návštěvě knihovny (Zdroj: Čtení pomáhá)

  • 1 kniha 0 %
  • 2 knihy 24 %
  • 3 knihy 33 %
  • 4 knihy 22 %
  • 5 a více knih 21 %

Webové stránky projektu: www.ctenipomaha.cz, facebook: http://www.facebook.com/ctenipomaha

Reklama