Můj výlet do legendárních Hoštic doprovázelo zklamání. Po faře, po náměstí, kde se scházely babky na drby, po domku s malovaným jelenem jako by se slehla zem. Nakonec se ukázalo, že tyhle slavně Hoštice nejsou jedinými Hošticemi v okolí.

Když jsem se po několika letech opět dostala do jižních Čech, nebyl výlet do Hoštic vůbec v plánu. Nicméně počasí turistice nepřálo, a tak jsme si vypomohli aspoň na autoturistikou. Při zpáteční cestě kolem Strakonic jsme se rozhodli ještě pár kilometrů zajet a mrknout se na legendární Hoštice.

hostice

Filmovou trilogii Slunce, seno..., která právě zde byla natočena, snad ani nemusím připomínat. Pár dnů před naší cestou proběhla médii zpráva, že tamní proslulá fara je na prodej. Měli jsme obec téměř na dosah ruky, a tak jsme se rozhodli vkročit na tuhle (pro mě osobně skoro posvátnou) půdu osobně.

Že jsme v Hošticích, nám oznámila GPSka současně se skromnou cedulí zpola zarostlou v křoví. V duchu jsem se poklonila, vyfotila ji a jelo se dál. Snažila jsem se poznat alespoň jedno stavení, najít jeden dům, který by mi byl povědomý. Minuli jsme jich pět a GPSka nám suše oznámila: „Právě jste opustili obec Hoštice.“

„Jak to?“ kroutila jsem nechápavě hlavou. „To je všechno? Pět baráků, který navíc ani neznám, a konec? Nó, ve filmu to vypadalo větší.“

hostice

Následovalo zdlouhavé zírání do mapy, do navigace, do autoatlasu. „Je tady ještě jedna silnice, tak to projedem po ní, to bude určitě ono,“ pravil můj spolucestující, šlápl na plyn a otočil auto. Na druhé silnici jsme minuli dalších pět neznámých domů. Po faře, po náměstí, kde se scházely babky na drby, po domku s malovaným jelenem jako by se slehla zem. Vesnička to byla malebná. Typicky jihočeská. Ale pro mě docela neznámá.

Odevzdaně jsem pokrčila rameny a jelo se domů. Večer do obývacího pokoje vtrhnul přítel s úsměvem od ucha k uchu. „Víš, proč jsi nepoznala ani jeden barák? Protože jsme byli úplně jinde!“ Hoštic je totiž ve středních Čechách hned několik. Mohla bych to svést na proradnou GPSku, která nás špatně zavedla, ale hrdinnější bude přiznat si, že jako navigátor stojím za prd i já.

hostice

Kdybyste se chtěli vydat do opravdových Hoštic, těch filmových, hledejte Hoštice u Volyně. Mapa je ZDE.

V říjnu a v listopadu chystá tato malá obec čítající 155 obyvatel několik zajímavých akcí. Například 23. října se můžete těšit na  2. ročník závodu minikár. 13. listopadu na drakijádu a 20. listopadu zve nástěnka obce na vesnickou zabijačku a lampionový průvod. Pokud byste tu chtěli nocovat, zkuste Ranč Šimona Pláničky. V létě můžete stanovat na louce místního JZD.

Webové stánky obce: www.hosticeuvolyne.estranky.cz

Reklama