Novinky

Největší katastrofou byla druhá světová válka

Z obou pohledů pojala dnešní téma čtenářka Maryene. Napsala nám o několika katastrofách soukromých i jedné světové.

Moc děkuju za příspěvek, milá Maryene. A přeju Vám, abyste brzy sehnala práci.


Přeji všem hezký den :)

V životě už jsem mnohokrát vyřkla slova „To je katastrofa!“ Naštěstí mnohé z toho z dnešního pohledu byly jenom úsměvné příhody. Naši rodinu však už postihly i tragické události, na které dnes vzpomínat nechci. Jsme rodina, která dokáže v těžkých chvílích stát při sobě. I když si musím přiznat, že jsem zažila i chvíle, kdy nám nepomohou ani naši nejbližší a s čím se musíme vyrovnat jen a jen sami.

Naši rodinu neminuly ani povodně. Krásná vilka manželovy sestry byla zatopena až do prvního patra. Přišly nejenom o nábytek, fotografie a další spoustu věcí, ale částečně i o zdraví. Během zachraňování při povodních a posléze při úklidu a obnově domu ještě jejich síly stačily. Zdravotní problémy se objevily, až už zase měli vše zařízené a byli v suchu, jako následek obrovského fyzického a psychického vypětí.

Loni na podzim jsem špatně došlápnula a ruplo mi koleno. Čtyři dny před odletem do Řecka. O dovolenou a o část peněz jsem samozřejmě přišla a místo třítýdenního poznávání krás řeckých ostrovů jsem skončila na operačním stole. To byla pro mě v té době opravdu katastrofa, protože jsem zrovna přišla o práci a další dovolená je v nedohlednu.

V současné době, kdy už jsem několik měsíců bez práce, by to také mohla být katastrofa, protože nemohu sehnat novou práci a nebyla mi přiznána podpora. Je to zvláštní. Mám odpracovaných skoro čtyřicet let, vychovala jsem tři slušné děti, mám zaměstnaného manžela, dům, na který platíme hypotéku... A to vše je mi právě na přítěž. Kdybych nic z toho neměla, kdybych třeba celý život nepracovala, katastrofa by byla zažehnána. Peníze bych dostala. Ale to už je o něčem jiném.

Co jsou však všechny moje katastrofy proti těm světovým?

Katastrofy v dějinách se dějí stále. Podle mě jsou to nejenom živelné události, povodně, sesuvy půdy, ničivá tsunami a hurikány, jaderné výbuchy ať už pokusné nebo výbuchy elektráren, ale i vraždy, teroristické útoky a války. Druhá světová byla podle mě tou největší katastrofou v dějinách, měla více než 65 milionů obětí. A s ní spojený atomový útok na Hirošimu a Nagasaki v srpnu 1945, při kterých zahynuly desetitisíce lidí a další desetitisíce na následky ozáření.

Katastrofou poslední doby je pro mě ale i nedávná amnestie a s tím spojené další problémy, včetně trestných činů amnestovaných. A kdybych jako katastrofu začala řešit politiku našeho státu, tento článek by neměl konce.

Hezký den bez katastrof velkých, ale i těch našich malých soukromých přeje

Maryene

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dne zní: Jakou katastrofu jste v životě zažila?

 • Zažila jste ve svém životě nějakou tragédii, katastrofu nebo nezdar?
 • Nebo máte nějakou příhodu ze svého okolí?
 • Jak takové věci prožíváte? Samy, nebo uvítáte pomoc blízkých či přátel?
 • Jaká byla podle vás největší katastrofa v dějinách lidstva?

Napište mi také! Budu se těšit, že mi o sobě opět něco prozradíte. Na jednu z vás čeká krásný dárek, dvě čokolády ve tvaru srdce Milka Pralinés, abyste si při tomto smutném tématu alespoň osladily život.

Pište na známou adresu redakce@zena-in.cz do dnešních 14.30 hodin, heslo je KATASTROFA. Moc děkuju a těším se na vaše příspěvky.

coko

   
15.04.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [2] Rikina [*]

  No, já bych za největší katastrofu považovala expanzi evropské civilizace "bílého muže" do všech koutů světa, ať už prostřednictvím různých dobrodruhů, kolonistů, nebo misionářů. Tím se roznesly nejrůznější nemoci, byla zničena původní kultura mnoha národů, přičemž tyto národy byly zhusta i vyhubeny, nebo násilím donuceny se přizpůsobit. To se dělo dlouhá staletí, a počet obětí mnohonásobně překračuje jakoukoli válku. Tak byly ztraceny mnohé jazyky, staré zvyky, přírodní náboženství, a znalosti přírodních národů. Ničily se stavby, sochy, pálily písemné záznamy... tato planeta byla připravena o různorodost, hlavně že i domorodec na nejzapadlejším ostrově má anglickou bibli, nosí tenisky ad...s a pije colu. Sml24 

  superkarma: 0 15.04.2013, 15:36:20
 2. [1] dadma [*]

  Je to tak.Vytopení souseda je pro nás katastrofa nebo připálení guláše je katastrofa,ale to je slovo, které člověk použije,aniž by vlastně domyslel jeho výzam.Katastrofy se dějí na zemi každý den.Někdy se nás dotknou, tak jako píšete o povodních a někdy je pouze bereme na vědomí.Stačí přírodní katastrofy, které nemůžeme ovlivnit,nevím proč ještě lidé stále proti sobě bojují?

  superkarma: 0 15.04.2013, 10:21:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme