.

Nejsou Hoštice jako Hoštice

Cestování

Nejsou Hoštice jako Hoštice

Můj výlet do legendárních Hoštic doprovázelo zklamání. Po faře, po náměstí, kde se scházely babky na drby, po domku s malovaným jelenem jako by se slehla zem. Nakonec se ukázalo, že tyhle slavně Hoštice nejsou jedinými Hošticemi v okolí.

Když jsem se po několika letech opět dostala do jižních Čech, nebyl výlet do Hoštic vůbec v plánu. Nicméně počasí turistice nepřálo, a tak jsme si vypomohli aspoň na autoturistikou. Při zpáteční cestě kolem Strakonic jsme se rozhodli ještě pár kilometrů zajet a mrknout se na legendární Hoštice.

hostice

Filmovou trilogii Slunce, seno..., která právě zde byla natočena, snad ani nemusím připomínat. Pár dnů před naší cestou proběhla médii zpráva, že tamní proslulá fara je na prodej. Měli jsme obec téměř na dosah ruky, a tak jsme se rozhodli vkročit na tuhle (pro mě osobně skoro posvátnou) půdu osobně.

Že jsme v Hošticích, nám oznámila GPSka současně se skromnou cedulí zpola zarostlou v křoví. V duchu jsem se poklonila, vyfotila ji a jelo se dál. Snažila jsem se poznat alespoň jedno stavení, najít jeden dům, který by mi byl povědomý. Minuli jsme jich pět a GPSka nám suše oznámila: „Právě jste opustili obec Hoštice.“

„Jak to?“ kroutila jsem nechápavě hlavou. „To je všechno? Pět baráků, který navíc ani neznám, a konec? Nó, ve filmu to vypadalo větší.“

hostice

Následovalo zdlouhavé zírání do mapy, do navigace, do autoatlasu. „Je tady ještě jedna silnice, tak to projedem po ní, to bude určitě ono,“ pravil můj spolucestující, šlápl na plyn a otočil auto. Na druhé silnici jsme minuli dalších pět neznámých domů. Po faře, po náměstí, kde se scházely babky na drby, po domku s malovaným jelenem jako by se slehla zem. Vesnička to byla malebná. Typicky jihočeská. Ale pro mě docela neznámá.

Odevzdaně jsem pokrčila rameny a jelo se domů. Večer do obývacího pokoje vtrhnul přítel s úsměvem od ucha k uchu. „Víš, proč jsi nepoznala ani jeden barák? Protože jsme byli úplně jinde!“ Hoštic je totiž ve středních Čechách hned několik. Mohla bych to svést na proradnou GPSku, která nás špatně zavedla, ale hrdinnější bude přiznat si, že jako navigátor stojím za prd i já.

hostice

Kdybyste se chtěli vydat do opravdových Hoštic, těch filmových, hledejte Hoštice u Volyně. Mapa je ZDE.

V říjnu a v listopadu chystá tato malá obec čítající 155 obyvatel několik zajímavých akcí. Například 23. října se můžete těšit na  2. ročník závodu minikár. 13. listopadu na drakijádu a 20. listopadu zve nástěnka obce na vesnickou zabijačku a lampionový průvod. Pokud byste tu chtěli nocovat, zkuste Ranč Šimona Pláničky. V létě můžete stanovat na louce místního JZD.

Webové stánky obce: www.hosticeuvolyne.estranky.cz

   
14.10.2010 - Doma - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Linde [*]

  Také mně hned napadly Hoštice u Volyně Sml16, já bych nezabloudila Sml79. Nicméně GPS je kolikrát tak zrádná a zákeřná potvora...vždycky nás vyhodí kdesi mezi poli nebo schválně natáhne do protisměru Sml31, ta je zadarmo drahá Sml31.

  superkarma: 0 14.10.2010, 19:29:22
 2. [4] Rikina [*]

  Heather — #1 Ať začnou vybírat vstupné a poplatek za fotografování. Sml57 To je o moc účinnější, než nějaký pás... Sml24 

  superkarma: 0 14.10.2010, 16:02:34
 3. avatar
  [3] Vlastka [*]

  Omlouvám se za  tu hrubku..VolyněSml15

  superkarma: 0 14.10.2010, 08:44:18
 4. avatar
  [2] Vlastka [*]

  Jasně že Hoštice u Volině.Bylo to v titulkách a několikrát to ve i filmechSml54 padlo.Sice jsem tam nikdy nebyla,ale určitě bych jela na jisto.Sml24

  superkarma: 0 14.10.2010, 08:43:08
 5. avatar
  [1] Heather [*]

  V Hošticích jsem byla před pár lety a moc se mi líbily Sml67 Jen mi připadají menší, než se zdálo ve filmu Sml30 A určitě nezávidím lidem, kterým patří dům Škopkových - v předzahrádce měli natažený pás, aby jim lidi nelezli až k vratům (prý jim pravidelně čučí přes vrata turisti, což určitě příjemné není Sml80).

  1. na komentář reaguje Rikina — #4
  superkarma: 0 14.10.2010, 07:26:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme