Bulvár

Nejslavnější technoparty a její comeback


Nejslavnější technoparty Love Parade si tento víkend zažila svůj comeback. Po pár posledních letech, kdy se tato akce prokousávala problémy s úřady a financemi, se opět vrátila na světlo světa. Tentokrát se však příznivci dunivé monotónní hudby sjeli do Essenu, a tak naplnili ulice tančící lidé v pestrém nebo velmi strohém odění.

 

Tento festival technokultury se poprvé konal v roce 1989 v západním Berlíně. Byla to jen malá demonstrativní akce o účasti 150 lidí. Během devadesátých let však získala hodně na popularitě a v roce 1999 se jí dokonce zúčastnilo rekordních 1,5 milionu technařů. V roce 2001 jí však byl odepřen status politické demonstrace, a tak pro organizátory začaly velké finanční problémy. Museli totiž sami uhradit úklid města, a to byla vždy velmi nákladná záležitost.

 

Tak se stalo, že letos tři desítky aut se zvukovou aparaturou vyrazily do ulic Essenu. Předpokládaná účast byla jen 600 000 lidí a o to více byli organizátoři překvapení, když se dopočítali neuvěřitelného čísla 1,2 milionu. O bezpečnost a zdraví trsajících milovníků nic neříkající hudby se staralo několik stovek policistů a přes tisícovku zdravotníků. Naštěstí nebyly hlášeny žádné vážnější přestupky proti zákonu ani žádné vážnější zdravotní problémy. Zatklo se jen 15 lidí kvůli držení drog a ošetřilo se 270 lidí s klasickými alkoholickými problémy, úrazy a kvůli vyčerpání, což je na takových akcích běžná záležitost.

 

Během příštích čtyř let projevily o Love Parade zájem další města jako je Dortmund, Bochum, Duisburg a Gelsenkirchen. Tak doplní nabídku akcí do roku 2010, ve kterém Evropská unie prohlásí Porúří kulturní metropolí kontinentu. Němci se totiž hromadně baví rádi, a tak se v této 80milionové zemi ročně koná na 12 000 masových akcí. Známý je například i porýnský karneval na konci masopustu a na podzim pivní slavnosti v Mnichově.

 

Co si myslíte o takovýchto hromadných akcích, hlavně o technoparty? Zúčastnila jste se někdy nějaké? Zakázala byste takovéto radovánky, nebo je vám jedno, kde a jak se mladí lidé baví?

   
27.08.2007 - Kultura - autor: bezradná Eleonor

Komentáře:

 1. avatar
  [6] wich [*]

  S technem nijak do styku nepřijdu a technopárty taky ne. Takže se mě tyto akce nějak netýkají. Ale letošní hip hop kemp jsem bohužel oželela A zrovna tam byli moji Likwit Junkies

  superkarma: 0 27.08.2007, 23:40:03
 2. avatar
  [4] floo [*]

  Nj, bez drog na technopárty nelez

  superkarma: 0 27.08.2007, 13:45:50
 3. avatar
  [3] gerda [*]

  mně to celé přijde jako akce exhibicionistů, kteří se chovají jako smyslů zbavení, a ti, kteří nejsou, si na to aspoň hrají. Hudba je podle mě pitomá a oblbující, aktéři si užívají svých pár hodin slávy, kdy je natáčí kamery. Malý dvůr a velký bič by to chtělo

  superkarma: 0 27.08.2007, 13:39:18
 4. avatar
  [2] SENSITIVESKIN [*]

  Ano, zakázala, dotyční se chovají hůř než dobytek - válejí se ve výkalech, zvratcích, na prostě humus

  superkarma: 0 27.08.2007, 13:16:48
 5. [1] Draco [*]

  Na technopárty jsem přímo alergická a můžou si za to technaři sami. Přes léto se těchto akcí v okolí koná dost a z toho co se okolo nich děje je mi na Nerespektují ostatní lidi ani majetek, vždycky po nich zůstane humusu po kotníky a spousta zničených věcí

  superkarma: 0 27.08.2007, 12:49:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme