Novinky

Největší bolestí je porod

Čtenářka Kamila si potřebovala ulevit. Podle ní je největší bolestí porod. Co si o tom myslíte vy? Díky Kamilo za Váš příspěvek.

Nevím jak vy, ale já si myslím, že nejvíc bolí porod. Rodila jsem dvakrát,  bez epidurálu, takže jsem si to užila se vším všudy.

První porod trval 14 hodin, druhý sice 4, ale zase to bylo díky medikamentům pro urychlení porodu velmi intenzivní. Byly to stavy, kdy jsem si myslela, že budu „lézt po zdi“. Sice mi nezbývalo nic jiného, než to vydržet – co jiného se taky dá v týhle situaci dělat, že.

Nicméně když to porovnám s ostatními bolestmi, porod vede. Ano, pak jsem na bolesti zapomněla, těšila jsem se z krásných synů a řekla jsem si : Stálo to za to! Jenže, jak jsem se pak vzpamatovala z euforických stavů mateřství, naskočila mi nepříjemná vzpomínka, jak to bolelo a bylo to všechno takové zvířecí.

Je jasné, jinak to nejde – chcěš dítě, tak to s tím souvisí. Mám kolem sebe známé, které raději půjdou rodit císařem, než by si porodní bolesti užily naplno – tolik se porodu bojí. 

Neděsím zbytečně kamarádky, které otěhotněly a právem přemýšlejí o porodu – jaký bude, bude to bolet, co když se stane to a to…  

Když se se mnou o tom baví, tak říkám ..“jo bolí to, ale dá se to vydržet..pak už na to nemyslíš, jakmile vyleze miminko, je všechna bolest pryč..“.

Dnešní téma mi ale dodalo touhu si ulevit. Bolí to jako prase!!!!

Kamila
Text nebyl redakčně upraven


Dnešní téma dne je:

Jak jsem se vypořádala s bolestí?

 • Kdy jste cítila největší bolest?
 • Kdy jste poznala největší bolest?
 • Jak jste se s bolestí vypořádala?
 • Co vám na ní zabírá?
 • Co bolí nejvíce?
 • Pomohla jste někomu od bolesti?
 • Dělá vám bolest dobře?

Vaše příspěvky posílejte na redakční mail:

redakce@zena-in.cz

Jednu z vás, která přispěje k tématu dne a pobaví, donutí mne k zamyšlení, rozpláče, prostě zaujme moji pozornost odměním sedacím balónem, který zbaví vaše záda bolesti. Jeho cena je 500 Kč.

mic

   
21.06.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Radek Kříž

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [48] Keltka [*]

  Myslím si, že právě problém to, že se o bolesti u porodu ani moc nemluví, maximálně se nabídne "epidurál", dříve se maminkám nabízel rajský plyn a spousta jiných "úlevových možností", tyto možnosti byly "pro bohaté", dnes je to epidurál - ovšem jen pokud se stihne a pokud je volný anesteziolog. Přístup lékařů a sester k porodům je podle mého názoru pořád v plenkách. Je to smutné, u porodu jim jde především prý o to, aby se narodilo zdravé dítě, matka je až na druhém místě. Podle mě by se ale měli zabývat psychikou matky, která následně ovlivní celý porod, mohli by spolupracovat s maséry, homeopaty, využívat akupresuru, akupunkturu, nabízet rajský plyn - automaticky. U porodů by mohl být i hypnotizér pro možnost hypnotického porodu a samozřejmě pak poslední možnost-epidurál - nejhorší možnost císařský řez.

  Rozhodně věřím, že by se pak maminky v porodnicích cítily mnohem lépe a že by si porod i alespoň částečně vychutnaly a měly by u porodů menší nejen komplikace, ale i zranění po porodu. V porodnicích by dále mohlo být přítmí a mohly by být přítomny jen ženy-porodní asistentky. Lékař jen u problematického porodu-pokud je to nezbytně nutné.

  Vše, co se v porodnicích nyní děje, bývá stresující-hlavně vyplnění dotazníků během porodních bolestí a stahů, natáčení monitoru a další rušení. Klistýr-fajn, ale to je tak jediné, každá žena by měla možnost si dát sprchu, vanu, být v klidu a sama.

  superkarma: 0 24.04.2016, 23:44:19
 2. [47] Keltka [*]

  Porod je bolest opravdu příšerná, zvláště křížové bolesti. Je to asi individuální, ale pro mě to byla opravdu nejšílenější bolest na světě-myslela jsem, že porod snad ani nepřežiju Sml15Sml16

  superkarma: 0 24.04.2016, 23:38:27
 3. [46] Keltka [*]

  kukátko — #25 Nesouhlasím, protože porod je bolest fyzická a ztráta dítěte je bolest psychická, nedá se to vůbec srovnávat.

  superkarma: 0 24.04.2016, 23:37:37
 4. avatar
  [44] tajnostii [*]

  Asi to není největší bolestSml23

  superkarma: 0 21.06.2012, 23:39:02
 5. [43] Jala [*]

  onohlo — #7 I já si po těch letech stále myslím, že to byla nejhorší, neskutečná fyzická bolest v mém životě - prožitá dvakrát (i ty hodiny souhlasí).

  Vím, že každý má práh bolesti někde jinde, a právě proto bych nedělala okamžité závěry a neodsuzovala ani ty, které si tento "zážitek" už raději nechtějí podruhé zopakovat. Znám takové, jednou jim to stačilo.

  Ale na druhou stranu taky vím, že dnes je v této oblasti medicína trochu někde jinde a že se už nemusí jednat o tak šíleně stresující zážitek jako kdysi. Ale možná se mýlím...

  superkarma: 0 21.06.2012, 23:31:08
 6. avatar
  [42] *Lefff* [*]

  Rikina — #32 Mně naopak přijde, že porody jsou mezi ženami velmi rozšířeným tématem hovoru. Porod je silný zážitek, obrovská životní událost, posun jinam, začátek další životní etapy, něco, co ženy odpradávna spojuje - společná zkušenost (byť u každé ženy naprosto jiná - a právě proto o ní hovoří. Kdyby byly všechny porody stejné, těžko by to byl tak zajímavý námět k hovoru), je to koktejl z práce, bolesti i euforie - nedivím se, že je to pro spoustu žen celoživotní téma k rozebírání.

  Chlapi mají taky svá témata, se kterými se vyrovnávají celý život a rádi o nich mluví - třeba vojna.

  A k článku samotnému:

  Třetí porod jsem prožila před měsícem. Konečně porod dle vlastních představ - se svobodným výběrem polohy ve 2. době porodní a hlavně nepřetržitým kontaktem s miminkem, žádné odnášení "na prohřátí" nebo na pozorování.

  Posledních cca 15 minut porodu bylo šílených. Kdo nezažil křížové bolesti, které narozdíl od kontrakce po pár desítkách vteřin nemizí, ale jen sílí a slábnou a sílí k pocitu, že už se to nedá vydržet a páteř se musí rozskočit, těžko pochopí. Přesto bych takový porod neměnila ani za porod s koktejlem úlevových chemikálií, ani za císaře. Ani náhodou. Pocit, že jsem to zvládla sama, bez berliček, a pak ta následná hormonální smršť za odměnu, neuvěřitelná euforie..., ten mi nemůže nic nahradit.

  A jestli jsem v životě zažila větší bolest než porod? Fyzicky asi ne. Ale deprese bolí víc...

  superkarma: 0 21.06.2012, 21:57:44
 7. avatar
  [41] paníliška [*]

  Rikina — #32 Naprosto souhlsím.

  superkarma: 0 21.06.2012, 20:57:44
 8. [40] Saritka [*]

  Tak já porody měla ok. Vždy mě slíkali cestou a poslední syn se narodil už v sanitce.Sml30Sml30

  superkarma: 0 21.06.2012, 18:29:15
 9. [39] Trefa [*]

  Trefa:dneska mnoho zen se boji porodu.radeji voli cisarsky rez.myslim ze to neni spravne.to zalezi na kazdem.

  superkarma: 0 21.06.2012, 17:40:55
 10. [38] magic11 [*]

  a to můj mladší syn tvrdí, že se narodil "velkej a oblečenej", to bych se asi zvencla. Ještě že si to žádná neumíme v reálu představit, než ta chvíle přijde, mnohá by to vzdala.

  superkarma: 0 21.06.2012, 17:29:37
 11. [37] dadma [*]

  Porodní bolesti jsou bolestivé, ale nutné.Je pravda,že někdo porodí rychle a někdo ne.Já rodila první dítě také 12 hodin a pak dcera musela jít kleštěma.To jsem se zařekla, že už nechci žádné další dítě, ale za dvaapůl roku se narodil syn.Jakmile je po všem a zjistíte, že mimčo je vpořádku,je skoro vše zapomenuto.U syna mě lékař zašíval 50 minut a ještě ,když jsem jela domů ,tak jsem  se nemohla pořádně posadit.

  Jenže ono je jedno co vás bolí.Když mě chytil žlučník žádná sláva,bolest zubů nebo ucha,také znám.A takové "zamrzlé" rameno je taky pěkná bolest.

  Ale jsou určitě nemoci ,kde je bolest veliká, dokud to člověk neprožije, tak si to neumí představit.A taková duševní bolest se vyrovná fyzické.

  Přeji všem hodně zdravíčka a co nejméně bolesti.

  superkarma: 0 21.06.2012, 16:56:53
 12. avatar
  [36] Pentlička [*]

  Je mi 53 a zatím byla pro mně opravdu největší bolest moje dva porody. Rodila jsem poprvé 12, podruhé 23 hodin, měla jsem z toho čtyřicítku horečku. Bylo to šílené a třetí dítě bych už neměla ani za nic! Ovšem největší duševní bolest jsem zažila, když mě opustil můj manžel. Takže bych rozdělovala bolest na fyzickou a duševní.

  superkarma: 0 21.06.2012, 16:18:43
 13. avatar
  [35] LudPa [*]

  Porod je sice bolestivý, ale zdaleka to není největší bolest, zdaleka ne.

  superkarma: 1 21.06.2012, 16:01:21
 14. avatar
  [34] kuzle [*]

  řinka — #31 na tom porodu je nejhorsi, ze uz v zivote to ditko nenacpes zpatky a ze bych je obcas vsechny 3 nejradeji nacpala alespon do toho babyboxu, ten je vetsi Sml30Sml52

  superkarma: 0 21.06.2012, 15:15:08
 15. avatar
  [33] kuzle [*]

  gabagabag — #23 snazila jsem si to proste nepripoustet, rikala jsem si, ze jednou uz to ve mne vyrostlo, tak to nejak ven musi Sml22 a po druhe to byl takovy fofr, ze jsem v 7 dojela do porodnice, sestricky neverily, ze mam kontrakce po 5 minutach a v 7:45 bylo po vsem Sml30Sml22 asi jsem mela vice rvat Sml58 doktor sotva stihl dojet do porodnice Sml57 takze neboj, bolet to bude, ale za toho mrnouska to stoji ...

  vzdycky rikam zubarce, ze bych radeji rodila nez sla k ni Sml30

  superkarma: 0 21.06.2012, 15:13:33
 16. [32] Rikina [*]

  Sml80 To je samozřejmě věc osobního názoru, mně spíš překvapuje (už dlouho) fakt, že se o tom ženy baví. V životě by mě nenapadlo se ptát kamarádky (ani jiné ženy, ať už z příbuzenstva, nebo úplně cizí) na zážitky z porodu. Ani mě se na to doposavad nikdo neptal, vyjma gynekoložky, a tu zajímaly jaksi "technické" údaje, aby si to mohla zapsat do papírů. Kdyby se někdo ptal, pomyslela bych si, že pozbyl soudnosti, neboť jaké jiné téma, probůh, je ještě osobnější a soukromější? Sml80 Už vůbec nechápu lidi, co si to natočej na video a pověsí na net - veřejně. Nebo ta americká dáma, co nedávno rodila v galerii za účasti diváků, neb porod jejího potomka byl dle jejího názoru umělecký počin. Sml28 Sml80 

  1. na komentář reaguje paníliška — #41
  2. na komentář reaguje *Lefff* — #42
  superkarma: 3 21.06.2012, 14:54:10
 17. avatar
  [31] řinka [*]

  datura — #30 Kyretáž dělali za živa kamarádce.Vyprávěla hrůza.Žlučníkové záchvaty znám,měla jsem kameny.Maminka měla kámen jeden a byl velký jak holubí vejce.Válela se v kozelci na zemi při záchvatu.Porod je proti tomu brnkačka a čeká člověka celoživotní štěstí,nebo snad ne?Sml16

  1. na komentář reaguje kuzle — #34
  superkarma: 0 21.06.2012, 14:27:13

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] datura [*]

  Jasně že mě to taky hodně bolelo, ale utěšovala jsem se tím, že budu mít za odměnu dítě, to kolika ledvin nebo žlučníkové záchvaty jsou taky dardy a nic z toho, tak co je lepší ??? Beru raději ten porod. A pokud vám někdy dělali kyretáž bez umrtvení, tak to je teprve třešínka na dortu. To jsem měla pocit, že mi trhají všechno, co mi v těle zbylo.Sml80

  1. na komentář reaguje řinka — #31
  superkarma: 0 21.06.2012, 14:18:29
 2. avatar
  [29] denkas [*]

  Každý to má jinak.Já nemůžu říct,že bych měla nějak velký bolesti.Sml80Ale já po ženský stránce nikdy žádný problémy neměla .žádnou bolestivou menstruaci,žádný záněty,...nic.

  superkarma: 0 21.06.2012, 14:17:43
 3. [28] Roland [*]

  blesksoft — #19 Zasloužilá a statečná mamina Sml67.

  superkarma: 0 21.06.2012, 13:58:56
 4. avatar
  [27] black.bird.third [*]

  Já sestřičkám a doktorkám těsně po porodu při šití řekla:"To bolelo jak prase..." a celý sál se začal smát. Včetně mě!

  superkarma: 0 21.06.2012, 13:54:56
 5. [26] gabagabag [*]

  kukátko — #25 to si neumím ani představit-přijít o dítě,co mám malého, nemůžu absolutně ani číst v novinách o týrání a o nemocech či umrtí dítěte.

  superkarma: 0 21.06.2012, 13:49:37
 6. [25] kukátko [*]

  Klára Křížová — #5 Možná někdy četly podobný článek jako je tento. Kdyby to bylo tak k nepřežití, žádná z nás by neměla více dětí než jedno. Mnohem větší bolest musí být o dítě přijít než ho porodit.

  1. na komentář reaguje gabagabag — #26
  2. na komentář reaguje Keltka — #46
  superkarma: 2 21.06.2012, 13:40:59
 7. [24] gabagabag [*]

  Četla jsem jednou zajímavou knížku-jmenovala se:kde je Bůh ,když to bolí.A psalo se tam o lidech,který nejsou schopni cítit bolest.Třeba malomocní-proto se jim ničí končetiny,protože necítí bolest a tak nezmění činost.Mě když mám puchýř na noze,tak vyměním boty a jsem opatrná-oni ne a tak nosej tlačící boty tak dlouho až se jim to natolik zanítí a znekrotisuje  a musej jim to uříznout.Celá knížka byla o tom, jak je bolest nutná a důležitá, že nás nutí k tomu,abychom něco změnili-že bolest volá po odpovědi.....léčbě,změně životního stylu atd.

  superkarma: 0 21.06.2012, 13:40:29
 8. [23] gabagabag [*]

  kuzle — #21 zavidím, závidím,závidím.Mě to ted čeká podruhé a bojím se jak nikdy.

  1. na komentář reaguje kuzle — #33
  superkarma: 0 21.06.2012, 13:34:42
 9. avatar
  [22] řinka [*]

  kuzle — #21 Tak to je fakt,zub je svinstvo.Celou noc jsem spala(no spala)s tužkou mezi zuby aby se nedotýkaly.Špatně mi zub vyplnil a to byl teda horor.Fuj.Stejně šel ven a to byla úleva.

  superkarma: 0 21.06.2012, 13:32:39
 10. avatar
  [21] kuzle [*]

  po pravde vic nez porod uz me bolely zuby a zanet zevniho zvukovodu bych neprala ani svemu nejvetsimu nepriteli, protoze to bolelo nekolik dni a ja posunovala hodinovou rucicku aby uz ubehly 4 hodiny a ja si mohla dat dalsi prasek proti bolesti, ktera bohuzel nepolevovala ani po nich ... tenkrat jsem chapala lidi, kteri radeji voli euthanazii nez umirat v bolestech a cekat na dalsi utisujici injekci Sml15 nemit doma deti tak vazne vyskocim z balkonu Sml68 to ony me drzely a utiraly slzy Sml22

  porod byl ve srovnani s tim haslerka, jenomze v tom jsem zase ja exot, ty velke bolesti jsem mela sotva hodinu a decka byly venku (mam 3), to predtim jsem si rikala, ze asi zarazene vetry, az doktor me ubezpecil, ze jsem otevrena na 2 prsty a rodim Sml30 a u toho posledniho jsem si do posledni chvile hackovala Sml80

  1. na komentář reaguje řinka — #22
  2. na komentář reaguje gabagabag — #23
  superkarma: 0 21.06.2012, 13:25:49
 11. [20] gabagabag [*]

  každá ženská rodí jinak, mam kamarádku,kterou bolest tak vyčerpala,že už nedokázala dítě vytlačit a museli ji udělat císaře. a kamarádku,kterou manžel musel dokopat do porodnice,protože ji trochu pobolívalo břicho a když teda dojela,byla na 5 cm otevřená a do pul hodky malej na světě.Takže je težké posoudit,jak velká je porodní bolest druhé ženy.Mě teda to, že dítě vykouklo na svět moc nepomohlo.

  superkarma: 0 21.06.2012, 13:21:24
 12. avatar
  [19] blesksoft [*]

  pro to dítě stojí za to vydržet - já vydržela 4x Sml58

  1. na komentář reaguje Roland — #28
  superkarma: 1 21.06.2012, 13:21:12
 13. avatar
  [18] řinka [*]

  marianaant — #16 Rodila jsem 12 hodin.V bolestech jsem vařila kachnu,zelí,knedlíky byla neděle.Mamka mi říkala nepoddávej se tomu.Nacpala jsem se napila piva no a pak to přišlo fest Sml30.Ve čtyři hodiny jsem odpoledne odjela do porodnice a v 18 byl kluk na světě.Mamka měla pravdu,je to přirozené a nepoddávat se bolesti.Sml16

  superkarma: 0 21.06.2012, 13:16:05
 14. avatar
  [17] ekleinovka [*]

  Porody jsou sice bolestivé -máte ale dítě a to za to stojí

  superkarma: 0 21.06.2012, 13:11:40
 15. avatar
  [16] marianaant [*]

  Já vím, že to je přirozené, ale za našich mladých let žádné zvláštní léky nebyly, ale když rodíte těch 12-14 hodin tak opravdu to stojí za to. Vím to z vlastní zkušenosti a po druhé to bylo dvě hodiny a stálo to taky za to. Ale jinak je to věc názoru co kdo považuje za bolest.Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje řinka — #18
  superkarma: 0 21.06.2012, 12:59:33
 16. avatar
  [15] gaba23 [*]

  myslím, že jsou horší bolesti, než porod Sml15

  superkarma: 1 21.06.2012, 12:55:59
 17. avatar
  [14] řinka [*]

  Normální porod nebolí.V uvozovkách samozřejmě.Šlo to tam musí to ven.Je to příroda a je to tak.Sml16

  superkarma: 0 21.06.2012, 12:43:17
 18. avatar
  [13] Tanzi [*]

  na porod se rychle zapomíná a znám i horsí bolesti

  superkarma: 0 21.06.2012, 12:27:11
 19. [12] Bébina [*]

  Tak ja si myslim, ze pokud je zena zatim zdrava, tak porod pro ni muze byt nejbolestivejsi zalezitosti. Ten, kdo umira na rakovinu, mel rozsahle popaleniny na tele, amputovanou koncetinu pri urazu....by asi nesouhlasil.

  superkarma: 2 21.06.2012, 12:26:06
 20. avatar
  [11] Makynka [*]

  No, můžu se připojit, horší bolest než 2 porody jsem taky nezažila a stav, že budu lézt po zdi jsem doslova měla také Sml57 Ale uznávám, že okamžitě, jak vykoukne na svět miminko, tak se všechno hodí za hlavu a nic krásnějšího než porod není Sml16

  superkarma: 0 21.06.2012, 12:14:06
 21. avatar
  [10] hubajda [*]

  Jitullinka — #3 jo jo chemo to je zazitek znam

  superkarma: 0 21.06.2012, 12:13:02
 22. avatar
  [9] Jindriska8 [*]

  Každá jsme jiná,ale porod u mě byl rychlovka a bolest skoro žádná.Sml22Doktor mi řekl,vy můžete rodit častěji.Sml22

  superkarma: 0 21.06.2012, 12:00:49
 23. avatar
  [8] enka1 [*]

  Sml23Tak buď ráda žes nezažila větší

  superkarma: 1 21.06.2012, 11:57:58
 24. [7] onohlo [*]

  Tak nevím, ale já rodila 17 hodin a opravdu to pro mě taky byla největší bolest v životě. Sml80

  1. na komentář reaguje Jala — #43
  superkarma: 1 21.06.2012, 11:57:29
 25. [6] babočka12 [*]

  já jsem rodila také dvakrát,oba porody trvaly 12hodin,a procházka růžovým sadem to nebyla.ale byl při mě manžel po celou dobu.a hlavně jsem se strašně těšila,jak už budu držet v náručí toho našeho drobečka,jak prvního,tak i druhýhoSml16.Neříkám,že to nebolelo,ale dalo se to vydržet.

  Víte,když vidím nemocné lidi,vážně nemocné...rakovina,i bolesti zad,když se nemohou pohnout,apod.,tak to je bolest o něčem jiném.(setkávám se s nimiSml15).

  Jelikož při porodu víte,že to brzy skončí,a na konci je ta radost,ten váš malinkatý človíčekSml16.Tak u těchto nemocí,to bohužel tak neníSml15.

  Toť můj názor na tento příspěvek.

  superkarma: 2 21.06.2012, 11:57:06
 26. [5] Klára Křížová [*]

  Znám minimálně dvě ženy, co kvůli bolesti a strachu z porodu nemají děti.

  1. na komentář reaguje kukátko — #25
  superkarma: 0 21.06.2012, 11:56:12
 27. [4] murat [*]

  pokud byla pro vás největší bolest prozatím porod, tak si gratulujte.

  superkarma: 5 21.06.2012, 11:46:11
 28. avatar
  [3] Jitullinka [*]

  Po porodech (2) jsem si to také říkala, ale věřte, že jsou bolesti ještě horší - např. rovnání "pěkně" roztříštěného zápěstí..., z toho jsem bolestí zešedivěla.

  A vloni jsem prodělala velkou náročnou radikální operaci a po té následovala série chemoterapií... a to bych nepřála nikomu!

  1. na komentář reaguje hubajda — #10
  superkarma: 3 21.06.2012, 11:42:25
 29. [2] iřka [*]

  Já bych to tak černě neviděla.

  superkarma: 1 21.06.2012, 11:38:32
 30. avatar
  [1] ladouch [*]

  Ta bolest se dá vydržet, když na konci čeká taková radost, já rodila také přirozeně a jeden porod trval 11 hodin, ale stálo to zato.Sml58Sml58

  superkarma: 1 21.06.2012, 11:36:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme