Dětský pokoj má dnes asi většina dětí. Při jeho vybavování je však dobré mít na mysli, že méně je někdy více, v důsledku čehož si můžeme odpustit některé chyby při jeho zařizování.
Které že to jsou?
1. Příliš mnoho barev
Nabízí se to samo. Děti milují barvy = dětský pokoj musí být pestrý jak cirkusový stan. Jenže tak to není, protože příliš mnoho barev může dítě rušit. Lepší je vybrat jednu základní barvu, kterou lze v tlumeném odstínu použít na stěny, s ní by měl ladit nábytek - raději světlý - a doplňky, kde lze použít i další barvy. Nábytek hrající všemi barvami či příliš divoká výmalba stěn nejsou to pravé ořechové, už třeba proto, že mohou být dítěti nepříjemné, když má třeba horečku a potřebuje spíše klid. Nehledě na to, že některé výrazné barvy stimulují neklid, proto se třeba do pokojíčku nedoporučuje červená barva.
2. Infantilní vzory
Miminko či batole jsou roztomilost sama a někdy takový bývá i jeho pokojíček. Ovšem tapety plné dětských obrázků či pohádkové postavičky namalované na zdi se brzy okoukají, a co víc, mohou začít vadit i dítěti, které by se za ně mohlo stydět i před svými kamarády. Pokud neplánujete, že budete pokojíček rok co rok předělávat, zvolte raději něco nadčasového. Věku můžete přizpůsobit spíše drobnosti, nebo třeba i závěsy, ale stěny či větší nábytek raději vynechte.
3. Až moc konkrétní pokoj
Časopisy o bydlení čas od času přinášejí fotografie pokojů, které nadšení rodiče zařídili s co nejlepšími úmysly, třeba jako vesmírnou či námořní loď, čemuž odpovídá výzdoba i vybavení. Ale děti to nemusí ocenit. Po prvotním nadšení je může mrzet, že pokojíček je pořád stejný a že loď se jen těžko stane neprostupnou džunglí. Lepší je pokojíček zařízený s vtipem, v němž jsou třeba i houpačky, žebřiny ři provazové žebříky, avšak který se netváří příliš konkrétně.
4. Vyřazený nábytek
Nábytek v pokojíčku nemusí stát desítky tisíc, ale děti si nezaslouží ani to, aby se jejich království stalo místem, kde končí kousky, o které už jinak nikdo nestojí. Ostatně, právě děti ve svém pokoji většinou tráví více času než třeba rodiče v obýváku. I na českém trhu už je k mání hezký dětský nábytek za přijatelné ceny, ať už jde o dětské postele s kvalitními matracemi nebo o psací stoly, ideálně takové, které rostou spolu s dítětem.
5. Žádný prostor na hraní
Někdy rodiče dětský pokoj v dobré víře zastaví nábytkem a dítěti schází prostor na hraní. Přitom to je to, co zejména předškolák potřebuje nejvíce. Když je pokoj malý, stoji za úvahu, zda alespoň na tuto dobu neumístit třeba komodu či skříň na oblečení jinam, do chodby nebo do ložnice, a vrátit ji do pokoje, až dítě povyroste a spíše než plochu na hraní ocení kousek soukromí, byť jen malého.
6. Málo bezpečí
Dobrý je jen ten pokoj, který je bezpečný. Používáte zarážku proti otevření okna, záslepky do zásuvek či chrániče rohů stolů a skříněk? V pokojíčku by neměly být ani žádné zbytečné koberečky a podobně. U vyšších postelí by neměly chybět mantinely. U postýlek pro nejmenší je třeba dbát na to, aby dítě nemohlo prostrčit hlavu mezi postranicemi postýlky.
7. Samé závěsy, samé koberce
Pokud to není nutné například kvůli chladu a nedostatečné izolaci, je lepší například plovoucí podlaha než koberce ode zdi ke zdi. V těch se jednak může držet prach a zároveň odírají dětská kolena a tepláky. Prach, který vadí i alergikům, se samozřejmě drží i v záclonách a závěsech. Proto si rozmyslete, zda skutečně má smysl kupovat třeba baldachýn na postýlku pro nejmenší.
8. Nedostatek úložných prostor na drobnosti
Menší děti více než velké skříně ocení spoustu menších úložných prostorů, díky nimž zvládnou alespoň do jisté míry uklízení hraček, a navíc se ve svých věcech spíše vyznají. Vhodné jsou například otevřené police s plastovými krabicemi, které vydrží více než papírové a zároveň je lze omývat. Dají se do nich dobře třídit stavebnice i autíčka a zároveň si potomek takovou krabici může snadno přenést třeba za maminkou do kuchyně. Snažte se úložný systém vymyslet předem a koupit jej najednou, nebo vyberte takový, který půjde dokupovat, aby byl pokojíček jednotný.
9. Neměnnost
I když nemíníte měnit vybavení pokoje každý druhý rok, počítejte s tím, že se tomu čas od času nevyhnete, protože batole má jiné potřeby než školák a ten zase než dospívající teenager. Tak jako je lepší se vyhnout infantilnostem, je dobré rovněž už předem počítat s tím, že v pokoji časem přibude psací stůl a naopak třeba ubudou police na hračky.
10. Nerespektování zájmů a povah dětí
Při zařizování pokoje by rodiče měli brát v potaz i názor dětí. Těm mladším dejte vybrat z možností, které jsou obě přijatelné - třeba při výběru barvy polštářků na sezení na zem a podobně, starším už dovolte, aby přímo navrhovali, co si do pokojíčku přejí. Počítejte s tím, že to nemusí nutně vyhovovat vašemu vkusu, a umožněte dětem, aby se ve svém království cítily dobře. Pokud v pokoji bydlí více dětí, každé by mělo mít psací stůl a část, do níž by mu sourozenec neměl lézt, i kdyby to měla být jen police nad jeho postelí.
Nový komentář
Komentáře
Doporučuji dětský nábytek
Já doporučuji volit nějaký kvalitní dětský nábytek
Pokud zařizujete dětský pokoj rozhodně doporučuji http://www.babynabytek.cz/
Nábytek jsme dětem kupovali taky nový, kombinace bílá - svetlé dřevo. Jednak starý nebyl k dispozici a ani bych to nechtěla. Ale co se týká prostoru na hraní, máme velmi omezení možnosti. Ono taky, kde ho vzít, když mají dvě děti dohromady jeden panelákový pokojíček, který měří necelých 12 m2. Když odečtu patrovou postel (2 m2), dva psací stoly (cca 1,5 m2), dvě skříně(cca 1 m2), dvě knihovničky, tak zbyde nějakých 7 m2 místa. Když odečtu ještě zhruba metr kvůli otevírání dveří..... Není to nic moc, ale holky si zatím nestěžují. Pravda, je jim 10 a 6. Obávám se, že do budoucna to asi bude složitější. Ale nějak se asi budou muset srovnat. Jsem zvědavá, jak to budem řešit pak. Asi nezbyde, než šetřit na výměnu.
A napadlo někoho, jak špatně jdou malůvky na zdi překrýt, při tom jak často děti mění své oblíbence, to moc praktické není. Nebo se to 2x do roka škrábe i s omítkou?
Ježišmarjá a proč bych dětem nenamalovala krtečka, nebo třeba méďu Pú?
Teda já nepředpokládám, že do jeho puberty nebudu malovat, takže já jsem se vyřádila, na šikmině a stropě má oblohu s mráčky, na ostatních stěnách (sundávací)nálepky médi Pú na postýlce slůníčko
... a kamenujte mne
myslím že než si přivede 1. holku tak to x-krát zrenovujem
Andula: asi jo...
když jsme Rišákovi loni po stěhování zařizovali pokoj (bylo mu pět), prostě si řekl, jak chce, aby jeho pokoj vypadal - chtěl "mořský pokoj", a měl naprosto konkrétní představy o závěsech, malým koberci, obrázcích a tak. Pokoj si pak sám dozdobil obrovským plakátem kočičích plemen, který jsme mu koupili (teda Ježíšek koupil, že jo) k vánocům. A je tam spokojenej, hlavně, že se mu na zem vejdou ty metry dřevěných kolejí, které se furt rozrůstají a metastázují z pokoje pryč..
http://reality.idnes.cz/rea_napady.asp?r=rea_napady&c=A041029_130845_rea_napady_pet
když já si stejně myslím, že si rodiče myslí, že se to dětem líbí
martisa: vím co myslíš to vypadá moc hezky a když se to
líbí, nevidím důvod proč by to nemělo mít....
my měli dřív plakáty na zdech, pak jsme je sundali a místo nich dali korkové nástěnky, kam si děti dávají co se jim aktuálně líbí
Sandy: každému dítěti by mělo stačit místo na spinkání...zbytek je luxus
martisa: o pěnových tu do té doby řeč nebyla
Metrový krteček, křemílek atd. my agresivní přijde, nikoli sám o sobě, ale právě tou velikostí
a setrvalostí.
Přesně, jak píše Lhasa
Já jsem teda neměla na mysli obrovskýho krtka přes celou stěnu, ale třeba takovýho toho malýho pěnovýho krtečka na nalepení... Jak je velikej asi 20 cm... Dělají i Bořka... To je taky agresivní? Jde to kdykoliv přelepit a zase nalepit jinam...
Silveig: Ty si koleduješ
Na co potřebuje dítě dětský pokoj??? Už opět jen článek o mamonu a honbou za hračkami
PERSEFONA: Krteček sám o sobě jistě agresivní není, ale kormidlovat dítě k takový skoro ikonomanii tím, že tam toho krtečka (Bořka a jánevímkoho) bude mít dlouhodobě, moc dobrý není
Tak myslím,že náš syn má pokoj podle zásad
hlavně nám tam nestraší ani nikdy nestrašil na zdech Křemílek či Vochomůrka a pod.nic proti těm dvěma,ale na zeď bych nic podobného nemalovala.
Tak problém výzdoby zdí máme vyřešený - manžel má všude rozvěšené vitrínky s vláčky. S výjimkou poloviny stěny, na které má pro změnu sklopné cvičné kolejiště... Ale už mám doma polystren a látku a až o víkendu dětičky odjedou k mým rodičům, udělám z toho óhromnou nástěnku cca 3x2 m
Krtečky a podobně jsem neřešila - mám pocit, že pro malé děti je nejlepší zeď čistě bílá. Však ony už si dokáží pokoj vyzdobit po svém
Andula: Proboha co ti přijde agresivního na krtečkovi
Agresivní?